Ukrainassa raivoava tauti mahdollisesti keuhkoruttoa.Saas nähdä milloin Suomen viranomaiset heräävät ja media antaa uusinta tietoa tapahtuneesta.Suomessa asia kuitataan sikataudilla mutta siitä ei paikallisten viranomaisten mukaan ole kyse.
Suomen media vaikenee
15+13
8421
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
lääkärikunta voi väärässäkään olla. Kyllä se ruttoa on ja sekin siis labrasta karannut tai tahallaan pistetty kiertoon.
Ei media vaikene. Se ei pysty kertomaan monipuolisesti.
Eilenkin 2.11.2009 oli hätätiedotekokeilu. Televisio- ja radio-ohjelmien päälle.
Virallisesti se ei liity Ukrainan tilanteeseen, eikä ajankohta muutenkaan ole selitettävissä.
Uutisten lukijoiden ilmeestä voi lukea jekkua, me uutisoimme nyt tällaista,
vaikka tiedämme kyllä kiinostavastakin aiheesta.
http://kaarle.blogit.uusisuomi.fi/2009/10/31/tupla-tai-kuitti/
:)
Mitä median pitäisi kertoa?
Että tauti Ukrainassa on mahdollisesti keuhkoruttoa?
Ja mahdollisesti ei ole?
Mitä se ketään auttaisi?
kun se oli vasta Meksikossa? Miksi?
Joo! Öööö! Tsösösösö!
Perusta itse media ja kerro siinä omasta mielestäsi vain juuri oikeat ja tarpeelliset asiat juuri oikeaan aikaan.
Miksi täällä hoetaan koko ajan tuota ruttoa, kun on jo moneen kertaan sanottu ettei se ole sellaista. Kyseessä on joko
- H1N1 (todennäköisintä, sillä oireet ovat juuri sellaisia pahassa sikainfluenssassa ja leviämisvauhti myös juuri niin kuin taudissa odotetaankin, Ukrainan epidemian vakavuus ja tappavuus on samanlaista kuin Meksikossa alussa)
- tai muunnelma sikainfluenssaviruksesta (epätodennäköistä)
- yhdistelmä h1N1 ja muita tauteja (todennäköistä, esim. kaksoisinfektio sen ja tavallisen kausi-influenssan aknssa, tai tuberkuloosin kanssa tms.)
olen itsekin ihmeissään, ettei Suomen media tiedota tästä, mutta ilmeisesti ne ajattelevat, että Ukraina on niin tylsä ja kaukainen maa, ettei se kiinnosta suomalaisia, täällä sen sijaan lehdet pullistelevat uutisia bb-ihmisistä ja julkkisten tuloista.