Kysymyksiä kanadaan muutosta.

kanadaanko

Hei!
tiedän näitä on jo paljon, mutta en löytänyt mun tilanteelle vastaavaa:
Eli siis haluaisin muuttaa kanadaan. Ongelmia tuottaa se että olen tällä hetkellä työtön opiskelija, eikä minulla ole toisen asteen koulutusta. Minulla on sukulaisia kanadassa (serkku, täti) ja lapsi suomessa (jäisi suomeen pariksi vuodeksi).

Eli mitkä ovat mahdollisuuteni päästä muuttamaan? Miten ja kauanko siihen menisi aikaa?
Entä sitten kun olen sielä, saanko lentää suomeen (jos minulla on edelleen suomen kanslaisuus) miten haluan vai vaikuttaako se siihen kun pitää olla 2 vuotta asunut maassa, kunnes saa sen permanent residence kortin.

Mitä vaihtoehtoja minulla on? Kiitos etukäteen ja törkeät kommentit voi jättää sikseen. En ajatellut ihan huomenna muuttaa, mutta haluan tietää miten tämä toimii tarkemmin.

1

720

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • porski

      kuin muillakin. Homma luistaisi työluvan suhteen eteenpäin helpommin jos sinulla olisi työpaikka valmiina odottamassa. Työluvan saaminen voi kestää kuukausia . Jos työpaikka on valmiina, voit käyttää paikallista juristia joka hoitelee asian nopeammin. Tosin palvelusta täytyy maksaa muutama tuhat Kanadan taalaa.

      Itselläni ei ollut mitään vaikeutta käydä välillä Suomessa. Palatessa takaisin passivirkailijat vain kyselivät että millaista säätä Suomessa oli.
      Muutenkin vinkkinä, kannatta vähän tutustua suomalaiseen jääkiekkoon. Siitä saatetaan kysyä han vaikkapa kirjakaupan kassalla. Ovat todellisia jääkidekkofaneja ja muutenkin kanadalaiset sivistyneitä ja kohteliaita ihmisiä. Tosin poikkeuksiakin on kuten muuallakin.

      Summasummarum. Otappa yhteyttä Kanadan suurlähetystöön. Sieltä saat tarkemmat ja ajntasaisinnat tiedot. Kohtelu korrektia ja kohteliasta, käynnistä jäi tosi hyvä mieli.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      51
      2264
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      25
      1068
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      82
      982
    4. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      914
    5. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      54
      883
    6. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      873
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      126
      853
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      783
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      763
    10. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      759
    Aihe