Viinilappo

Juster223

Moro... Kyselisin sellasta että kuinka viinilappoa käytetään kiljun kirkastukseen? Olen aina kirkastanut kiljun niin, että valutan kiljun pullosta toiseen suodatinpussin läpi, mutta siitä on tullut kyllä todella sakeaa ja seuraavana päivänä on mahassa kiertänyt. Ostin nyt lapon mutta siinä ei tullut mitään käyttö-ohjeita enkä netistäkään niitä löydä.

3

2113

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fghfgdfd

      ite oon kans miettiny samaa et miten toi lappo toimii. sen ymmärrän että se kilju laitetaan pullosta toiseen sen lapon avulla mut imeekö se lappo jotenki sen kiljun sinne toiseen pullon vai?

      • esrthdgrdfewse

        kyse on vain fysiikan lakien perus asiosta kun lapottava astia on korkealla ja tyhjä matalalla niin tunget letkun toisen pään nesteeseen ja toisen pään tyhjään asiaan, vetäiset letkun tietystä kohdasta ja loppu sujuu itsestään. jos ette vieläkään älynneet, tässä perus tietoa: http://fi.wikipedia.org/wiki/Lappo


      • Simaliitin
        esrthdgrdfewse kirjoitti:

        kyse on vain fysiikan lakien perus asiosta kun lapottava astia on korkealla ja tyhjä matalalla niin tunget letkun toisen pään nesteeseen ja toisen pään tyhjään asiaan, vetäiset letkun tietystä kohdasta ja loppu sujuu itsestään. jos ette vieläkään älynneet, tässä perus tietoa: http://fi.wikipedia.org/wiki/Lappo

        Tiedättekö muuten lappoajat mistä saisi muovisia letkuhanoja esim. 9mm:n letkuun? Ei taida olla viinitarvikeliikkeessämme, ainakaan ei ollut nettikaupassaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pystyisitkö pitämään

      Näppejä erossa jos tulisi siihen tilaisuus
      Ikävä
      91
      8535
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      97
      8313
    3. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      173
      6190
    4. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      14
      6123
    5. Luotathan siihen tunteeseen, joka välillämme on?

      Uskothan myös, että se kestää tämän? Kaipaan sinua valtavasti. Vielä tehdään yhdessä tästä jotain ihmeellistä ja kaunist
      Ikävä
      58
      5248
    6. En saa sua mielestäni vaikka tekisin mitä

      Mikä tähän auttaa.. ei mikään. Edes aika. Kaivan sut kohta vaikka kivenkolosta että saan kysyä haluatko sinäkin💛
      Ikävä
      23
      4295
    7. Onnettomuus

      Hukkajärventiellä kolaroi lavetti ja henkilöauto. Uutista ei missään! Hys hys ollaanko hiljaa tästäkin?
      Kuhmo
      5
      4120
    8. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      38
      4063
    9. Tuntuuko ettet tiedä

      Enää miten toimia mun suhteen. Kun en taida tietää itsekään
      Ikävä
      37
      3849
    10. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      67
      3738
    Aihe