Paljonko olisitte henkilökohtaisesti valmiita laittamaan lippaaseen rahaa, jossa sanotaan tuettavan kotimaista maataloutta?
Oletetaan, että sitä tukea maataloudelle ei tulisi verovaroista.
Maahenkiset kepulaiset duunaritkin varmaan lappaisivat lippaaseen taivaan täydeltä rahaa tukeakseen sitä kuutta prosenttia kepun kannattajista, jotka nyt elävät tukien varassa?
Oletetaan, että sitä tukea maataloudelle ei tulisi verovaroista.
Maahenkiset kepulaiset duunaritkin varmaan lappaisivat lippaaseen taivaan täydeltä rahaa tukeakseen sitä kuutta prosenttia kepun kannattajista, jotka nyt elävät tukien varassa?
Vastaukset 12
Vanhimmat
vois jonkun satasen pistää ihan vaan sen vuoksi, että saa vähillä kasvinsuojeluaineilla (myrkyillä) tuotettuja tuotteita. Tuoreuskin on yks hyvä puoli kotimaisessa ruuassa, puhumattakaan sen ympäristöystävällisyydestään.
Ei tekis mieli pistää suuhun Puolalaisia lihapullia, jotka ovat valmistettu Ruottalaisesta vuonna 1955 purkitetusta säilykelihasta :(( No, syököön ken haluaa, kaikkihan on vapaaehtoista.
Puhumattakaan puolalaisista vadelmista,jotka aiheuttavat viikottain satojen ihmisten vatsatautiepidemioita.
Paitsi maataloustuet, joita on pakko maksaa.
Ja silti jotkut joutuu sitten syömään jotain sellaista, mitä sinä et suuhusi pistäisi, kun se kotimainen maksaa niin paljon kaupassa.
Olet varmaan nähnyt joskus kaupassa ihmisiä, jotka hyvin tarkkaan tutkivat ne vähät ruokaostoksensa?
Arveletko heidän tutkivan ruoan alkuperämaata, vai sen hintaa?
Kaikesta huolimatta Suomessa kuollaan keskimäärin aiemmin kuin muualla Euroopassa.
Miksi?
molempien tarkistelijoita. Pakkotuenmaksua se on sekin, jos syö ulkolaistakin ruokaa, sillä tuella sekin on tuotettu, muutamaa (esim. Brasilia, Uus-seelanti) poikkeusta lukuunottamatta.
Suomalainen raakaaine ruuan suhteen on Euroopan halvimmasta päästä, mutta välikädet tekee siitä kallista. Työvoimakustannukset elintarvikeketjussa, kuljetuksissa ja kauppojen ahneus on syynä hintakehitykseen. Elikkä tuenmaksajan veroina maksama hyöty halvasta ruuasta jää välikäsille. Se nyt on taas ihan persiistä, mutta ei ole viljelijöiden vika, joita kalliista ruuasta yleisesti syytetään.
vois hiukan spekuloida tuollakin asialla.
Suomalaisilla tiettävästi perinnöllisiä tauteja huomattavasti enempi kuin muilla. Myös ruokatottumukset olleet ahkerilla Suomalaisilla rasvaisia ruokia suosivia vuosikymmenet, koska ei sodanjälkeiset suuret ponnistukset olis kaninruualla tulleet tehtyä. Ilmastollakin voi olla sanansa sanottavana. Elämäntavat (toisilla) aika raskaat, mitä luultavasti esiintyy enempi kuin muualla Euroopassa.
No, tuossa joitain epäilyjä, jotka voivat olla/ovat syynä keskiiän kehitykseen. 100v päästä Suomalaiset voi hyvinkin olla pitkäikäisintä kansaa.
Mutta..
"Pakkotuenmaksua se on sekin, jos syö ulkolaistakin ruokaa"
Jotain kai kuitenkin on syötävä ja joilla ei ole varaa syödä sitä puhtaaksi ja terveelliseksi mainostettua kotimaista, syövät ulkomaista.
On käsittämätöntä, että puhutaan jopa epäisänmaallisuudesta, kun köyhä ihminen ostaa sitä ruokaa kaupasta, johon hänellä on varaa.
Eli sitä ulkomaista.
-100v päästä Suomalaiset voi hyvinkin olla pitkäikäisintä kansaa.
Ei siltä vaikuta, jos katsoo nykyisiä varusmiehiä.
Suomea sanottiin kai jossain vaiheessa Euroopan(?) amerikkalaisimmaksi maaksi, kun grillatulla nakillakin oli englanninkielinen nimi.
Nyt suomalainen nuorisokin alkaa näyttää amerikkalaisilta ylipainoisilta lässyköiltä, joka saa sydäninfarktin pelkästä sodan ajan historiasta kuullessaan.
Ainoa keino vaikuttaa ruuan hintaan on ostaa aina halvinta tarjolla olevaa vaihtoehtoa. On suuri kusetus esittää suomalainen maataloustuote puhtaampana verrattuna muualla tuotettuun. Jos suomalaisen ruuan puhtaus olisi erilainen (parempi) suhteessa muualla tuotettuun, sen pitäisi näkyä muita korkeampana keski-ikänä kuolleisuustilastoissa. Itse en ole nähnyt suomalaisia pitkäikäisimpinä missään tilastoissa, varsinkaan pohjoismaissa.
Ei pidä lähteä siitä ajatuksesta, että suomalaisten pitää maksaa peruselintarvikkeista roisia ylihintaa.
Suomalainen viljelijä ei ole tuohon syyllinen, vaan syyttävä sormi osoittakoon viljelijän jälkeisiä väliportaita.
Se on sääli, että kotimainen ruoka on monilta osin kalliimpaa, mitä esim. kehitysmaista lähes ilman tuotettu ja pakattu valmisruoka. Noissa maissa sitten kansa näkee nälkää ja kärsii ruuanpuutteesta, joka on lennätetty toiselle puolelle maapalloa. Se on kuule viisas eläin toi ihminen.
Maatalousministerin ja MTK:n propapagandaa.
Kepulaista painostusta ja syyllistämistä siis.
Kapu on MTK:n poliittinen asioidenhoitaja.
että "mäkkärikansa" aiheuttaa, jopa keskiiän roiman laskun. Tosin ruuanverotuksen muuttaminen terveysperusteiseksi saa varmaan tuulta alleen ja muuttaa pikkuhiljaa sitä terveellisempään suuntaan kulutuksenkin suhteen. No, aika näyttää miten käy??