Vapaaehtoistyötä?

Mistä Kuopiossa voisi kysellä vapaaehtoistyötä? Haluaisin tehdä jonkinlaista avustustyötä tms. joitakin tunteja viikossa. Feissarin hommat tai muu varainkeruu/puhelinmyynti eivät minua kiinnosta.

Ottavatko esim. vanhainkodit ilman alan koulutusta olevia ulkoiluttamaan tai lukemaan päivän lehtiä vahnuksille?
91767
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Kysy Bellalta!!

Äänestä

esim Punaisen Ristiin niin oletan että mm sen kautta voit päästä vapaaehtoistyöhön. SPR kouluttaa tietääkseni vapaaehtoisia jotka käyvät yksinäisten vanhusten ( ja vankienkin ) luona. Vanhusten seuraksi ja ulkoiluttamiseen ei pääse muuten kuin jonkin virallisen järjestön kautta, ei jos ei ole vanhuksen tuttu tai sukulainen. Tietysti uskonnolliset yhteisöt tarvitsevat myös vapaaehtoisia.

Äänestä
  • Helluntalaiset ja jehovat ottavat mielellään vastaan testamenttinne, säilytykseen.

    Äänestä

  • ......... kirjoitti:

    Helluntalaiset ja jehovat ottavat mielellään vastaan testamenttinne, säilytykseen.

    Siivousliikkeet ottaa ilmaistyövoimaa soittele niin sovitaan.Annetaan 0,5 h aikaa ja työhön menee 2 h, palkaa jää 2,30 tunnille

    Äänestä

Minun luokse pääsee tiskaamaan ja muutenkin siivoamaan vaikka joka päivä. Asun melko lähellä keskustaa.

Äänestä

olen miettinyt ihan samaa, mulla ei ole juurikaan kavereita tai sukua täällä ja olisi kiva käydä seurustelemassa esim. vanhusten kanssa. mutta tosiaan tuo että ei sitä nyt voi ihan noin vain työntyä :-)

pitää tutkia tuota spr:n toimintaa lisää, niillä on kai ollut ystävätoimintaa, joten sitä kautta voisi löytyä.

Äänestä

Kuopiossa toimii sellainen paikka kun Tasoristeys. Siellä varmasti löytyy vapaaehtoistoimintaa sinullekin. Hyvää joulua sinulle.

Äänestä
  • Hei! Kuopiossa on mahdollista tulla tutustumaan ja tekemään vapaa-ehtoistyötä Tasoristeys ry:lle!Nykyinen osoite on Lapinlinnankatu 6 eli 50m torilta Tuomiokirkon suuntaan.Tervetuloa!Yhdistyksen Puolesta Sami Martikainen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vapaaehtoinen kirjoitti:

Mistä Kuopiossa voisi kysellä vapaaehtoistyötä? Haluaisin tehdä jonkinlaista avustustyötä tms. joitakin tunteja viikossa. Feissarin hommat tai muu varainkeruu/puhelinmyynti eivät minua kiinnosta.

Ottavatko esim. vanhainkodit ilman alan koulutusta olevia ulkoiluttamaan tai lukemaan päivän lehtiä vahnuksille?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu