Miksi sikainfluenssa on vaarallinen? Onko syynä korkea kuume vai jälkitautien mahdollisuus vai mikä? Keuhkokuume voi tulla jälkitautina mutta siinäkö se? Neuvolassa sanottiin, että sikainfluenssa ei vaikuta syntymättömään lapseen vaan että se vaikuttaa ennemmänkin äitiin.
Miksi kukaan ei ole kertonut miten sikainfluenssa vaikuttaa vaan kaikki toitottavat, että se tulee ja tappaa jos ei ota rokotetta?
Miksi kukaan ei ole kertonut miten sikainfluenssa vaikuttaa vaan kaikki toitottavat, että se tulee ja tappaa jos ei ota rokotetta?
Vastaukset 11
Vanhimmat
"Miksi sikainfluenssa on vaarallinen?"
Ei se olekaan vaarallinen.
On vaikea keksiä vaarattomampaa tautia.
Kuolleisuus on paljon pienempi kuin joka vuotisessa kausi-influenssassa.
Se voi olla vaarallinen siksi, että joillain ihmisillä se aikaansaa viruspohjaisen keuhkokuumeen, johon ei ole lääkettä kuten bakteeripohjaiseen. Lisäksi joillain terveillä nuorilla voi elimistö ryhtyä puolustautumaan liian kovaa uutta virusta vastaan ja syntyy sytokiinimyrsky, jonka seurauksena sisäelimien toiminta pettää. Osa vaikeimmista tautitapauksista on hoidettavissa ja taitaa 2/3 tms selvitä hengissä teho-osastolta, mutta paikoja ei riitä kaikille jos tulee monta sairastunutta kerralla, sillä sydän-hengityskoneita on aika harvassa, tavallisia hengityskoneita on enemmän, mutta ne eivät auta tuossa tapauksessa.
Eli joillain voi olla paha, useimmilla lievä. Ongelma on, että kukaan ei tiedä kenelle se huono tuuri osuu. Lisäksi jos virusta on tosi laajalti väestössä, todennäköisyys kasvaa sille, että virus muuntuu nykyistä vaarallisemmaksi versioksi. Siksi asiantuntijat painostavat ja lähes pelottelevat rokotuksiin, että viruksen muuntumiselle jäisi koko väestön mittakaavassa vähemmän mahdollisuuksia.
Kun varoittelut sikaflunssasta on saanut jo "elämää suuremmat" mittasuhteet, miksi kausiflunssasta ei mainita juuri mitään?
Onhan kerrottu, että sikaflunssa ei olisi kausiflunssaa vaarallisempi.
Kausiflunssaan kerrotaan Suomessa kuolevan vuosittain n.1000 henkilöä.
Sikaflunssan ennuste on n.50 kuollutta.
Kuitenkin mielenkiinto jälkimmäisen kohdalla on aivan eri luokkaa kuin edellisen?
>Onhan kerrottu, että sikaflunssa ei olisi kausiflunssaa vaarallisempi.
Eikait Suomessa kuole alle 60 vuotiaat tavalliseen flunssaan? Vanhukset tai vauvat voivat influenssaan menehtyä. Sikainflunssaan kuolleista 90% on 20-40v.
>Sikaflunssan ennuste on n.50 kuollutta.
Tuo on varmasti ensimmäisen aallon arvio. Mitenköhän käy tuolle luvulle, jos historia toistaa itseään ja tulee pahemmat seuraavat aallot? Tässä on kiinnostava juttu edellisestä isosta "flunssasta" Suomessa:
http://www.helsinki.fi/hum/hist/yhd/julk/taudit99/linnanma.html
että rokotteet käytetään tällä kertaa. Meillä jäi käyttämättä viisi miljoonaa lintuinfluenssarokotetta. Jos sama jatkuu, laskee myynti. Siksi flunssalle keksitään nimi, ja peloitellaan ihmisiä. Se on miljardiluokan bisnes! Toisaalta, onhan ne käytettävä kun on tilattukin. Ne käytetään tällä kertaa vaikka väkisin, jos pelottelu ei auta!
seinäjoella paljon sikainfluenssaa!!!
lapseen, mutta rokotuksen arvellaan vaikuttavan.
vaarallinen vaan se rokoite, sillä siinä on ainesosia, jotka heikentävät ihmisen immunitettia:
http://www.youtube.com/watch?v=hkn_yZ6f1xk (suomenkielinen selostus, paina CC oikeasta lanurkasta)
Ruotsissa kuollut 5 vanhaa ja sairasta ihmistä rokotuksen jälkeen.
Tuoosa Aftonbladetin uutinen, jossa Lotta Lindström kertoo saaneensa rokotteesta kuumetta ja muita oireita ja kahden viikon jälkeen kroppa on edelleen väsynyt (alapuolella maininta 5 kuolleesta):
http://www.aftonbladet.se/nyheter/article6027972.ab
mä luin yhtä sivua ruotsin rokotusreaktioista ja siinä näitä samoja sairaanhoitaja esimerkkejä ja niiden alla kommentteja, viimeisimmässä kommentissa luki (tänään kirjoitettu) että varmaan pitäsi varmaan tietää, että Lotta 49v on kuollut
Tuo on aivan hirveää. Jokainen, joka vähänkin ruotsinkieltä ymmärtää, tajuaa, että rokotteesta tuli kaameat sivuvaikutukset, joista ei enää toivu. Ei voi ymmärtää, jos täällä vielä joku vapaaehtoisesti tuon piikin haluaa.
Ei ainakaan rokotusoireistaan kertonut Lotta 49v. Törkeetä nimimerkki 14:lta levittää tommosta juttua!