Onko joku muu törmännyt vastaavanlaiseen? Niskat on tosi jumissa, ja kun eilen pyöritin hartioitani, niin suusta alkoi kuulua samalla tosi kummallista ääntä hengityksen ohella, sellaista outoa rahinaa. Luulin ensin, että kuuluisi lihaksista, mutta kun pidätin hengitystäni, niin ääni loppui, ja kun avasin taas suuni, se kuului taas. Alkoi hiukan huolestuttaa, että mistä voisi johtua? Mitään muuta "oiretta" tuon rahinan aikana ei ole, esim. että hengitys tuntuisi painavalta. Minulla ei myöskään ole todettu aiemmin astmaa tai muuta keuhkosairautta, refluksitauti kyllä on, että voisikohan johtua jotenkin siitä? En myöskään tupakoi. Ikää on vähän päälle 20 v.
Hartioiden pyöritys -> hengitys rahisee
Mhmm
5869
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
hups.---sattuipa vahingossa aihe silmiin.. Eli, joo, mulla myös. Juuri äsken tein tuollaista olkapäiden nostoa ja laskua vuorotellen..kuten voimistellessa siis, olkapään lihaksia. Ja kun pidättää hengitystä, suu auki, niin rohina/hengitys kuuluu samassa tahdissa kuin olkapäät liikkuvat. Eli hengitys kai rohisee keuhkoputken seinämissä, oletan. Mutta rohinaa ei kuulu samalla tavoin jos normaalisti hengittää ja vaikka syväänkin. No, mulla astma, ja pohjalla ehkä ahtauma, ja nyt sattumoisin retkahtanu tupakkiin jotain viikkoja, ----- mutta luultavasti avaavan lääkkeen takia puhallukset ovat suht-normaalit eli 500 pintaan. Silti tuo rohina kuuluu silloin tällöin. Huolestuttava ääni ja outo tunne. Olisiko siis keuhkoputken ärtymys kyseessä, voisi kuvitella.??? Ehkä voisit tarkistaa astmatilanteen..?
Juuri tuollaiselta samanlaiselta se tuntuu/kuulostaa kuin kuvailit. Olisi kyllä aika outoa, jos minulla olisi astma, kun ei ole mitään muita oireita, mitä siihen kuuluu, mitä nyt limaa erittyy paljon, mutta se johtuu refluksista, ainakin uskon niin. Mietin, että mitä jos vatsahapot ovat vahingoittaneet ruokatorvea/kurkkua, ja rahinaääni tuleekin siitä eikä keuhkoputkesta... Täytyy varmaan seurata, ja mennä sitten lääkäriin, jos vaan jatkuu..
Mun mielestä tuo on normaalia, eikä varsinaisesti johdu mistään. On mullakin kuulunut erilaisia rahinoita. Noita kuuluu kun on suu auki ja lihakset liikkuvat rintakehän alueella venyttelystä tms johtuen.
Ei sulla oikeasti ole varmaankaan mitään vaivaa.
Toivottavasti olisit/olet oikeassa, se olisi kaikkein paras vaihtoehto :)
Mulla on aina tehnyt noin. Ei ole astmaa edes. Kai se on ihan normaalia.