Miten Tampereella suhtaudutaan tulevaisuuteen rakennusrintamalla? Onko isoja hankkeita sen tunnelin ohella?
Helsinkiin ollaan suunnittelemassa jotain 30 kpl 15-30 -kerroksisia taloja. Korkein olisi 30 kerrosta.
Pasilaan tulisi kuusi kappaletta tornitaloja (kerroksia 15 - 27). Merenrantaan Kalasatamaan tulisi jopa 12 kpl taloja, joissa olisi 22 kerrosta. Tornitalojen ryppäitä olisi viidessä eri paikassa.
Espoossa ja Vantaalla myös samanlaisia suunnitelmia. Espoon Tapiolaan kaavailevat 4 kpl 31-kerroksisia tornitaloja. Vantaalla Aviapolikseen suunnitellaan myös korkeita taloja, mutta lentokentän läheisyys asettaa rajoituksen talojen korkeudella.
Helsinkiin ollaan suunnittelemassa jotain 30 kpl 15-30 -kerroksisia taloja. Korkein olisi 30 kerrosta.
Pasilaan tulisi kuusi kappaletta tornitaloja (kerroksia 15 - 27). Merenrantaan Kalasatamaan tulisi jopa 12 kpl taloja, joissa olisi 22 kerrosta. Tornitalojen ryppäitä olisi viidessä eri paikassa.
Espoossa ja Vantaalla myös samanlaisia suunnitelmia. Espoon Tapiolaan kaavailevat 4 kpl 31-kerroksisia tornitaloja. Vantaalla Aviapolikseen suunnitellaan myös korkeita taloja, mutta lentokentän läheisyys asettaa rajoituksen talojen korkeudella.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Jälleen kerran saa todeta tamperelaisten hitaan hämäläisyyden. Tästä samasta aiheesta lähti viesti Helsingin, Turun ja Tampereen palstoille. Helsinki ja Turku vastasivat heti, mutta Tampereelta ei kukaan ole vielä ehtinyt hämäläisyytensä takia vastata.
Tampereella ollaan todella hitaita, varsinkin rakentamisessa. Mitään näkyvää ei saisi tehdä, yksi surkea Ilves-hotelli könöttää keskellä matalaa vaatimatonta rakentamista.
Äkkiä tunneli ja sen päälle Tampellan rantaan taloja, niin työssäkäyvät ja hyvinvoivat ihmiset saisivat asuntoja.
Heti tornitaloja Manseen! Kerrosmäärä 30 - 40 olisi tosi nastaa.
mitäs me tavalliset kansalaiset tiedämme rakennuttajien suunnitelmista? Miksi pitäisi "heti" kommentoida jotain asiaa, onko viestien määrä tärkeämpää kuin laatu?
Ei taida tornitalojen rakentaminen Tampereella onnistua. Näsinneulakin on paljon matalampi kuin esimerkiksi sakasaisten tuomiokirkkojen (Köln yms) kirkkotornit. Manselaiset pitävät Nysäneulaansa kokreana. heh!
Näsinneula on Nysäneula.
Yhdysvaltojen Settlessa sijaitsevasta Space Needle näköalatornista.
" Näsinneulan nimen keksi kunnallisneuvos Lauri Santamäki; perustana olivat viereinen Näsijärvi ja Seattlen Space Needle -torni. "
Halpa kopio koska alkuperäinen on valkoiseksi maalattua teräs joka on vieläpä hienosti valaistu. Lisäksi Näsinneulan hissit kulkevat tornin sisäpuolella toisin kuin Space Needlen lasiseinäiset näköalahissit.
http://www.pbase.com/sparksdjs/image/58021672
http://www.jaddie.com/personal/alaska_03/images/space_needle_3.jpg
http://www.earthinpictures.com/world/usa/seattle/space_needle.jpg
http://research.microsoft.com/en-us/um/people/sumitg/Pictures/Seattle/Space-Needle.JPG
http://www.eskimo.com/~carl/photography/I-5/blog/space-needle.jpg
http://www.sinden.ch/reisen/Washington _Canada Sept. 1997/pages/Space Needle.htm
http://www.gettyimages.com/detail/10191407/The-Image-Bank
Space Needle Wikipedia
Space Needle on 184 metriä korkea
http://fi.wikipedia.org/wiki/Space_Needle
Näsinneula Wikipedia
Näsinneula on 168 metriä korkea
http://fi.wikipedia.org/wiki/Näsinneula
LIVE kameroita
Seattle Cam
http://www.earthcam.com/usa/washington/seattle/
Kameranäkymä huipulta. Kameraa voi kääntää nuolipainikkeista.
Seattle Space Needle Webcam - Live View
http://images.earthcam.com/spaceneedle/live.php
Space Needle Elevator Ride - Seattle, WA
http://www.youtube.com/watch?v=m4e3Klp9U74
Space Needle kotisivut
http://www.spaceneedle.com/
Tunnettu myös Frasier TV-sarjan taustasta.
Seattlen kaupunkikuva on Nelosellakin iltaisin tulevan Frasier sarjan asunnon ikkunasta näkyvä kaupunki. Näköalatorni Space Needlen jalka näkyy myös asunnon ikkunasta.
Helsingin pasilaan on suunnitteilla 40-kerroksinen tornitalo. Sehän alkaa olla jo pilvenpiirtäjän korkeus!
Jep!
Tampereella ei ole yhtään korkeaa rakennusta. Ilveksessä on vain 15 kerrosta, eikä se ole paljon.
Hotel Tähtitorni ja Amfi Areena
http://www.tahtitorni.fi/
http://taloforum.fi/viewtopic.php?t=249&highlight=
http://www.peliplaneetta.net/keskustelut/aihe?fid=8&tid=135339
Tämänhetkiset tornitaloprojektit Suomessa
http://pilvenpiirtaja.net/?page=rakenteilla
Niinhän noilla esittelysivuilla lukee.
Onko mitään uutta kuulunut, kun alkaa tämä vuosi olla jo lopuillaan?