Huonekumipuun lisäys?

Osaisiko joku kertoa miten huonekumipuu "lisätään"? Vedessä juurruttamalla? suoraan multaan? Kiitos jo etukäteen!!!
2530
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Minun fiikukseni eli kumipuuni on oksasta kasvatettu. Ystäväni katkaisi omasta isosta puustaan sellaisen oksanpätkän, missä oli kaksi tai kolme lehteä. Sen pätkän (noin 25-30 cm) laitoin maljakkoon ja pidin siellä noin kolme-neljä päivää. Vasta sen jälkeen laitoin ruukkuun. Eli pidä ensin vesiastiassa jokunen päivä ennen multaan laittoa.

Äänestä
  • Pistokkaan voi tökätä suoraan multaankin. Ficuksen lisääminen on aikast helppoa. Onnistumisprosentti lienee jossain 80 %:n kieppeillä kaikista pistokkaista.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Apua kaipaava... kirjoitti:

Osaisiko joku kertoa miten huonekumipuu "lisätään"? Vedessä juurruttamalla? suoraan multaan? Kiitos jo etukäteen!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu