Rokotusaikataulu - sikainfluenssa

Onko oikein kun jossain kunnissa rokotetaan jo terveitä lapsia (3 - 24 v.)? Hyvä kun rokotetaan, mutta onko se sallittua?
6232
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Raskaana olevie sekä sairauden vuoksi rokotettavien jälkeen...eli on sallittua , jos edellä mainitut ryhmät on rokotettu tai rokotukset ovat käynnissä samanaikaisesti ja rokotteet riittävät. Kaiketi useimmissa kunnissa joissa pikkulapsia jo rokotetaan on kaksi ensimmäitä ryhmää ja terveydenhuolto henkilöstö jo piikin saaneet.

Äänestä

Miettiä mieluummin saako sen!
Ylöjärven kaupungissa liikkuu huhu, jonka mukaan ns. terveitä aikuisia ei tultaisi rokottamaan?
Tällaista tietoa on kulkenut kaupunkilaisten suussa viimeaikoina!
Eli vain riskiryhmään 7-64 vuotiaat vain rokotettaisiin ja kouluikäisiä.

Äänestä
  • tilattu alunperinkään,kuin 2 miljoonaa eli laskekaa siitä riittääkö muille,kuin riskiryhmille.Lisää on turha tilata,kun rokotetehtaan ei saa edes näitä tehtyä ajoissa.

    Äänestä

  • sakke58 kirjoitti:

    tilattu alunperinkään,kuin 2 miljoonaa eli laskekaa siitä riittääkö muille,kuin riskiryhmille.Lisää on turha tilata,kun rokotetehtaan ei saa edes näitä tehtyä ajoissa.

    mutta miksi sitten julkisuudessa ja myöskin esin 45 minuutin keskusteluissa on annettu ymmärtää, että kaikki tullaan kuitenkin rokottamaan?

    Äänestä

  • Oletko koskaan ajatellut, että mitä sitten jos ei rokoteta,tuleeko maailmanloppu? miten joku nyt rokotteeksi muuttuu jos ne loppuu, varmasti pääset piikille, sen jälkeen kun sitä enemmän tarvitsevat on rokotettu, siis voisin sanoa että koko euroopassa on siihen mennessä ensin rokotettu riskiryhmät. 9mm burana auttaa jos noin paljon pelottaa... niinjuu unohtui nuo huutomerkit: !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    Äänestä

No helvetti jos rokotetta kerran riittää niin pitäisikö jättää ne lapset rokottamatta. Haloo !!
Terveydenhuollon hyvinvointikeskus voisi mun puolestani painua helvettiin. Jos kerrankin Turkulaiset tekee jonkun homman oikein ja rokotetta on varastossa niin sitten joku älykkö keksii pantata niitä...
Kuinkahan paljon tällainen toiminta pienentää tätä epidemiaa - ja voisiko Turkulaiset hoitajat vaikka oikeesti rokottaa muun kaupunkilaisia jos saavat omat hommansa tehtyä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


possurokotus kirjoitti:

Onko oikein kun jossain kunnissa rokotetaan jo terveitä lapsia (3 - 24 v.)? Hyvä kun rokotetaan, mutta onko se sallittua?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu