Apua tietämättömälle?

Tiätämätön

Oon 13-vuotias tyttö ja täytän tässä loppuvuodesta 14. Haluaisin alottaa karaten, mutta oon vähän epävarma muutamasta asiasta.

Minulla on astma, enkä tiedä estääkö se minua aloittamasta karatea. Kysyn siis, onko karatetreeneissä paljon keuhkoja rasittavia harjoitteita/harjoitteita, joissa otetaan kehosta kaikki irti mahdollisimman pitkäksi ajaksi?

Olen myös huononäköinen ja minulla on silmälasit. Estääkö/vaikeuttaako se harjoittelua? En haluaisi käyttää piilareita, jokin niissä vaan hirvittää minua. Sörkkäät silmään, hyi. Elikkä rillit päässä haluaisin treenata, aiheutuuko onkelmia?

Lisäksi haluaisin kysyä tuosta salikäyttäytymisestä. Miten "ankaria" nuo kunnioitussäännöt, tai miksikä niitä nyt voisi kutsua, ovat?

Ja vielä viimeinen kysymys, jonka vastauksen OLETAN olevan "ei", mutta kysyn kuitenkin.
Kohdellaanko tyttöjä mitenkään eri tavalla kuin poikia?

Olen haaveillut jonkin budolajin aloittamisesta monta vuotta, ja viihdoinkin teen jotain asian eteen. Olen miettinyt myös sitä, mahdanko pärjätä, tulenko olemaan kurssin huonoimmasta päästä... Tiedän olevani poikkeuksellisen vahva (olen ikäisteni poikien tasolla, ehkä yläpuolellakin) ja notkea, mutta siltikin hirvittää. Itsevarmuus puuttuu. Lisäksi pelottaa, että tulen olemaan ainoa 14-vuotias koko ryhmässä, kun kyseessä on aikuisten ryhmä jonka ikäraja on 14. Tämän vuoksi aion ehkä kaverin kiskaista mukaan.

Mutta olisi kiva saada vastauksia ja apua tietämättömälle :)

2

511

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • meikätyttö123

      Itse myös tyttö ja harrastin karatea 2 vuotta.
      Ei me siellä karatessa mitään tappotreenejä vedetty, kuntopiiri aina lopussa. Jos selviät koululiikunnasta niin varmasti pärjäät. Ja senseillehän voi toki sanoa jos tietää itse että pitää ottaa iisimmin.
      Mullakin on silmälasit enkä käytä piilareita, näköä kumminkin sen verran että otan vaan lasit pois jos tarvis.
      Salikuri ei ole mitään armeijakuria. Loppujen lopuksi ihan vaan sitä että osataan käyttäytyä.
      Itse en koe, että olisi tyttöjä kohdeltu jotenkin erilailla, väheksyvästi tms. Kaikin puoli hyvä meininki ja ryhmähenki :)
      Minä olin myös aikuisten ryhmässä jossa ikäraja 14 (itse tosin olen kakskymppinen) suurin osa oli siellä alle 18v. Ja korkeimmat vyöarvot oli niillä 15v tytöillä :)

    • niinnoh

      no varmaa riippuu tyylistä, ja huononäköisyys voi haitata joskus. Yhellä tuttavallanikin on astma ja on siinä mustalla vyöllä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe