Jos valtion hallinnossa työskentelee 5000-15000 euroa kuukaudessa ansaitseva henkilö eikä pysty tarjoamaan vastiketta rahalle mikä hän on? Näitä on vähintään miljardin euron verran Suomenmaassa. Ja muistelen, että paperinpyörittäjien armeija piti kutistua kun liityttiin EU:n. Vaan jotkut tahot ovat saaneet vallan ja lisänneet näitä pyörittäjiä. Kaikkien paparinpyörittäjien tittelit, palkat, palkkiot ja nimet julkisesti näkyviin heti. Ei ole vaikea toteuttaa eikä maksa paljon.
Verovarat
Hallinnointikulut
5113
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Tuottavuusohjelmassa pitäisikin pienipalkkaisten irtisanomisten sijaan keskittyä isopalkkaisiin ja irtisanoa heitä. Hallintoa on karsittava kovalla kädellä ja taantuman ollessa nyt meneillään se olisi yksi parhaita säästötoimia. Yhden isopalkkaisen irtisanomisella säästettäisiin 2 - 5 pienipalkkaista työpaikkaa.
Mitä yksi isopalkkainen merkitsee viiden pienipalkkaisen ihmisen ja heidän työnsä rinnalla? Ei yhtään mitään ja siksi isopalkkaisia onkin vähennettävä. Isopalkkainen on yleensä hyvin koulutettu ja irtisanottuna saa heti uutta työtä. Pienipalkkaisella, vähänkoulutetulla se ei onnistu ja työttömien armeija vain kasvaa. Jos valtiolla aiotaan tuottaa ja säästää jotain, niin isopalkkaisten irtisanominen se paras keino.
Isopalkkaisten karsiminen on syytä aloittaa heti, jotta heidän palkkarahoistaan saadaan se paras hyöty.
Isopalkkainen voisi yrittää keinottelua näinä aikoina,jolloin hänen palkkansa ei kasvattaisi valtion velkaa.
Teollisuustyöväki ei osaa keinotella omalla yrityksellä, esim. veroparatiisissa.
(Jos postimyynnin varasto nimellisesti siellä, ei tarvitse maksaa lvv:tä, jne)
pitäkää se kuono kiinni ja tyytykää siihen mitä ylhäältä annetaan
kyllä me osataan nää hommat
Timoo juhuu timo missä luuraat ?
näytetään taivaan merkit nykyisille dementikoille seuraavissa vaaleissa ....