Elämä ilman narsismia?

Mahtoi se olla tosi tylsää? Onneksi turhautuneet teologit lähtivät etsimään uusia uria kuten tämä pappi Raimo Mäkeläkin löysi sitten vapahtajansa tri. Haresta.

Uusi aluevaltaus osui hedelmälliseen maaperään. Iankaikkisella kadotuksella pelottelu joidenkin ihmisten taholta leimataan jo 'propellipäiden' puuhasteluksi.
Mutta narsismin markkinointi viheliäisimpien, narsististen tyyppien etsimisellä toi uskontoon hurahtaneille ja siitä leipääntyneille uutta virikepohjaa.

Innovaattisimmat narsismin diagnosoijat löytyvät tietysti 'uskovaisista' tyypeistä. Ilman rekisteröintiä tällekin saitille kirjoitetaan aivan uskomatonta skeidaa. Puskista on turvallista roiskia.

Ei kai näiden viestien hyöty, merkitya ja lopputulema voi olla syksytuulen ajelemia puidenlehtiä merkityksellisempi, mutta narsistiksi leimaaja riemuitsee; he ovat pahiksia, en minä.
Eli projisioidaan oman mielen sekundasisältö itsestä pois.

Voi hyvänen aika!

2

223

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Parempi puska

      Eivät edellämainitsemasi miehet ole narsismia keksineet. Ota selvää mistä ajasta lähtien tuo käsite on tietoomme tullut. On tosiaan osunut hedelmälliseen pohjaan, kun on osunut catpt.cöpenicin maaperään ja saanut oikein loistoaatteen hänen propellipäässään. Kai sinullakin on innovaatiosi, kun pitää löytää joku tietty kohde ymmärtämättömyydellesi.

      Pitäähän sinunkin 70- vuotiaan papan jotenkin päästä vielä heijastamaan omat hyödylliset ja merkitykselliset hajatelmasi, josta palstalaiset saavat ah, ammentaa "uutta" virikepohjaa.

      Etkö sitten muuta keksinyt, kun tuota vanhaa skeidaa tänne tuupata.

      • capt. cöpenick

        http://keskustelu.suomi24.fi/node/8569156

        En ole väittänytkään, että fundisuskikset olisivat keksineet narsismin, mutta oivan astalon aihe näkyy tarjoavan 'uus-uskiksille mätkiä summamutikassa puskan suojasta. Niin aina


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      111
      5357
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      49
      3432
    3. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      93
      3298
    4. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      40
      3286
    5. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      81
      1867
    6. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      31
      1626
    7. 450 000 ulosotossa

      Suomessa on tällä hetkellä ennätysmäärä ihmisiä ulosotossa. Viime vuonna heitä oli yli puoli miljoonaa. Kuluvan vuoden
      Perussuomalaiset
      128
      1617
    8. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      44
      1604
    9. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      148
      1294
    10. Onko esitutkinta jo saatu päätökseen?

      Ketkä saa syytteet? Voi olla iso määrä ihmisiä?
      Ähtäri
      16
      1169
    Aihe