Muutimme perheen kanssa kesän lopussa Ulvilaan ja kyselisin mitkä päiväkodit ovat tällä Friitalan puolella hyvät? Tai siis kaikkihan varmasti ihan hyviä ovat : ) mutta mitä kokemuksia olisi jakaa? Mites esikoulu? Vanhmman pitäisi lähteä nyt ensi syksynä esikouluun, mitä kokemuksia?
Mikä päiväkoti?
Kaikki niin uutta
101674
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
lapsiani pitänyt Ulvilan kolmessa eri tarhassa ja kaikista hyvää sanottavaa. Jokaisessa omat hyvät puolensa, mutta erityiskehut ja kiitokset menee päiväkoti Tuulenpesään! Siellä osaava, suurimmaksi osaksi erittäin iloinen sekä positiivinen henkilökunta ja se ilo näkyi lapsessa intona mennä joka aamu hyvällä mielellä tarhaan ja tulla kotiin suu hymyssä =) Minusta siellä on todella tasapuolinen, jokaisen lapsen tarpeet ja yksillöllisyyden huomioiva hoito. Esikoulukin on ollut aivan yhtä positiivinen kokemus. Ainoa asia mikä lasta pelotti Tuulenpesässä oli tarhan keittäjä =D Tarhassa järjestettin myös uimakoululua, luistelukoulua, retkiä, teatterissa käyntiä jne. Kaikissa tarhoissa varmasti monenlaisia retkiä on, mutta Tuulenpesään oli aina turvallinen olo jättää lapset. Ainoa asia mikä harmitti, oli että pukeutumista ja kuivien vaatteiden pitoa pakkasella olisi saanut toisinaan paremmin valvoa. Ja mukavaa oli se että heillä oli aina aikaa kertoa päivän kuulumisia pikaisesti. Tuulenpesä on mukava päiväkoti, suosittelen!
minulla tai meidän perheellä on Tuulenpesästä vähän toisenlaisia kokemuksia :( Lapsi ei todellakaan nauraen mennyt tarhaan vaan itkien. Eli meillä ihan päinvastaiset kokemukset.
Kyllä sitä muissakin tarhoissa retkeillään, luistelemassa käydään ym...
tarkemmin. Mistä luulet sen johtuneen? Eli ensimmäisen lapsi tunsi olonsa turvalliseksi tarhassa, toinen ei. Ei varmastikaan ole mukava jättää itkevää lasta hoitoon..
Itseäni arveluttaa tuo Tuulenpesä, kokemukseni siitä päiväkodista ovat niin ristiriitaisia, toisaalta
haluaisin uskoa esim. lastentarhanopettajiin siellä, mutta erityisesti yksi heistä ihmetyttää, ei taida
oikein soveltua työhönsä. Muuten kyllä positiivinen meininki ja haluavat tehdä lasten kanssa juuri kaikenlaista kivaa kuten juuri luistelukoulu, uimakoulu, metsäretket yms Mutta niinhä on muissakin päiväkodeissa, kokemuksia on esim.Satumetsästä, oli hyvä, vaikka vähän pienempi paikka.
opettajassa..
Meillä olisi nyt myös tehtävä valinta päiväkodeista, ja kuulisin mielelläni lisää kokemuksia Tuulenpesästä ja Satumetsästä. Tuulenpesästä olen kuullut kyllä aiemminkin kaikenlaisia huhuja, mutta kaipaisin varsinaisia kokemuksia.
Satumetsä oli aivan ihana paikka, siellä lapsi saa olla oma itsensä, eikä lapsia yritetä
laittaa samaan muottiin. Tuulenpesän huhut ovat täyttä totta, älä sinne laita. Mutta itselläni on jo jonkun aikaa siitä kun lapseni ovat olleet kyseisissä paikoissa.
Näin ne äidit vaan kuvittelevat laittavansa lapsensa hoitoon juuri sinne minne haluavat vaan totuus on se,että saatteolla toooooosi tyytyväisiä jos ylipäänsä lapsenne mahtuvat jonnekkin hoitoon.Tunkua nimittäin on!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ne jotka ei maksa hoitopaikastaan mitään vaan saa sossulta kaiken eivät myöskään osaa arvostaa saamaansa hoitopaikkaa.
sulle! Ei saa yleistää, mutta toiset ei kyl arvosta, se on tosi..