.22LR High velocity paukut.

Pitäisi löytää kohtuuedullinen ja -tarkka paukku 40gr luodilla lähtönopeudella n. 1260fps. Ei ole minkään valtakunnan hajua siitä, mistä lähteä liikkeelle.

Tämmöisiä löytyi:

-Lapua Hollow Point .22 LR HP (Ei ole varmuutta nykyisestä luodin painosta)
-Federal .22 LR High velocity
-Remington Thunderbolt 22
-CCI .22 Blazer
-CCI .22 LR MiniMag HS
-Federal .22 LR American Eagle
-Federal Lightning .22 LR


Toivoisin, että jatkatte listaa, niin saan tilattua kaikki ehdokkaat sitten kerralla.

6

1411

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • valkoinen vyötiäinen

      Veikkaan että reikäpääluodit (HP) eivät ole massaltaan ihan 40 grainia.

      Kokeileminen on ainoa keino selvittää patruunan tarkkuus omassa aseessa, seikka jonka sensei Korhonen varmaan tietääkin. Nopeimmat kakskakkoset tuskin kuitenkaan kaikkein tarkimpia koska ymmärtääkseni luoti alkaa olla jo hiukan epävakaa noissa nopeuksissa tavallisesta piekkarista ammuttuna.

      • Piekkari ei nyt ole ihan tavallinen ja uskoisin sen syytävän jonkun hv paukun ihan siedettävällä tarkkudella pidemmillekin matkoille. Löylyä saisi olla, kun matkarumpu näyttäisi yltävän 175 jaardiin asti.


    • ammuskelija.

      Itse käytän CCI peruspaiukkua. Se toimii useimmilla aseilla, on tasalaatuinen, kohtuuhintainen, löytyy lähes joka kaupasta, eikä sotke asetta.

      • varomääräys

        Joissain high velocity pateissa on normaalia pitempi hylsy joka saattaa jättää lukon osittain auki.
        Eli kannattaa katsoa ensin meneekö lukko kunnolla kiinni ennen kuin alkaa paukuttelemaan...


      • No ei enää Erää....
        varomääräys kirjoitti:

        Joissain high velocity pateissa on normaalia pitempi hylsy joka saattaa jättää lukon osittain auki.
        Eli kannattaa katsoa ensin meneekö lukko kunnolla kiinni ennen kuin alkaa paukuttelemaan...

        Federalin Champion harvinaisen tarkkakäyntinen Anshutz kiväärissäni ja -Exemplar pulttilukkopistoolissani.


    • Jussi 1234

      Olen pudonnut pois 22 kerhosta jo 80-luvulla. Nopeuden puolesta silloin oli kinginä CCI Stinger. Siinä taisi olla lähtönopeus jotain 400m/s tai lähemmäs 500. Tarkkuus riittää hyvin rotta-ammuntaan ym peltipurkki performanssiin. Hinta ei liene ihan halvimmasta päästä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä

      Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien
      Yhteiskunta
      232
      3384
    2. Tapettu

      On joku kangaskadulla perjantaina
      Sotkamo
      60
      2925
    3. Björn Wahlroos, maataloustuet lakkautettava

      Sanoo pankkimies. Mitäs persut ja muut tukinulliem perskärpäset tähän? "Wahlroos listaa kansallisen maataloustuen. – I
      Maailman menoa
      26
      2517
    4. Persut päättivät hiilivoiman kieltämisestä Suomessa

      Moni on jo unohanut kuka hyväksyi hiilivoimaloiden kieltämisen Suomessa: persut Sukupuolineutraalit liikennemerkitk
      Maailman menoa
      18
      2482
    5. Työvoimatoimisto

      Nyt kysyisin miksi pitää käydä työvoimatoimistossa paikanpäällä, kun he eivät muuta tee kuin laittavat koneelle uudet ve
      Työttömyys
      76
      1993
    6. Muistattekos kuinka kokoomus ja persut vinkuivat sähkön hinnasta?

      Oppositiossa vuonna 2022, kun sähkön hinta uhkasi nousta 20 senttiin kilowattitunnilta? Nyt ovat hiiren hiljaa, kun pitä
      Maailman menoa
      85
      1879
    7. Nalle Wahlroos ei ulise kuten Teemu Selänne sähkölaskuista

      Nalle "hah hah" nauroi saamistaan sähkötuista, kun taas Teemu-poika itkeä tirautti kovasta sähkön hinnasta. Nalle nauro
      Maailman menoa
      19
      1835
    8. Vain persut vastustivat hiilivoimaloiden alasajoa

      Persut vastusti jyrkästi hiilen kieltolakia ja on myöhemmin vaatinut hiilivoimaloiden pitämistä käytössä. He perusteliva
      Maailman menoa
      40
      1832
    9. Mikä aate kaiken pahan takana?

      Se laiskistuttaa kansat, opettaa vaatimaan etuisuuksia, syleilee maailmoja eikä omaa kansaa.
      Maailman menoa
      91
      1682
    10. Mietin sua liikaa

      Mietin nytkin sitä, että millaista se olisi tulla kotiin, kun sinä olisit täällä vastassa. Tai niin päin, että sinä tuli
      Ikävä
      69
      1033
    Aihe