Huonet pieniä kuin vankikopit!

Jos tahtoo 4-5 huonetta, keittiön ja saunan, 2-3 vessaa niin huoneet ovat ahtaita koppeja, 10-12 neliön kokoisia. Lastenhuoneidenkin pitää olla isoja, lähempänä 20 neliötä, miksi tälläisiä ei ole tai ei ainakaan minun silmääni ole osunut?!
121303
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

...niukkuustaidetta. Vakiomalleilla pyritään useimmiten luomaan hintamielikuvaa. Ei taida olla kuin yksi tai kaksi talopakettimerkkiä, jotka aktiivisesti lanseeraavat väljempää mallistoa.

Väljempi pohjaratkaisu ei välttämättä ole niinpaljon kalliimpi kuin kuvitellaan - lisäneliöt saa "puoleen hintaan" - mutta tuota väljempää joutuu useimmiten teettämään "yksilöllisenä!", joka tosin sekään ei ole niin paljon kalliimpaa kuin useimmiten kuvitellaan.

Äänestä
  • Mitkäs nuo "väljän malliston" talopaketti toimijat ovat?

    Seuraavaksi tahtoo semmosen..

    Äänestä

  • tuunari_mikko kirjoitti:

    Mitkäs nuo "väljän malliston" talopaketti toimijat ovat?

    Seuraavaksi tahtoo semmosen..

    ...suunnitteleminen on selkeästi brändäystemppu, jollaisen perässä ei kannata liiaksi ryntäillä. Väljempää osaa kaikki toimittajat tehdä ja aina pitää riittävällä kilpailutuksella huolehtia, ettei maksa liikaa - vaikka olisi talopakettimerkin jo "päättänyt" kisan alkaessa.

    Lisäksi en alalla toimivana ole pruukannut yksittäisiä merkkejä kommentoida, joten jääkööt mainostamatta nuo merkit.

    Äänestä

  • rk kirjoitti:

    ...suunnitteleminen on selkeästi brändäystemppu, jollaisen perässä ei kannata liiaksi ryntäillä. Väljempää osaa kaikki toimittajat tehdä ja aina pitää riittävällä kilpailutuksella huolehtia, ettei maksa liikaa - vaikka olisi talopakettimerkin jo "päättänyt" kisan alkaessa.

    Lisäksi en alalla toimivana ole pruukannut yksittäisiä merkkejä kommentoida, joten jääkööt mainostamatta nuo merkit.

    Olisin ollut lähinnä kiinnostunut niiden talopaettien väljistä pohjaratkaisuista. Osaisitko suositella, mistä kannattaisi katsella väljempien pohjaratkaisuiden vaihtoehtoja?

    Äänestä

......OSTA muutama huonen enemmän, jätä muutama väliseinä pois - sillä se suttaantuu.

Äänestä

Kyllähän se tosiallinen syy on siinä että tällaisille taloille ei ole kysyntää niin paljoa että näillä pääsisi sellaisiin volyymeihin, että niitä kannattaisi mallikirjoihin liiemmin revitellä. Yli 90 % .lla suomalaisista lapsiperheistä tämänsuuntaiset huonekoot ja järjestelyt aiheuttaisivat sen, että rakentamisprojekti kaatuisi jo alkumetreillä siihen, että taloudelliset resurssit tulisivat vastaan. Talonrakentaminen nykyisellä hintatasolla on niin kallista että tavallisen suomalaisen lapsiperheen on jo JÄRKEVÄÄ rakentaa sellainen talo minkä vielä edes voi kuvitella pystyvänsä maksamaan. Myös kolmas vessa on naurettava ajatus 4-5 huoneen talossa !!!. Ne perheet jotka pohtivat tämänsuuntaisesti, voivat huoletta palkata arkkitehdin suunnittelemaan kotinsa, näille ei ole massamarkkinoita suomessa, eikä tule.

Äänestä
  • siitä lähdetään

    Äänestä

kyllähän sinne saa juuri niin isoja huoneita kuin haluaa.
Sanot arkkitehdille mitä haluat ja tilaat sitten kuvien mukaan, ei se sen vaikeampaa ole.

Äänestä
  • on usein tilavia huoneita. Katso keltaisesta pörssistä myytäviä taloja. Neliöhinta jää alhaiseksi suuressa talossa. Kumpi on tärkeämpi uusi ja ahdas vai vanha ja tilava?

    Äänestä

Itse löysin Lapplilta kyseisiä malleja sekä kodinhoitohuoneet ovat tilavia.

Äänestä

siinä se sitten useimmilla rahan vuoksi menee "kopeiksi" huoneet. Enkä kyllä ymmärrä, miksi lapsille ei riitä 10-12 neliön huoneet, mitä pirua siellä on tarkoitus puuhata ?
Rahalla saa juuri sellaisen talon kun tarvitsee ja haluaa. Kuvastoissa talot ovat keskimääräisille massoille suunniteltuja mahdollisimman halvalla tehtaalle toteutettavia tuotteita. Eikä niinkään käytännöllisyyden vaan tuotannon ehdoilla totetutettavia.

Äänestä
  • Samaa ihmetellyt... mitä siellä vanhempien 20 neliön huoneessa oikeen puuhataan? Itse tykkään hoitaa petipuuhat makkarissa ja harrastaa harrastamiseen sopivassa tilassa, joksi voi riittää jopa 7neliön minihuone. Koita siinä sitten pianoa pimputtaa tai kuntopyörää polkea makkarissa kun toinen yrittää nukkua. Äly hoi!

    Samoin lastenhuoneet pitäisin, ainakin vielä, senverran pieninä, että kaveriporukan kanssa pojat pysyvät "yleisissä" tiloissa valvottavana, eikä poikien huoneessa suljettujen ovien takana.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Miksi?! kirjoitti:

Jos tahtoo 4-5 huonetta, keittiön ja saunan, 2-3 vessaa niin huoneet ovat ahtaita koppeja, 10-12 neliön kokoisia. Lastenhuoneidenkin pitää olla isoja, lähempänä 20 neliötä, miksi tälläisiä ei ole tai ei ainakaan minun silmääni ole osunut?!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu