Miten saisin rauhoittavia

Sosiaalisten tilanteiden pelosta kärsin, oireet aika voimakkaat n.puoli tuntia ennen lähtöä yhtään mihinkään(tärisen, oksettaa, huimaa, pyörryttää jne.).. Mutta siis, mitä ihmettä pitää oikein sanoa lääkärille ett'ä suostuisi määräämään mulle rauhoittavia?

En ole mikään nisti, olen kokeillut opamoxia joskus vuosi sitten, ja se oikeasti toimi niin hyvin. Olin normaali, hauska ja iloinen..
Inhottaa olla aina tälläinen hermokimppu. Suostuisivatkohan yksityiset lääkärit määräämään helpommalla`?
6321
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Oletko kysynyt? Ovatko he siis sanoneet, että ei rauhoittavia? Vähän ryhdistäytyy, ettei ainakaan sekakäyttäjältä vaikuta, niin antavat kyllä. Ja sanot ettet selviä jännitysoireista ilman rauhoittavaa.

Minulle taasen lykkäsivät yhteen aikaan reseptin kouraan hyvinkin helposti. Ja kyllähän se alkuun auttoikin, kunnes elimistö tottui. Vierottautuminen vei oman aikansa, kun oli joku 45-60 mg:n ränni kestänyt muutaman viikon.

Eli saat kyllä rauhoittavaa, kunhan pyydät. Nykyään lääkehoito on ensisijainen hoito kaikissa psyykkisissä ongelmissa. Ja itse asiassa, kustannustehokkuuden aikana se on usein ainoa apu jota saa.

Äänestä

Kyllä lääkärit luultavasti antavat kunhan perustelet heille, itse sain kyllä, mutta sos.tilanteiden pelkoon ei välttämättä rauhoittavat ole kaikista parhaimpia, lääkäri voi suositella suositella jotain muuta esim ssri lääkitystä.

Ymmärrän kyllä sinua, minulla on kyllä pakkoneuroosi sos.tilanteiden lisäksi, mutta kyllä on mahtavaa töissäkin olla kun ei koko ajan tarvitse pelätä ja jännittää ja voi puhua työkavereille.

Opamoxia olen minäkin saanut, mutta käytän sen nimistä lääkettä kuin moclobemid ja on minua auttanut hyvin.

Äänestä

Sanon vaan, että ei kannata. Rauhottavat ei tosiaankaan paranna sua ainoastaan peittää oireet!

Minulle lykkäsivät todella helposti rauhottavia kouraan. Menin vaan, ja selitin oireeni. Olin kai niin jännittyneen oloinen, kuitenkin siisti ja tämän takia vakuuttava.

Äänestä

kannata Opamoxia ottaa kuin tilapäisesti koska se on huume...siihen jää koukkuun ja sitä et varmasti halua. Siitä tulee olo ettei pian voi olla ilman ollenkaan.
Mielialalääkkeet voi auttaa sosiaalisten tilanteiden pelkoon.

Äänestä
  • Eli ssri-lääkkeet mulla jo on(seronil), mutta ei auta auta tähän jännittämiseen ja ahdistukseen yhtään.

    ketipinoria ja propralia olen myös kokeillut, eivät toimineet..

    Äänestä

Kyllä on ihme jos ei SSRI lääkkeiden tueksi myönnetä rauhoittavia. Olet vain lujana. Jos ei sulle ole ihan viime aikoina niitä myönnetty, niin ei pitäisi olla mitään estettä myöntää nyt.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


yeeb kirjoitti:

Sosiaalisten tilanteiden pelosta kärsin, oireet aika voimakkaat n.puoli tuntia ennen lähtöä yhtään mihinkään(tärisen, oksettaa, huimaa, pyörryttää jne.).. Mutta siis, mitä ihmettä pitää oikein sanoa lääkärille ett'ä suostuisi määräämään mulle rauhoittavia?

En ole mikään nisti, olen kokeillut opamoxia joskus vuosi sitten, ja se oikeasti toimi niin hyvin. Olin normaali, hauska ja iloinen..
Inhottaa olla aina tälläinen hermokimppu. Suostuisivatkohan yksityiset lääkärit määräämään helpommalla`?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu