Unet ilmoittajana

vs. unto uneksija

"Herodeksen kuoltua enkeli ilmestyi Egyptissä Joosefille unessa. Enkeli käski Joosefia..." jne
(Lähde:Siionin joulu,s.27)
Kirjoitus jatkuu (lyhennettynä) "Kuvattu katkelma....vahvistaa sen, miten Jumala ilmoittaa sanassaan itsensä ihmisille eri aikoina ja aikakausina."

Ovatko unet Jumalan sanaa ja mihin käsitys perustuu?

3

111

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vs. unto uneksija

      Elikkä
      Ovatko unet Jumalan sanaa ennen ja/tai nykyisin?
      Missä muutos on tullut?

    • Jumala ei tee mitään, ilmoittamatta omilleen Pojassaan Jeesuksessa Kristuksessa.

      Lopun ajalla ihmisellä viisaus lisääntyy. Se on yksi merkki Jeesuksen toisesta tulemisesta. Samoin on unet ja näyt.

      Ap. t. 2:17
      'Ja on tapahtuva viimeisinä päivinä, sanoo Jumala, että minä vuodatan Henkeni kaiken lihan päälle, ja teidän poikanne ja tyttärenne ennustavat, ja nuorukaisenne näkyjä näkevät, ja vanhuksenne unia uneksuvat.

      Mutta kaikkeen pitää olla Pyhän Hengen voitelu. Armolahoista ensimmäinen on annettu uskovalle itselle, ja loput seurakunnan käyttöön.

      Nämä kaikki on utopiaa ihmiselle, joka ei ole Jumalan lapsi, eli ei tunnusta Jeesusta Herraksi ja ole uudestisyntynyt.

      Jeesuksen tulo on lähellä.

      Shalom

    • ilmoitukset

      UT sisältää viittauksia muihinkin ”ilmoituksiin” kuin Jeesuksen puheet. Siinä on kertomuksia näyistä ja unista, joissa saadaan toimintaohjeita konkreettisia tilanteita varten. Jos todella haluaisimme liittyä UT:n omaan käsitykseen Jumalan kommunikoinnista ihmisten kanssa, meidän olisi kai yhä edelleen otettava unet ja näyt hyvin vakavasti. Kirkko on ymmärrettävästi – tervettä harkintakykyä osoittaen – ollut tähän haluton. Tällöin on vain ehkä jäänyt huomaamatta, että UT:n omaan ilmoituskäsitykseen on tullut otetuksi kriittinen kanta. UT:ssa Joosef saa unessa käskyn paeta Egyptiin, Paavali kutsun Euroopan puolelle. Pietari saa näyssä opetuksen, että Vanhan testamentin puhtausmääräykset eivät saa rajoittaa kanssakäymistä muukalaisten kanssa. Tällä viestillä, joka kumosi Raamatun(!) sanan kielletyistä ruuista, tuli olemaan hyvin kauaskantoinen merkitys.

      (Lainaus professori Heikki Räisäsen kirjasta "Tuhat ja yksi tulkintaa" s. 39)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oi mun haniseni

      Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli
      Ikävä
      20
      4395
    2. Kyllä mulla on sua ikävä

      Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm
      Ikävä
      10
      3214
    3. Hei rakas sinä

      Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle
      Tunteet
      40
      3107
    4. IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.

      IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm
      Maailman menoa
      44
      2417
    5. Vihdoin tiedän että tämä on molemminpuolista

      Saattoi se koko ajan olla silmiemme edessä mutta kumpikaan ei uskaltanut sitä toivoa. Kunpa nähtäisiin pian, toivottavas
      Ikävä
      81
      1216
    6. Miellytänkö sinun silmää?

      Varmaan ainakin vähän, jos tykkäät minusta. Siis jos tykkäät.
      Ikävä
      79
      1079
    7. Haluaisin lähettää sulle viestin

      Mutta en enää uskalla. Miehelle.
      Ikävä
      56
      1054
    8. Israel aloitti 3. maailmansodan

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011297979.html Israel se sitten aloitti näköjään kolmannen maailmansodan.
      Maailman menoa
      237
      1043
    9. Natoon liittyminen on alkanut kaduttaa.

      Nato on muuttunut niin paljon, että se ei ole enää se mihin haluttiin liittyä. Usa on vetäytynyt ja 5% osuus valtion tul
      Maailman menoa
      368
      1019
    10. Alex ja Sanna taas Bilderberg-kokoukseen

      Kansainvälinen parivaljakkomme on taas yhdessä siellä missä tapahtuu. https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/09eda060-635e
      Maailman menoa
      139
      893
    Aihe