Harrastuskäyttöön sopiva järjestelmädigikamera.

Elikkäs ottasin vastaa ehdotuksia harrastuskäyttöön sopivista digikameroista. Kameralla kuvaisin lähinnä eläimiä ja urheilua mm. lentopallo, ratsastus ja tahtoisin, että kuvista tulisi tarkkoja eikä mitään tärähdys kuvia joihin olen jo kyllästynyt! Itse en oikein osaa etsiä itselleni sopivaa kameraa. Hinta luokka saisi olla 300-400 euroa.

Kiitokset jos vastaatte!
4576
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Älä ikinä kysy tältä palstalta mitään neuvoa. Jos sinulle ehdotetaan jotain järkevää, tulee joku köyhä pelle vinkumaan ja ehdottaa jotain paskaa jolla saa varmasti tärähtäneitä kuvia. Tutustu vaikka kameralaukku.comiin. Siellä on rekisteröitymispakko ja kohtalaisen tiukka kontrolli. Suomi24:n spämmipellet ei montaa minuuttia pysyisi sillä sivustolla mukana. Siksi ne päivystää pelkästään täällä.

Äänestä
  • Näissä kuvioissa. Kannattaneeko kirjautua peiliintuijottajien joukkueeseen.

    Äänestä

Jos kuvauskohteiden perusteella mietitään kameraa, niin se kyllä kääntyy järjestelmäkameran puolelle. Hintahaitari edellyttää kyllä tutkimaan käytettyjen osastoa, Canonin 350d-450d mallit ja vastaavat Nikon 7-8 mallisto mahtuisi tuohon hintaryhmään. Verrokkina Canonin 1000d perusobjektiivillä on uutena luokkaa 450 euroa (järkkäri halvimmasta päästä).
Jos arviot pokkari kameran riittävän tutkintaa voisi tehdä Canonin ja Fujin mallistosta, niitä löytyy annetusta hintaluokasta jo useampikin malli.

Äänestä

järkkäri, sillä kaikki pokkarit ja muut ihme härpäkkeet ovat liian hitaita mainitsemiisi tarkoituksiin.
Käytetty Canon tai Nikon voisi mahtua tuohon budjettiin. Nikonin tarkennusautomatiikkaa pidetään kehittyneimpänä liikkuvaan maaliin ammuttaessa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


apuva! kirjoitti:

Elikkäs ottasin vastaa ehdotuksia harrastuskäyttöön sopivista digikameroista. Kameralla kuvaisin lähinnä eläimiä ja urheilua mm. lentopallo, ratsastus ja tahtoisin, että kuvista tulisi tarkkoja eikä mitään tärähdys kuvia joihin olen jo kyllästynyt! Itse en oikein osaa etsiä itselleni sopivaa kameraa. Hinta luokka saisi olla 300-400 euroa.

Kiitokset jos vastaatte!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu