Haluaisin tietää, montako päivää yhtäjaksoisesti on joku ollut raittiina. Aion lopettaa alkoholinkäytön kokonaan lopullisesti, ja alkaa laskemaan päiviä. Eikö se kannustaisi yrittämään? Olisi päämäärä.
Montako päivää olette olleet raittiina?
15+1
6228
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Lasket vain kuinka monta päivää olet ollut raittiina ja ryyppääminen pysyy siten mielessä koko ajan.
Alkoholin käyttö loppuu sitten kun ei enään kiinnosta ryypppääminen jostakin syystä ja tulee jonkinlainen inho koko touhua kohtaan, silloin ei tarvitse laskea päiviä. Saatat tarvita jotain ikävää shokkihoitoa viinanjuonnin suhteen ennen tuota tilaa, mutta onnea yritykselle kuitenkin.
Juu, itse lopetin kun ei vain kiinnostanut enää. Jälkikäteen ole ajatellut että olisi voinut laittaa päivän muistiin koska dokasi viimeksi, niin tietäisi tarkalleen kauanko on ollut raitis, mutta väliäkö tuolla oikeastaan?
kerynyt, eli yhtäjaksoisesti raittiina yli 13800 päivää ja nykyisin ja aina olut näin 1-3annosta kerralla 0-2 kertaan vuodessa tosin edellisestä kerrast noin 1000 päivää.
se on eräs iskulause. otapa selvää missä , sieltä saat halutessasi apua ja tukea raittiina elämiseen .
Itse ollut viikon ilman kaljaa ja tupakkaa. Alku illasta vitutti kovin tilanne mutta nyt olo kuin voittajalle! Tosi hyvä kun saa mennä selvinpäin nukkumaan. Huomenna on jälleen uusi taistelu, mutta periksi ei anneta ei perkele. Pakko tähdätä vaan että huomennakin mennään selvinpäin nukkumaan. Se on mun tavoite.
12.05.07 join viimeisen kaljan, sen jälkeen, en tippaakaan.