Mikä on johdannainen?

Voisiko joku kertoa talousasioista ei-niin-perillä olevalle selkeällä suomen kielellä ja havainnollistaen, että mikä on johdannainen?
42940
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Siinä perustietoja:
http://fi.wikipedia.org/wiki/Johdannainen
Eihän tuo suomea ole, mutta jonkin näköisen kuvan tuon lukemalla saa.

Luultavimmin johdannaisista ainoa, johon olet esimerkiksi tiedoitusvälineissä törmännyt, on optio. Etenkin Fortumin ja Nokian optiot ovat silloin tällöin vilahdelleet mediassa. Optioissa on kyse "kannustimista" joilla yritysksen avainhenkilöitä pyritään sitouttaamaan tiiviimmin yritykseen. Jos sinä olisit yrityksemme toimitusjohtaja ja uskoisimme yrityksen hallituksessa (kuka sitten optioista päättääkään), että olet todella tärkeä henkilö tuloksen kannalta myös tulevina vuosina ja plaa plaa plaa, voisimme tarjota sinulle optiosopimusta:

Yrityksen osakkeen kurssi olisi sopimushetkellä esimerkiksi 20 euroa ja annamme sinulle oikeuden merkata (=ostaa) yrityksen osakkeita vaikka 1000kpl hintaan 25 euroa kahden vuoden kuluttua. Option arvo on siinä, että jos osakekurssi on kahden vuoden kuluttua vaikkapa 30 euroa, saat silti merkata 1000 osaketta 25 euron hinnalla. Jos päätät ostaa osakkeet, voit halutessasi kaupata ne eteenpäin tuolla 30 euron hinnalla, koska se on sen hetken kurssi. Näin ollen teksit voittoa 30x1000€-25x1000€=5000€

Option juju on siinä, että hyötyäksesi optiosta yrityksen osakekurssin on noustava ylöspäin ja sinä toimitusjohtajana tietysti paiskit entistä kovemmin töitä, jotta kurssi nousisi ja tekisit hyvän tilin kahden vuoden kuluttua. Optiota ei ole pakko kuitenkaan toteuttaa jos esim päivän kurssi olisi alle 25 euroa ja et näin hyötyisi oikeudestasi ostaa osakkeita 25 euron hintaan.

Optioilla käydään myös pörssissä kauppaa, mutta sen tarkempaan selittämiseen ammattitaitoni ei vielä riitä. Kuitenki tämä nykyinen talouskriisi juontaa juurensa osittain amerikkalaisten yksityipankkien liian monimutkaisiksi ja "absoluuttisen riskittömiksi" luomiin rahoitusinstrumentteihin. Nämä instrumentit/tuotteet sisälsivät juuri johdannaisia ja muita kikkailuja niin paljon, etteivät pankkiirit itsekkään enää tajunneet mitä olivat luoneet ja eteenpäin kaupanneet. Toivottavasti tuo optio-asia ainakin selvisi.

Äänestä

Johdannainen on arvopaperi jonka arvo riippuu (=johdetaan) jostain toisesta arvopaperista tai vaikkapa raaka-aineesta. Johdannaiset ovat yleensä erilaisia sopimuksia joiden arvo määräytyy kohde-etuuden arvon kehityksestä. Esim. jos sinulla on johdannainen (sopimus) jolla voit ostaa vaikka X erän kultaa vuoden päästä hintaan 1000 euroa. Jos tuon kultaerän hinta on vuoden päästä alle 1000 euroa, johdannaisesi on arvoton. Jos taas kultaerän arvo on yli 1000 euroa, niin johdannaisen arvo on kultaerän arvo - 1000 euroa.

Äänestä
  • On ihan hyvä johdannainen morfiinista.

    Äänestä

  • Kipulääke kirjoitti:

    On ihan hyvä johdannainen morfiinista.

    On myös johdannainen koskenkorva (tuon jalosteen rankkia)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ei harmainta hajua kirjoitti:

Voisiko joku kertoa talousasioista ei-niin-perillä olevalle selkeällä suomen kielellä ja havainnollistaen, että mikä on johdannainen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu