höyrylaiva Sorsaa? Siellä harakkaniemessä se taisi lojua monta vuotta täysin raiskiolla. Mihin se lopulta hävisi? Jos joku tietäisi mistä saisi historiantietoa ja mahdollisia kuvia tästä vanhasta laivasta, joka ennen kynti suonteenselkää vaahto keulassa. Olisin kiitollinen tiedoista.
Muistaako kukaan
Laiva friikki
103063
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
höyrylaiva Sorsasta. Siellä Soitunlahden rannassahan se makasi raiskiolla kun vanhaan hyvään aikaan 1960-luvulla kävin vanhaa hyvää keskikoulua. Luokkakavereitten kanssa joskus käytiin ihmettelemässä laivavanhusta. Muutin pois Suonenjoelta 1970-luvun alussa enkä muista milloin Sorsa hävisi maisemista lopullisesti.
Juttu ei onneksi ole aivan näin lohduton. Lainaapa kirjastosta Vellamo Paanasen ja Esko Pakkosen kirja "Keiteleeltä Iisvedelle. Kymijoen latvavesien höyrylaivaliikenteen historiaa", (toinen, osin korjattu painos 1993), ISBN 952-90-4231-0.
Tästä kirjasta vähäisen suoraa lainausta: "Sorsa. Matkustajalaiva rakennettiin Lehtoniemen konepajalla 1905. Mitat olivat 13,2 x 3,2 x 1,0m. Laivassa oli 12-hevosvoimainen kuivahöyrykone, myöhemmin sen tehoksi mainitaan 25 hv... Aluksen tilaaja oli Suonenjoen Höyryvenhe Osakeyhtiö, joka ryhtyi sillä liikennöimään Suonteenselällä Suonenjoen ja Hietakylän välillä... Kilpailijana Sorsalla oli järvelle neljä vuotta aiemmin tullut kauppias Tannisen Suontie..." Sitten Sorsan historiassa seurasi useita omistajanvaihdoksia v.1912, 1930-luvulla, 1943 ja 1948. "Vuodesta 1955 lähtien Sorsan omistajana oli suonenjokelainen Olavi Laitinen. Hänen aikanaan laiva tomi pelkästään hinaajana... Se oli kulussa viimeisen kerran kesällä 1960."
Herman Konttinen oli laivan kipparina ja Ruuhilammen kyläyhdistyksellä on Kylähistoriikki "Par purlaakia taaksepäin", jossa kerrotaan myös Sorsan vaiheista
Heissan!
Olin sattumoisin Keiteleen vesillä pikkuveneellä viikko sitten. Siellä oli ankkuroituna nimetön laiva, jonka omistajan tapasin myöhemmin Suovanlahden Myllytuvalla.
Kippari oli Yrjö nimeltään. Hän sanoi tämän omistamansa aluksen olevan Sorsa II.
Onkohan sama alus vai jokin toinen "Sorsa".
APe
Kyllä on ihan eri Sorsa. Ei ole jäljellä Soitunrannan Sorsasta mitään. Luepa Aulis Koivistoisen blogista kirjoitus 25.20.2010 kyseisetä aiheesta ja siihen tullut vastaus/kommentti nimimerkki HK:lta! Itsekin olin näkemässä ns. "entisöintitoimenpiteitä" kyseisessä rannassa.
Pikkulikkana, ( taisi juuri olla -70 lukua) käytiin leikkimässä/seikkailemassa Sorsan sisällä. Oli siinä rannassa ja jo osittain veden alla. Kun luin otsakkeen, tuli heti mielikuva, että olen nähnyt sen :D En tiedä mihin sitten viimekädessä, siitä rannalta katosi.
nythän tuo oli myynnissä ostamyy.comissa..
Joku laiva makaa käsittääkseni soitunlahden veneenlaskupaikan alla. Eiköhän lie juuri Sorsa.
On siis maata ja vettä päällä.
Siinä ei makaa Sorsa, vaan joku vanha proomu.
katsokaa sivulta suursaimaanvanhatlaivat.com
siellä on 1905 rakennettu sorsa myynnissä rompetori otsikon alla.
kukahan sen kunnostaisi....
Tervehdys Mäntyharjusta. Muistan hyvin Sorsa laivan, joka liikennöi säännöllisesti Suonenjoen Soitunrannasta Jäppilään ja Kuivataipaleen kanavalle asti. Kaverini Kauko Rossin veli Seppo toimi 1950-luvun alussa laivan konemiehenä ja lämmittäjänä. Kerran kesällä 1953 laivan kapteeni oli sairastunut ja Seppo joutui tuuraamaan häntä. Meistä Kauko Rossi ja minä tuli silloin väliaikaisia lämmittäjiä ja konemiehiä. Olimme silloin 12-vuotiaita. Teimme koko päivän kestäneen linjamatkan Jäppilään ja Sorsaveden äärelle. Oli tosi hieno matka. Laivan höyrykone toimi loistavasti (valmistunut Ahlsrömin tehtaalla Warkaudessa 1905)) ja kuljetimme matkustajia, maitotonkkia yms. Silloin oli elokuu, joten myöhään palatessamme oli jo pimeää. Tunnelma Suonteenselällä höyrykoneen jyskyttäessä oli toosi hieno.