Moni on vaihtanut takaisin sukunimensä alkuperäiseen ruotsinkieliseen ja myös ruotsinkieliset etunimet ovat suosiossa. Tässä uudet nimet 2010 kalenterissä:
Suomalaiset tyttöjen nimet: Anette, Fanni, Hilda, Jade, Jatta, Kaisla, Karita, Lumi, Maisa, Melina, Mette, Miisa, Mila, Minea, Minja, Nella, Ninni, Peppi, Riia, Rita, Rosa, Sandra, Siru, Tessa, Tinja
Suomalaiset poikien nimet: Erkka, Frans, Hans, Jasper, Jesper, Jiri, Justus, Lenni, Luukas, Max, Niki, Sebastian, Timi, Vertti
Suomenruotsalaiset tyttöjen nimet: Angela, Angelika, Angelina, Erin, Luna, Malena, Margita, Minea, Tilda, Tilde, Tindra, Vanessa, Vilma
Suomenruotsalaiset poikien nimet: Alec, Alvin, Aron, Liam, Mark, Nicolas, Noah, Vincent
Luettelot: Helsingin yliopisto
Ruotsinkieliset nimet ovat suosiossa!
6
1811
Vastaukset
- Kalle.
Suomalaisten sukunimet vaihtuvat edelleen vilkkaasti vieraskielisiksi. Viime vuosien vaihtobuumin seurauksena nyt jo joka kolmas sukunimi on vieraskielinen.
Suomalaiset ottavat uudelleen käyttöön vanhoja vieraskielisiä nimiä, jotka käännettiin suomenkielisiksi 1900-luvun alun suomalaisuusinnostuksessa. Uusi sukunimi hyväksytään helposti, jos se löytyy suvun historiasta.
- Yleensä tuonne 4.-5. sukupolveen mennään. Sen jälkeen nimilautakuntakin on jo tarkempi, miten se suhtautuu tähän nimenmuutosesitykseen jos mennään ihan tuonne keskiajalle, kertoo Kokkolan maistraatin päällikkö Jari Taipale.
Suomalaisuuden liitto ei ole kuitenkaan innoissaan kehityksestä ja tarjoaakin nettisivuillaan nimeään vaihtaville vapaita suomenkielisiä sukunimiä. Moni kaivaa silti mieluummin uuden nimensä omasta historiastaan. - hgghj
Sandra, Rita, Rosa, Hans, Justus ynm ovat kansainvälisiä etunimiä. Ei ruotsalaisia.
Monilla kansainvälisillä julkkiksilla on nuo etunimet. Esim.
-Näyttelijä Sandra Bullock
-Näyttelijä Rita Hayworth
-Amerikkalainen Justus sarjakuva
-jne- HAU HAU.
Sukunimistä on suomenruotsalaisilla itsellään. 6 % ja kaksikielisillä lisää. Suomenkielisillä on vierasperäinen sukunimi aika harvalla ja suuri osa niistä ei ole ruotsinkielisiä. Maahanmuuttaja Mamut tuovat nimiä muista kielistä. Sen takia ruotsinkieliset sukunimet harvinaistuvat tulevaisuusessa vierasperäisten sukunimien joukossa. Että se niistä ruotsinkielisitä suku ja etiunimissä.
hurrit vaihtaa ihan yhtä ahkerasti pois ruotsinkielisiä sukunimiä. Muunkielisiksi. Tää on kehitys suunta. - Eräs Vanessa
HAU HAU. kirjoitti:
Sukunimistä on suomenruotsalaisilla itsellään. 6 % ja kaksikielisillä lisää. Suomenkielisillä on vierasperäinen sukunimi aika harvalla ja suuri osa niistä ei ole ruotsinkielisiä. Maahanmuuttaja Mamut tuovat nimiä muista kielistä. Sen takia ruotsinkieliset sukunimet harvinaistuvat tulevaisuusessa vierasperäisten sukunimien joukossa. Että se niistä ruotsinkielisitä suku ja etiunimissä.
hurrit vaihtaa ihan yhtä ahkerasti pois ruotsinkielisiä sukunimiä. Muunkielisiksi. Tää on kehitys suunta.Naisen etunimi.
Tuommonen väite on loukkaava sen nimisiä naisia kohtaa.
- Finn Fenno
Liitä myös linkki vastaukseesi.
- Bretange
suomenkielinen etunimi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 854568
Haleja ja pusuja
Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺864416Onko mukava nähdä minua töissä?
Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭433759Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli163493Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle402977Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm102764En kirjoita sulle tänne
Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä212701IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.
IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm392093Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi
Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta1581758Savon murteella viäntäminen asiakaspalvelussa?
Olin äsken tekemisissä puhelimitse rahoitusalan firman asiakasneuvonnassa. Tyyppi väänsi leveää savoa oikein perusteelli1061307