Tilaaminen ulkomailta

Koska suomalaisten tukkujen ja yleensäkin tarvitsemieni materiaalien löytäminen tuntuu olevan niin hankalaa ja kiven alla, olen vakavasti harkinnut että alkaisin ostamaan materiaalit suoraan ulkomailta. Mitä pitäisi ottaa huomioon kun tilaa jotain (ja varsinkin isompia määriä) ulkomailta? Löysin netistä sivuston aasialaisista tukkukaupoista missä oli pitkä liuta kaikkea mitä tarvitsisin. Voiko luottavaisin mielin tilata tällaisesta vai pitääkö pelätä joutua vedätetyksi? Mitä tulli tähän sanoo?
3163
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

jos on paljon ylimääräistä aikaa käyttää hankintaan itse ulkomailta niin mikä siinä.
Otat selvää tullista mitä ne sanoo, tullin sivullakin jo jotain mistä lähteä liikkeelle.
Ja sitten vain ostat lentoliput ja menet käymään siellä ko. kaupungissa missä firma sijaitsee,
en luottaisi pelkkään @kirjeenvaihtoon tms. puhelin yhteyksiin jos sinulla ei ole mitään kytköksiä
minnekään ko. maahan.
- kaukaa viisas, käy paikan päällä ensin katsomassa mistä ostat -

Äänestä

Aasiassa, kuten muissakin maissa on kusettajia, ei saa olla sinisilmäinen. Neuvoisin ensin tilaamaan pieniä määriä ja jos homma toimii, ni sitten nostaa tilauksen määriä. Tietenkin kannattaa olla yhteydessä edes meilitse, mutta osaavat huonosti englantia.

Itse tilasin tuotantolaittesiton kiinasta, mutta sitä ennen otin selvää (salapoliisityöllä) että onko ko. pulju edes luotettava. Totesin että on ja TNT kantoi laitteiston sisään, mutta kyllä toimitus kesti 3 viikkoa siitä kun olin maksanut suoraan lafkan tilille, eli kestikö rahansiirto kauan tai mitä, sitä en tiedä. Normaalisti Kiinastakin se tavara kulkee alle viikossa.

Äänestä
  • tavaraa alle viikossa, Kiinastakin. Tuotantolaitteistokin kolmeen viikkoon, ei tainnut kovin mittava "tehdas" olla kun kannatti lennättää.
    En viitsi edes tarkastaa mikä on pelkkä laivamatkan vaatima aika Shangaista ensin Antwerpeniin ja siitä jatko päälle. Muistaakseni luokkaa 4kk

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


PomPomm kirjoitti:

Koska suomalaisten tukkujen ja yleensäkin tarvitsemieni materiaalien löytäminen tuntuu olevan niin hankalaa ja kiven alla, olen vakavasti harkinnut että alkaisin ostamaan materiaalit suoraan ulkomailta. Mitä pitäisi ottaa huomioon kun tilaa jotain (ja varsinkin isompia määriä) ulkomailta? Löysin netistä sivuston aasialaisista tukkukaupoista missä oli pitkä liuta kaikkea mitä tarvitsisin. Voiko luottavaisin mielin tilata tällaisesta vai pitääkö pelätä joutua vedätetyksi? Mitä tulli tähän sanoo?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu