Kesken vai ei??

toista yrittävä

Onko kellään kokemusta siitä, että on eka plussannut, sit tullut menkkamaiset vuodot kipuineen, ja muutaman päivän päästä testi näyttäny edellee plussaa?? Jääkö ne hormoniarvot koholle joillaki vai oonko nyt sit kuitenkin vielä raskaana?? Koitin neuvolaan soittaa tänään, mutta juuri tänään ne oli jossai koulutukses...

2

474

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kokemusta on

      On ollut kolkemusta, sillä kertaa oli valitettavasti kohdun ulkopuolinen raskaus. "Kuukautiset" tulivat niin normaalisti ajallaan ja määrältään/kestoltaan, etten edes osannut epäillä raskautta vaikka oli alkionsiirto tehty. Vata kun tuli viikon päästä uudestaan vuotoa, testasin ja näytti plussaa. Lääkärissä todettiin kuienkin kohdun ulkopuolinen raskaus. Meni onneksi seurannalla ohi, ei tarvittu leikausta eikä lääkkeitä. Verikoe otettiin viikottain kaksi kuukautta, ennenkuin hcg oli alle viiden, eli voi näyttää pitkään plussaa.

      Seuraavassa raskaudessa oli myös ihan reippaita vuotopäiviä, vaikka raskaus jatkuikin. Lääkäristä kehotettiin odottaamaan ensimmäiseen (yksityisen) varhaisultraan 6 -viikolla, eivät olisi voineet tehdä mitään jos oli menossa kesken ja aiemmin ei kannata ultrata, kun vielä ei välttämättä ultrassa näy mitään.

      Valitettavasti et voi nyt kuin odottaa kunnes hoitajat ovat tuleet koulutuksesta ja saat neuvoja ja ajan tarkempiin tukimuksiin.

      • toista yrittävä

        Soitin tänään neuvolaan ja sanoi siellä että nyt pitää vaa odotella että periaatteessa ei pitäs enään virtassa näkyä hormoni, mutta ei osannut varmaksi sanoa... Pyysi että tulisin maanantaina sinne että tehtäis niitten testillä testausta myös, ja sit mietitää jatkoa..
        Mulla oli viime viikolla heikko viiva ja samaa heikkoo viivaa näytti eilenkin kun tein testiä. Noo, ei nähtävästi auta muu ku odotella..
        Sulla ollut inha tilanne ku ollu kohdun ulkopuolinen :/


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      29
      11171
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      52
      8795
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      137
      5425
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      144
      3724
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      69
      3618
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      35
      3584
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      40
      3308
    8. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      57
      2628
    9. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      63
      2294
    10. Miltä mahtaa tuntua

      Sitten kun näet hänet pitkästä aikaa?
      Tunteet
      30
      1867
    Aihe