rahaa ja nyt ei maksa takaisin. Kyseessä lapsen kaverin vanhempi, jota nähdään päivittäin, käyttäytyy kuin ei mitään ihmeitä olisi tapahtunut, viesteillä lupailee, että juu juu tänään maksan ja ihan kohta ja tottakai. Tiesin etukäteen, että hän on aiemminkin tehnyt tällaista, mutta kyseessä olleet pienemmät summat. Ajattelin, ettei kehtaisi paria sataa jättää maksamatta, varsinkaan kun ei ole rahasta kiinni heillä. Mutta kehtaa, kehtaa.
Olisiko rikosilmoituksen paikka, vai kauan tässä viitsisi vielä odotella?
Olisiko rikosilmoituksen paikka, vai kauan tässä viitsisi vielä odotella?
Vastaukset 3
Vanhimmat
sillä ei mene läpi,kun kaveri vain sanoo jottei ole mitään lainannnut eli jos sana sanaa vastaan aina tuomitaan syytetyn hyväksi oikeudessa oli juttu mikä tahansa jos ei ole todisteita eli kirjallien lainapaperi todisteineen.Eli rahat olet menettänyt ellet pistä jotain karpaasia perimään niitä
Ostettiin muutaman tutun kanssa postimyynnistä tavaraa ja tämä tyyppi ei maksa osuuttaan: tavarat on saanut ja tallessa on hänen "tilauslistansa" ym viestit, joissa lupailee maksua eli käytännössä myöntää velkansa.
laita menemään haastehakemus. esim. www.haastehakemus.fi
se kaveri joutuu maksamaan kuluineen koko hoidon!