Brysselin kentät

foxylady1970

Voisiko joku ystävällisesti neuvoa miten voi parhaiten siirtyä Charleroin kentältä kansainväliselle kentälle Brysselissä? Matkaa on 54 km. Kauanko kestää ja mikä on järkevin, edullisin ja helpoin tapa?

3

630

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eu01

      1. Bussilla Charleroi Sud - rautateasemalle (usein, katso aikataulut: http://www.infotec.be/index.aspx?PageId=633023153759916642&Language=english

      2. Junalla Bryysellin, sitten toisella Zaventemin (Bruxelles Nat. Aeroport) kentälle (vaihto useimmiten Bruxelles Nord asemalla), esim.
      Charleroi-Sud [B] 14:07 IC 2014 Direction: Anvers-Central [B]
      Bruxelles-Nord [B] 15:02
      Bruxelles-Nord [B] 15:09 IR 3713 Direction: Bruxelles-Nat-Aeroport [B]
      Bruxelles-Nat-Aeroport [B] 15:24

      Muut junavaihtoedot: katso http://www.b-rail.be/nat-r/E/

      Yhteislippu bussi juna juna maksaa 11€

      Ja lipun voit ostaa:
      ...you can purchase a ticket "billet bulk" outside the terminal, door 2, near bus stop incl. the bus ride to Charleroi Sud station and the rail journey to any station in Belgium.The ticket bulk is on sale only at the airport.

      • foxylady1970

        Kiitos todella paljon! Luuletko että tästä selviää pelkällä suomen kielen taidolla? Veljeni matkustaa yksin ja hän puhuu ainoastaan suomea. Puhutaanko Brysselissä englantia? Paljonkohan em. matka maksaisi taksilla? Ja kauanko kestää?


      • eu01
        foxylady1970 kirjoitti:

        Kiitos todella paljon! Luuletko että tästä selviää pelkällä suomen kielen taidolla? Veljeni matkustaa yksin ja hän puhuu ainoastaan suomea. Puhutaanko Brysselissä englantia? Paljonkohan em. matka maksaisi taksilla? Ja kauanko kestää?

        Englantia puhutaan siellä jkv. paremmin kuin Ranskassa. Taksihinnoista en osaa sanoa, julkinen liikenne on varsin tehokas enkä takseja joutunut käyttämään. No, on myös tila-auto palvelu, hintavampi tottakai: http://www.minibus-services.be/ - voit kysyä englanniksi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuolemanrangaistus

      Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen
      Laki ja rikos
      63
      3914
    2. Muistakaa persut, että TE petitte, ei kokoomus

      Miksikö kukaan ei arvostele kokoomusta? No sen vuoksi, että kokoomus noudattaa vaalilupauksiaan. Sen sijaan TE persut,
      Maailman menoa
      205
      3496
    3. Seuraava hallituspohja - Kokoomus, kepu, persut + KD

      Kokoomus saa ainakin 20% kannatuksen ensi vaaleissa, keskusta sanoisin noin 15%, persut todennäköisesti enemmän, ehkä 17
      Maailman menoa
      249
      2949
    4. Outo ilmiö - vasemmistolaiset eivät kirjoita mitään kokoomuksesta

      joka sentään johtaa hallitusta, ja jonka talouspolitiikkaa noudatetaan. Nämä muutamat vasemmistolaiset jotka täällä aina
      Maailman menoa
      71
      2499
    5. Maria Veitola kommentoi soutelija Saarion huomionhakuisuutta

      "Minusta on jotenkin kuvottavaa, kuinka kovalla intensiteetillä Suomi-media seuraa miessankari Jari Saarion merihätää. S
      Kotimaiset julkkisjuorut
      321
      1889
    6. Lopetan ikävöinnin

      Ei meistä enää koskaan tule mitään. Olen ikävöinyt ja kaivannut enkä saa mitään vastakaikua ja lämpöä. Parempi erillään
      Ikävä
      5
      1622
    7. Väestöstä vain vassarit vaihtuvat nopeammin kuin persut

      Kevääseen 2023 verrattuna vassareita 50 prosenttia enemmän, ja persuja 25 prosenttia vähemmän.
      Maailman menoa
      12
      1537
    8. Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?

      Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t
      Filosofia
      2
      1496
    9. Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa

      Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk
      Maailman menoa
      18
      1496
    10. Muovipusseista pitäisi saada panttimaksu takaisin

      Ostan joka päivä yhden muovipussin, ja niistä palautuu keskimäärin takaisin kaupan pullomaatin yhteydessä olevaan roskik
      Maailman menoa
      51
      1471
    Aihe