Tämä on nyt hieman hassu avaus aiheesta narsismi,mutta tuli tässä eräänä päivänä mietittyä,että millaisia fiktiivisiä hahmoja löytyy tv-sarjoista joilla narsistinen persoonallisuushäiriö?Itselleni tulee ensimmäiseksi mieleen Salkkareiden Aaro,Kauniiden ja Rohkeiden Sheila ja täydellisten naisten Bree Van De Kamp.Mitä muita hahmoja teille tulee mieleen?
Tv-sarjojen narsistit
freudum
4379
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Dr. House
House ei ole kyllä lähellekään narsisti. Hän on tunteittensa kanssa hukassa oleva ihminen, joka kieltää itseltään rakkauden ja positiiviset tunteet, siinä samalla satuttaen muita, jotteivät nämä vain rakastaisi häntä.
Siinä on sarja joka on alunperin keskittyi narsistiseen persoonallisuushäiriöön. Nyt on alkanut näkyä aiheen tyhjeneminen sillä komediallisella tasolla jolla tekijät näköjään haluavat pysytellä. Sarja on ruvennut toistamaan itseään ja laajenemaan sivuhenkilöiden puolelle. Silti Hyacinth on mieleltään lähes tieteellisen tarkasti toteutettu narsisti.
Bree Van De Kamp ei mielestäni ole narsisti. Hänellä on kyllä kulissi jota ylläpitää, mutta hän ei hyväksikäytä eikä manipuloi muita ihmisiä kuten narsisti.
Emmerdalen Sadie sen sijaan on ilmiselvä sellainen.
Kauniiden ja rohkeiden Sheilakin oli minusta enemmän rajatila, kuin narsisti.