Kuka haluaa SIILIN??????

Piikitön

Anteeksi en nyt ihan ymmärrä miksi joku haluaa itselleen siilin lemmikiksi siis kotiin? ´Tuleeko se ehkä kenties viereenne nukkumaan vai istutteko joskus vahingossa sen päälle?

4

1355

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 111

      Et ymmärrä näköjään.. No, et itse ttiedä mitä menetät. Siili on ihan sama asia kuin rotta, kani, marsu, LEMMIKKI! -.- Noloo ees kysyy.

    • ninnu83k

      Yhdellä tutulla oli afrikkalainen kääpiösiili, se oli kuulemma hyvin sosiaalinen ja tunki syliin ja piti paijauksesta. Ymmärrän siilien omistajia enemmän kuin käärmeiden, scorpionien tai hämähäkkien omistajia.
      Tai undulaattien. Äidilläni oli undulaattipari. Ei niihin saa mitään tunnesidettä, kuhan vai sirkuttelivat, niin ettei nukutuksi saanut.
      Itse olen kissatyttö, tulevat vierelleni nukkumaan ja olen joskus meinannut istua päälle :)

    • ääääääääääääääääääää

      ehkä ne on niin ihania.

      • Siilirakas:)

        Siilit on suloisia, sosiaalisia ja kaikin puolin ihania lemmikkejä. Ja siilit asuvat omissa kodeissaan, esimerkiksi siilikaapeissa tai aitauksissa, eivätkä juoksentele kodissa vapaana vaikka niillä oma huone olisikin. Eli minä en ainakaan ole koskaan meinannut istua siilieni päälle, vaikka olen neljä siiliä omistanut(: ei kannata alkaa luennoida siilien haittapuolia, jos ei niitä kunnolla tunne:)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      102
      5476
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      87
      4783
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      139
      4742
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      367
      2159
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      103
      1907
    6. 102
      1713
    7. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      256
      1547
    8. 369
      1282
    9. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      59
      1121
    10. Kadutko mitään?

      Minä kadun ikävässä kirjoittamista, mutta en saa sitä tekemättömäksi.
      Sinkut
      200
      1040
    Aihe