Masennusta, torikammo eikä paljoa ystäviä/kavereita

Sananjalka

HEI

Onko kellään samaa ongelmaa. Olen torikammoinen 3kk vauvan äiti, eli hankaluutena on etten tutustu ihmisiin noin vain. Siksi ystäväni voi laskea yhden käden sormilla, josta yhteen tutustuin töissä pari vuotta sitten, toinen on lapsuusajalta, yksi on opiskelijakaveri ja yksi serkkuni. Kaikki paitsi yksi asuvat kaiken lisäksi eri paikkakunnilla kuin minä.

Lapsuuden kokemukset "ystävistä" eivät ole kasvattaneet minua luottamaan ihmisiin ja lisäksi olen torikammoinen. Sukujuhlissa käyminen on helvettiä, samoin tungokseen asti olevat kaupat ja kadut sekä tietysti torit. Konserteissa käymisestä en edes haaveile. Saan paniikkikohtauksen. Joskus saan sen jo etukäteen koska stressaan asiaa. Pelkään lähteä minnekkään vauvan kanssa. Jos pääsen jonnekkin sulkeudun ja vaikutan ylimieliseltä koska kammoan olla paikalla. Pelkään kokemusteni takia myös päästää uusia ihmisiä lähelleni. Olen joutunut pettymään liian monta kertaa. Olen kovin herkkäuskoinen, tai ainakin ollut, joten luottamustani ei kovin helposti saa.

Minulla on yli 12 vuotta vanhempi veli jolla ei ole lapsia ja mieheni suvun kanssa minulla ei ole oikein mitään yhteistä. Tulen sentään toimeen ihmisten kanssa ja olen läheisissä väleissä ilman riitoja, mutta vaikka joillakin heistä on lapsia en koe heidän kanssaa mitään yhteistä. Heillä on eri näkemykset asioista kuin itselläni.

Saan onneksi tukea mieheltäni, mutta tilanteeni varmasti rasittaa jo häntäkin vaikka yritän pysyä pirteänä ja toiveikkaana, alan pikku hijaa väsyä. En haluaisi lääkityksiä koska pelkään mitä ne saavat aikaan ja yritän nyt keksiä miten pääsisin tästä ylitse ilman.

Onko kellään antaa vinkkejä?
Tai hieman toivoa?

Jos haluat puhua, jos itselläsi on omia henk. koht. kokemuksia niin sähköpostiini voi myös lähettää viestiä.
[email protected]

3

764

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sammahär...

      Oon itse aika lailla samanlaisessa tilanteessa... Missä päin Suomea asut? Itse olen Helsingistä. Olisi niiiiin kiva löytää samanhenkisiä kavereita kun en osaa mennä mihinkään perhekahviloihin noin vaan. Mulla on siis ongelmana sosiaalisten tilanteiden pelkoa, eli ehkä vähän eri ongelma mutta samat vaikutukset.

      • sananjalka

      • kaikesta kiinnostunt
        sananjalka kirjoitti:

        mä oon kans hesast, tarkkemmin kontulasta, kirjota mun mailiin [email protected]

        Tuo maininta Torikammosta herätti kiinnostukseni, sattumalta tuota aihetta juuri lueskelin. Yksi lääkkeetön apu siihen voisi olla löytyä tasapainoaistin kuntouttamisesta, tai "refleksi jäänteiden" hoitamisesta. Elikkä kysy olisi "sensomotorisesta kuntoutuksesta", sitä antaa Helsingissä Thalamus oy. Luin juuri yhden esimerkin kirjallisuudestakin Agoraphobian hoidosta, Ruth Hurst Vose on kirjoittanut omakohtaisen kirjan aiheesta. Siinä hän esim. kertoo kuinka on saanut apua em. terapiasta. ... No jos olet kiinnostunut vinkistä löydät asiasta googlaamalla, .. voin kyllä kirjoitella lisää myöhemmin aiheesta sillä saatan mielenkiinnosta perehtyä aiheeseen (torikammo) enemmänkin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      87
      6042
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      330
      5281
    3. Huono päivä

      Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja
      Ikävä
      21
      2676
    4. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      51
      2615
    5. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      84
      1875
    6. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      104
      1692
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      113
      1556
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      17
      1521
    9. seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen

      Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa
      Kemijärvi
      122
      1443
    10. Olen ihmetellyt yhtä asiaa

      Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm
      Ikävä
      133
      1403
    Aihe