asumistukeen?
jos on veronpalautusta tulossa, niin vähennetäänkö se asumistuesta..
olen kuullut että ainakin sossun toimeentulotukea ei heru,jos tulee veronpalautusta. Mutta miten on kelan asumistuen laita?
vaikuttaako veronpalautus
7
10210
Vastaukset
- niin kai
asumistukeen ei vaikuta veronpalautukset.
Olen aina ihmetellyt, että miksi kelalle pitää asumistuen yhteydessä ilmoittaa velat? Mihin ne vaikuttaa jos asuu vuokralla?
Omaan asuntoohan asumislainan korot vaikuttaa jos hakee ja saa asumistukea.- velkoja!
koska Kelalle pitää olla pankista tiliote ja olin juuri ottanut kulutusluottoa. Eli tilillä oli enemmän kuin normaalisti. Ilman velan ilmoittamista en varmaan olisi asumistukea saanut. Olisivat luulleet, että ne ovat säästöjä. Aikaisemmin, kun tilillä on ollut asumistukea hakiessani ihan normaali määrä rahaa, en ole velkoja ilmoittanut (kulutusluottoja siis). Kokeilin Kelan laskurilla asumistuen (eläkkeensaajan) määrän ilman velan ilmoittamista ja sen kanssa. Tulos oli aivan sama. Sillä ilmoittamisella ei siis ole mitään vaikutusta asumistuen määrään, vaan siitä Kela näkee jos on tilillä liikaa rahaa!
- 22
velkoja! kirjoitti:
koska Kelalle pitää olla pankista tiliote ja olin juuri ottanut kulutusluottoa. Eli tilillä oli enemmän kuin normaalisti. Ilman velan ilmoittamista en varmaan olisi asumistukea saanut. Olisivat luulleet, että ne ovat säästöjä. Aikaisemmin, kun tilillä on ollut asumistukea hakiessani ihan normaali määrä rahaa, en ole velkoja ilmoittanut (kulutusluottoja siis). Kokeilin Kelan laskurilla asumistuen (eläkkeensaajan) määrän ilman velan ilmoittamista ja sen kanssa. Tulos oli aivan sama. Sillä ilmoittamisella ei siis ole mitään vaikutusta asumistuen määrään, vaan siitä Kela näkee jos on tilillä liikaa rahaa!
Ei Kelaan mitään tiliotetta tarvii viedä silloin kun hakee asumistukea, kyllä se on vain perusturvakeskus mikä sen tiliotteen vaatii. Riittää kun laittaa liitteeksi esim. vuokrasopimuksen mistä tulee vuokran määrä esille tai maksunkorotusilmoituksen, niinkuin alla olevasta Kelan sivuilta kopioidussa tekstissä näkyy.
"jos vuokran tai vastikkeen eritelty määrä ja erilliset lämmitys- ja vesimaksut eivät selviä muista liitteistä (esim. vuokrasopimuksesta tai maksunkorotusilmoituksesta), liitä hakemukseen maksukuitti, pankkisiirtolomake tai muu maksutosite"
- Anonyymi
Laitan tähän vanhaan ketjuun mielipiteeni koska nyt tuli asia ns. tapetille. Onhan kumma jos sitä itketään että veronpalautukset vaikuttavat tukiin. Se on aivan oikein. Tukea nostetaam vähäisten tai olemattomien tulojen takia (tai: ansiosta), Jos nyt jollakin oli liian korkea veroprosentti sai hän vain nettona liian vähän, olkoon peräisin mistä tahansa. Tämä piiloon jäänyt ero tulee vain näkyviin palautuksissa. Jollei veronpalautus vaikuttaisi voisivat kaikki sosiaalitapaukset ottaa veroprosentiksi vaikka 90 prosenttia jottei siitä seuraava netto vaikuttaisi tukiin, ja palautukset suoraan tumppuun ja tuet päälle. Niinkö?
- Anonyymi
Veronpalautukset vaikuttavat toimeentulotukeen, ja se asia toimii ihan oikein, yllä olevassa viestissä mainituista syistä. Toimeentulotuki on viimesijainen tuki ja kaikki käytettävissä olevat rahat ja varallisuus vaikuttaa.
Asumistukeen ja työttömyysturvaanhan veronpalautuksilla ei ainakaan minun tietääkseni ole vaikutusta, eikä tiliotteitakaan tarvitse Kelalle näiden tukien kohdalla toimitella.
Tiliotteiden yms. toimittaminen on vain toimeentulotuen kohdalla. Toimeentulotuen kaikkivoipaisuutta mainostetaan ihan liikaa, ei sillä ole kovin helppoa elää, mutta jos hyviä vaihtoehtojakaan ei ole, moni joutuu sen varassa elämäänsä elämään. - Anonyymi
Asumistuki lasketaan brutosta. Jos palautukset huomioitaisiin,niin sehän tarkoittaisi että bruttoon lisättäisi vielä edellisen verotetun vuoden brutoista osa tuplana.
Näinkö kuuluisi muka olla?
Hellou hellou.
Toimeentulotukeen vaikuttavat,koska tt tuki lasketaan netosta. Palautukset ovat nettoa.
Että selvennys tässä mikä ero noiden laskennassa on.
- Anonyymi
Se joka kokee että veronpalautusten vaikutus sossu ym tukiin on vääryyttä pyörittää taloudenpitoaan juuri sellaisella laskutavalla joka sen koko tilanteen aikaansaikin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827096Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267053Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1086157Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455404Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845228Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635185Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405098Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274585Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163467Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003380