Samanlaisista jutuista p-mäellä puhutaan vieläkin mitä muutama vuosi sitten, kurjuutta näyttäs olevan ihmisillä.
Itse asuin pieksämäellä vajaan vuoden olin siellä hitsarina huonolla palkallla. Siellä tutustui helposti uusiin ihmisiin mut selvis mulle sitten miten ne puhui paljon seläntakana paskaa toisista ja kateus oli aivan huipussaan. itse olen asunut suomessa monessa eri paikassa rovaniemestä, turkuun et tämän pikku savolais kaupungin porukka on niin kuin oma eriplaneetalta.
Itse asuin pieksämäellä vajaan vuoden olin siellä hitsarina huonolla palkallla. Siellä tutustui helposti uusiin ihmisiin mut selvis mulle sitten miten ne puhui paljon seläntakana paskaa toisista ja kateus oli aivan huipussaan. itse olen asunut suomessa monessa eri paikassa rovaniemestä, turkuun et tämän pikku savolais kaupungin porukka on niin kuin oma eriplaneetalta.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Olen tullut samaan lopputulokseen. En tiedä kyllä toista samanlaista paikkakuntaa (savosta voisi löytyä), jossa ihmisten "selkäänpuukotus" olisi näkyvämpää. Huvittavinta tässä on se, että tietämättänne teette itsestänne melko säälittäviä ajojahtinenne. Aikuisteineillä on ihan oma maskottikin paikkakunnalla, joka taisi valitettavasti pilata oman maineensa viimeistään surmattuaan kukkakauppiaan.
juuri äsken näin yhen ,tuijotti minua ja höpötti jotain mistä en saanu selvää...en tiedä puhuiko olevinaan minulle vai näkymättömille... huh huh... ilmeisesti päässä viiraa jo nii paljo=0 ett puhuu ittekseen:000
joo no sen kukkakauppiaan lapsi oli mun hyvä ystävä:/ ja kyl itku tuli ku näin hänet äitinsä surman jälkeen:/
ja en löytäny mitää sanottavaa tilanteeseen,kun toinen on sekaisin ja käy halaamaan ja puristaa mua itteesä vasten... mitä siin osaa sanoa? ja aatelkaa tyttö oli tosi nuori sillo!!!alle 18v
aikoinaan tulin minäkin pieksuun noin 2 vuotta sitten olin hitsarina huomasin ihmisissä samoja huonoja piirteitä mut siihen tottui. Sit rakastuin ensi kertaa palavasti naarajärveläiseen tyttöihmiseen joka antoi minun ymmärtää et tunne on kaksipuolista tapailtiin ahkeraan mut hän vehtasikin jo toisen jätkän kans siitä vaan jäi aika katkerat muistot. mut eipähän siinä mitään duunit loppu onneks pääsi sieltä helvettiin ja elämä on jatkunut normaalisti silti tämä asia kaivertaa mieltä mut toisaalta jos sinne oisin jäänyt niin mulla ei nyt olisi mitään. duunista puhumattakaan nyt töitä mukavasti ja palkankin saan.
tämmöst se on täälä...
ilmankos kaikki järkevät muuttaa poies...
itekkin täs järkkäämäs pikkuhiljaa itteesä täält muualle... :)
ja yhä pahenee, mikäs täällä muuttus ei mikään, aina sama meno päällä ja eiku pahenee vaan joka vuosi -> siinä se muutos eikä siihen auta sitten mikään. Jos joku jotain järkevää se katotaan niin uhkaavas, että varmaankin jyrätään oikein porukalla.
Hyvä puoli on se, että v-tuksissaan veri kiertää suonissa oikein hyvin. Pieksämäki=0
jokunen vuosi sitten oli hitsareita,hitsarikoulutusta ihan liikaakin. jokaiselle jolla ei ollut ammattiaan vastaavaa hommaa,tyrkytettiin hitsarikoulutusta.
miten sen nyt on käynyt?
kortistosta niitä löytyy ja vielä ne venäläiset hitsaritkin on jossain täälläpäin jotka tilattiin työvoimapulan vuoksi tänne