myrkkykäärmeitä?

wetrruyi

onko kenelläkään kotona myrkkykäärmeitä? en ole itse hankimassa mutta utelias olisin kuulemaan miten myrkkykäärmeen kanssa voi turvallisesti elää jos joku valaisi asiaa tyhmälle ? :)

2

676

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • japadapaduu111

      Myrkkykäärme harrastajia on suomessa jonkun verran. Meillä on vain yksi ja sen terraariossa lukot ja varoitus esim. palokuntaa varten. Muilla joilla on useampia myrkkykäärmeitä, on yleensä oma huone myrkyille ja lukkojen lisäksi huoneen ovi on kiinni.

      Myrkkyjen käsittelyssä tarvitaan huolellisuutta ja muutamaa käärmekoukkua.

      • ~KäÄrMe~

        Myrkkykäärmeitä on jonkin verran Suomessakin, ja sopivat vain hyvin kokeneen harrastajan lemmikiksi. Käärmettä käsitellään vain jos on pakko käärmekoukuilla. Terraarion pitää olla superturvallinen, ovissa pitää olla lukot jne. Oma huone myrkyllisille käärmeille on suositeltavaa, makuuhuoneeseen EI missään nimessä sen varalta, jos käärme pääsee karkuun. Jos perheessä on pieniä lapsia, myrkkykäärmeen hankintaa on vielä harkittava useaan kertaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      95
      1503
    2. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      54
      1043
    3. Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että
      Maailman menoa
      399
      905
    4. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      163
      880
    5. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      124
      737
    6. Rakastan häntä

      Jumala, rakastan häntä. Haluan olla hänen omansa. Hänen vierellä. Halata häntä.
      Ikävä
      56
      733
    7. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      678
    8. Naiselle Kuuleppa Tämä

      Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä
      Ikävä
      38
      645
    9. Onko mun toinen

      Puoliskoni täällä, huhuuu 😍❤️ Ihanista ihanin 😚😚
      Ikävä
      57
      641
    10. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      76
      632
    Aihe