HEI!
Luin, että kroonista sydänsairautta sairastavat kuuluvat sikainfluenssan riskiryhmään, itselläni on synnynnäinen sydänvika Fallot'n Tetralogia joka on leikattu n.2-3 vuoden iässä, siitä on jäänyt läppävuoto, elikkäs kuulunko siis riskiryhmään?
Luin, että kroonista sydänsairautta sairastavat kuuluvat sikainfluenssan riskiryhmään, itselläni on synnynnäinen sydänvika Fallot'n Tetralogia joka on leikattu n.2-3 vuoden iässä, siitä on jäänyt läppävuoto, elikkäs kuulunko siis riskiryhmään?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Kyllä sydänsairauksia sairastavat kuuluvat ilman muuta riskiryhmään. Itse otan rokotteen, koska minulla on astma ja eräs toinen keuhkosairaus. Mikäli sikainfluenssa tulee, olisi keuhkokuumeen mahdollisuus suuri, eikä sitä riskiä kannata ottaa.
Kirjoitat että sinulla on synnynnäinen sydänvika Fallotin tetralogia. Tätä sairastavat lapsethan ovat ns. sinisiä lapsia. Hienoa, että sinut on leikattu ja voitu hoitaa niin, että olet saanut elää. MInkä ikäinen olet nyt? Minulla on ollut poikalapsi, jolla oli vaikea synnynnäinen sydänvika ja hän kuoli 1,5 vuotiaana sydänleikkauksen jälkeisenä päivänä. Pieni sydän ei enää jaksanut pumpata leikkauksen jälkeen. Hänen vikansa oli aika paha, kun keuhkovaltimo ja aortta olivat vaihtaneet paikkoja, oli reika sydämessä, aortan ahtauma ja sydämen laajentuma. Olisi ollut ihme, jos olisi jäänyt eloon. Lääkärit tekivät kaikkensa hänen puolestaan, mutta eivät hekään ihmeisiin pysty. Silloin elettiin vuotta 1975. Hänen kuolemastaan tulee ensi vuonna kuluneeksi 35 vuotta. Siihen on pitänyt sopeutua.
MInulla itselläni on myös pieni vuoto mitraaliläpässä, mutta minä en tiedä mikä sen on aiheuttanut. Joudun sen takia syömään aina antibioottia esim. ennen hammasoperaatioita. Varmaan tuttua sinullekin. Kannattaa sinun ottaa se rokote, ettei pöpö pääse iskemään siihen läppään. Jos se sen tekee, voi seurauksena olla endokardiitti, ja se on aika vakava juttu. Pidä hyvä huoli itsestäsi !!
Suhteellisen normaalia elämää olen saanut elää, puolen vuoden tai kahden vuoden välein on kontrollit, riippuu miten on mennyt =) 20-vuotias olen nyt.
Kyllähän sitä sinisyyttä aina silloin tällöin ilmaantuu jalkateriin, sormiin ja kämmeniin, uudet tuttavat aina säikähtävät että "Herranen aika! Sinähän oot ihan sininen! Mikä sulla on?! Pitäskö sun mennä lääkäriin?" :D
Rytmihäiriöt on semmonen ikävin vaiva mitä olen kokenut, ei pysty hengittämään eikä olemaan oikein mitenkään ja tuntuu että sydän pumppaa tuhatta ja sataa ja hyppii ainakin kurkun kohdalle.
Ei vaan ikinä tahdo muistaa nuita sanoa kun käy kontrollissa kun siellä aina tulee niin paljon muutakin asiaa =)
Juu, kyllä ne antibiootit ja endokardiitin ehkäisy melko tuttuja juttuja ovat, kumman tietämättömiä nuo lääkärit ja hammaslääkärit, kun aina kun on eri lääkäri niin hän on toista mieltä antibioottien ottamisesta, en nykyään enää edes kysele, vaan aina kun mennään ihon alle otan antibiootin..
Vuonna 75 ei ole tainnut olla yhtäpaljon tietoa elimistöstä ja sen sairauksista kuin nykyään, pahoittelut poikasi puolesta!
Olet oikeassa, ei silloin -70 luvulla tietenkään ollut lääketiede niin kehittynyt kuin se on nykyisin. Olen seurannut lääketieteen kehitystä noiden lasten sydänsairauksienkin kohdalla. Nykyisin voidaan leikata jopa parin päivän ikäisiä vauvoja ja korjata sydänviat niin, että lapset jäävät eloon. Se on kyllä suuri asia. Meidän poika oli sen 1 v 5 kk, kun leikattiin, ja siihen hän oli liian heikko. Vaikka suru oli suuri, niin ajattelin, että jospa hänen tapauksestaan lääkärit saivat uutta tietoa ja kokemusta niin, että jonain päivänä voivat auttaa toisia sydänlapsia. Uskon, että näin on, joten hänen kuolemansa ei siinä mielessä ollut turha. Mulle on aina ollut sydäntä lähellä synnynnäistä sydänvikaa sairastavat lapset, kun kerran olen omassa elämässä kokenut äitinä asian.
Kannattaa kertoa lääkäreille kaikki mahdolliset oireet, kun menet kontrolliin. Ei ainakaan jää mitään hoitamatta, nykyisin näitä pystytään onneksi hoitamaan. Mulla on myös rytmihäiriöitä, ne on kai jotain kammiolisälyöntejä. Eivä vaarallisia, mutta kiusallisia kylläkin. Tilasin just lääkäriin ajan, kun sunnuntaina taas oli pitkästä aikaa rytmihäiriöitä, niin ajattelin että menen tutkimuksiin. Mulle aiheuttaa se läppävuoto jonkun sivuäänen sydämessä, jonka lääkärit kuulevat. Hengenahdistusta on ollut, mutta ku todettiin astma ja keuhkoahtauma ja sain niihin lääkityksen, niin enää ei ahdista henkeä. Aiemmin kyllä poltin tupakkaa, mutta lopetin sen, kun en enää pystynyt polttamaan. Nyt on sen suhteen ihan hyvä olla.
Kävin tänään terveyskeskuksessa erään muun asian takia ja kyselin siellä vähän tuosta rokotteesta. Siellä on kaikki hoitajat ja lääkärit sen ottaneet, ja ensi viikolla alkaa riskiryhmien rokottaminen. Sinne menen ja otan rokotuksen, olen niin monet keuhkokuumeet sairastanut muutaman vuoden sisällä, etten uskalla ottaa sitä riskiä, että sairastuisin tähän sikainfluenssaan, sn takia joutuisin kuitenkin sairaalaan, eikä huvita sinne mennä aivan äkkiä. Netistä olen lukenut kaikenlaista peloittelua siitä rokotteesta, mutta ne tarinat eivät ole tosia. Ota sinäkin se rokotus, niin ei tule mitään pahempaa ongelmaa. Terveydestä kannattaa pitää hyvä huoli.