Suomi muuttumassa?

Suomi on muuttunut pelottavaksi paikaksi. Maahanmuuttajia kohdellaan avoimen tylysti ja nyt sitten ollaan käymässä jo omienkin kimppuun. Koska ruvetaan avoimesti löymään turpaan kadulla jos joku sattumalta puhuu väärää kieltä?
1<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Itse neljäkymmenluvulla syntyneenä tiedän, että pikku kundina tuli stadissa heti turpiin, jos ruotsia uskalsi puhua. Nykyisin ei juuri näin tapahdu.
Maahanmuuttajat vastaavat itse tekemisistään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


no_racism kirjoitti:

Suomi on muuttunut pelottavaksi paikaksi. Maahanmuuttajia kohdellaan avoimen tylysti ja nyt sitten ollaan käymässä jo omienkin kimppuun. Koska ruvetaan avoimesti löymään turpaan kadulla jos joku sattumalta puhuu väärää kieltä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu