Outo paikka tämä raumanmeren kiinteistövälitysfirma kun etuovi.comista asuntoja katsoessani kaikki ko. välitysfirman hinnat olivat laskeneet useitakymmeniätuhansia alkuperäisestä pyyntihinnasta. Tuleekin mieleen että asuntoja myytäväksi tuoville ihmisille luvataan kuuta taivaalta ja saadaan näin välityssopimus. Jonkin aja kuluttua sitten lasketaan hinta tasolle josta voidaan jo lähteä neuvottelemaan.
Kiinteistövälittäjän hinnat?
Keppihevone
9708
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
ururu sarararan kaupantekijäisiksi
Se nyt vaan on niin että tyhmien kuuluukin maksaa liikaa.
Vanhoista Kappelinluhdan rivareista maksetaan sikahintoja. Luulen, että välittäjät ovat tässäkin vedättäneet. Muutenkin Rauman hinnat ovat menneet kupla-asteelle. Aika ison syyn saa laittaa välittäjien niskaan. Verratkaa Porin rivareihin.
80 luvun lopulla kaikki kauppiaat mainostivat kappelinluhtaa,perustelivat aluetta koska se oli silloin uusi ja kaikki halusivat sinne eihän siellä ole edes kioskia tai mitään muutakaan palvelua.
Oli taas asunnonvaihto edessä 2tuhat luvulla kaikki tyrkytti taas pelkkäää k-luhdan slummia ,kuka omanarvon tuntevaa ihmistä muuttaa Kluhtaan
..mitä maailma oiskaa ilman perisyntiä? Eiks rahat riittäneet alueseen tai tyylikkäsiin arvotaloihin lue; upeet tontit!
Olen katsellut asuntoja Raumalta ja täytyy sanoa, että Kappelinluhdasta jäi mieleen se, että talot ovat kiinni melkein toisissaan. Sama vaiva on Silikalliolla. Tuomoniemessä ei ole edes ilmavaivarauhaa. Täällä on selvä postimerkkitonttiongelma. Miksi ihmeessä kaikki pitää tunkea niin tiukasti kiinni toisiinsa Raumalla? Kaavoittaja voisi vierailla vaikka muissa samankokoisissa kaupungeissa ottamassa mallia. Ollaanko me niin omahyväisiä, ettei haluta neuvoja muualta?
Raumalla ihaillaan Bhresneviläisiä lähiöitä ja kohta koittaa se aika jolloin ok-tontit kaavoitetaan pienemmiksi kuin talon pohja (se miten tämä tapahtuu tiede ratkaiskoon). Kaikenlainen individualismi on pahasta koska se herättää kateutta virkamiehissä ja naisissa. Kaikki ulkopaikkakuntalaiset raumalle tulevat hyvinkoulutetut taitajat jotka haluavat elämältä enemmän kuin tositeeveen tervetuloa asumaan väljästi meidän takapihalle silikalliolle kukkulalle.
Onko työtahti alueen rakennuksilla normaalia kovempaa,eräänkin rakennuksen pihassa oli posket punaisina työmiehen näköisiä poikia?
Onks toi oikeesti totta vai unta, ett 20 vuotta vanhast rivikaksiost Sorkantiel pyydetää yli 130 000 ekee Raumal? Iha sairast.