HCPU

SaliB

Ajatuksena hankkia Lantikka ja tuollainen lavamalli palvelisi hienosti kovassa käytössä.
Kotimarkkinoilla näyttäisi olevan vain loppuunajettuja ex-juhtia, joilla hintaa samanverran (ylitarjontaa vai mikä?) kuin uusilla emämaassa, joten hakureissu taitaa tulla. Miten kokonaisverotus menee näissä, siis tuonti ja käyttö?

Pitäisikö näihin reagoida jotenkin?

"Eräs iso asia Suomenkin autokaupalle on se, miten ensi vuonna käy EU:n autokaupan ryhmäpoikkeusasetukselle. Ryhmäpoikkeusasetuksen jatko määrittää hyvin pitkälle, miten autojen jakelu muotoutuu ensi vuosikymmenellä.

Toinenkin iso kysymys autoteollisuudelle ja välillisesti myös Suomen automyynnille on se, miten ala ratkaisee ylitarjontaongelman."

Ohjeita valitusprosessiin jo ennakkoon (erityisesti markkinahinnan määrittelyn ja eriarvoisen kohtelun suhteen yhteisellä talousalueella)?

34

955

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
      • Spencer W

      • ja yhteen...

      • ..tunnu missään..?

      • County...

      • Mehtään

      • maksa..

    • ..pässiä narussa..

      Valtiontalouden tarkastusviraston mukaan autoverotuksen lainsäädäntö kaipaa kokonaisuudistusta. Virasto perää autoverotukseen rivakkaa kehittämistä etenkin käytettyjen autojen verotuksen osalta.

      Viraston mukaan etenkin EY-oikeuden vaatimat muutokset autoverotukseen ovat edenneet hitaasti ja jääneet yksityisten kansalaisten aktiivisuuden varaan, koska valtiovarainministeriö on ryhtynyt sopeuttamistoimiin vasta EY-tuomioistuimen langettavien tuomioiden velvoittamana. Autoverotuslainsäädännön kehittäminen etenkin EY-oikeuden vaatimien muutosten perusteella vuosina 1995-2007 on ollut hidasta.

      Valtiontalouden tarkastusviraston mielestä ennakoivampi lainsäädännön kehittäminen olisi lieventänyt syntyneitä mittavia ongelmia verotuksen toimeenpanossa. Suurista autoverotuksen muutoksenhaun määristä on koitunut huomattava lisäresurssitarve ja paljon kustannuksia.

      Viraston mukaan jossakin määrin tämä ilmiö yhdessä pitkien käsittelyaikojen kanssa on saattanut johtaa oikeusvarmuuden heikkenemiseen ja jopa heikentää kansalaisten luottamusta verotusjärjestelmän oikeudenmukaisuuteen. Valitusten käsittelyajat ovat useissa tapauksissa muodostuneet valittajan oikeusturvan kannalta kohtuuttoman pitkiksi.

    • ..hammasratas..

      ...........Autoverouudistuksen tuoreimmasta vaiheesta ehti kulua vain keväinen tuulahdus, kun Tullihallituksen pääjohtaja Tapani Erling käynnisti kertaheitolla kiivaan keskustelun. Meni näet, Erling, sanomaan MTV3:n Huomenta Suomi -ohjelmassa, että autoverosta olisi Suomessa päästävä kokonaan eroon. Tullille sälytetty taakka on hänen mielestään kohtuuton....

    • ..hötkyillä:)
    • Ryhmäkanne

      http://www.lakiwiki.fi/Autoverolaki

    • Lehmänkauppaa ?
      • .............

      • ...totta:)

      • ...tuttu juttu...

      • ..fense..

      • Longhorn..

      • Mr. Vedätys

      • Jumissa..

      • Brylcreem

    • Anonyymi

      Cheers!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      164
      2964
    2. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      33
      2806
    3. Sannahan laski sähkön ALV:n 10 prosenttiin, Riikka runnoi 25,5 %:iin

      Tässäkin nähdään kumpi on Suomen kansan puolella, ja kumpi omaa vastaan. Putinistipersuille Suomen kansa tulee aina vii
      Maailman menoa
      36
      1820
    4. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      181
      1658
    5. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      206
      1526
    6. "Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...

      ...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig
      Maailman menoa
      322
      1457
    7. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      101
      1431
    8. Toivottavasti myös pysyy häkissä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �
      Suomussalmi
      17
      1239
    9. Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa

      Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,
      Perussuomalaiset
      70
      1211
    10. Kansalaispalkka ja maksuton joukkoliikenne

      Noilla pienillä parannuksilla saadaan Suomesta taas hitusen parempi paikka peruskansalaiselle, joka elää ekologisesti ja
      Maailman menoa
      76
      1152
    Aihe