Ongelma on seuraavanlainen: nettini toimii nykyään hyvin omituisesti. Vika ei ole palvelun tarjoajassa vaan tietokoneessa jossain. Aina käynnistämisen yhteydessä joudun ottamamaan virtajohdon irti modeemista ja odottamaan 10 sekuntia saadakseni netin toimimaan. Pystyn surffailemaan ongelmitta mutta jos yritän katsoa esim. MTV3 katsomosta jotain niin valittaa jotain että Internetissä jokin virhe, viikko sitten pystyin ongelmitta katsomaan.
Uskoisin että ongelman saisi katoamaan jos saisin netin poistettua koneelta mutta kuinka saan sen sitten takaisin asennettua koneelle? Tai onko tällainen ylipäätään mahdollista? Kone myös valittaa ettei ole kytkeytynyt porttiin 1,2,3 tai 4 ( ennen myös 5 ja 6 mutta poistin ne) mutta silti pystyn surffailemaan. Valitus tulee varsinkin silloin jos menen nettisivulle jota en ole pistänyt kirjanmerkkeihin tai ei ole osoiterivissä.
Netin kanssa ongelmia
3
457
Vastaukset
- MVJ
1. Tietokoneen merkki ja malli?
2. Käyttöjärjestelmä?
3. Verkkolaitteen (= se mainitsemasi "modeemi") merkki ja malli?
4. Langaton vai langallinen lähiverkkoyhteys?
5. Kodistasi ulos lähtevän yhteyden toteutustapa: ADSL-, kaapeli-, mobiililaajakaista- vai jokin muu?
> Kone myös valittaa ettei ole kytkeytynyt porttiin 1,2,3 tai 4 ( ennen myös 5 ja 6 mutta poistin ne)
Tarkoitatko tässä sanalla "portti" verkkolaitteen fyysistä porttia?- Avokado817
1.Fujitsu Siemens Amilo La1730
2. Windows Vista
3.Zyxel P-660H-D1
4. Langallinen
5. ADSL
En tarkoita verkkolaiteen fyysistä porttia. - MVJ
Avokado817 kirjoitti:
1.Fujitsu Siemens Amilo La1730
2. Windows Vista
3.Zyxel P-660H-D1
4. Langallinen
5. ADSL
En tarkoita verkkolaiteen fyysistä porttia.> niin valittaa jotain että Internetissä jokin virhe,
Mitä ilmoituksessa tarkalleen lukee?
1. Kokeile ottaa selaimen asetuksista välityspalvelin (proxy) pois päältä.
2. Milloin Zyxel P-660H-D1 on ostettu? Se on sen verran vanha malli, että laiteohjelmiston (firmware) päivitys voi auttaa yhteyden katkeiluun.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.774612- 1801877
- 1241580
- 1231110
Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan
Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️161031- 351026
- 78933
- 52876
Hyvää huomenta!
Mietin miten suhtaudut minuun, jos kerron tunteista. Voinko enää sen jälkeen olla samassa paikassa kanssasi, jos koet as78862- 4818