.22LR High velocity paukut.

Pitäisi löytää kohtuuedullinen ja -tarkka paukku 40gr luodilla lähtönopeudella n. 1260fps. Ei ole minkään valtakunnan hajua siitä, mistä lähteä liikkeelle.

Tämmöisiä löytyi:

-Lapua Hollow Point .22 LR HP (Ei ole varmuutta nykyisestä luodin painosta)
-Federal .22 LR High velocity
-Remington Thunderbolt 22
-CCI .22 Blazer
-CCI .22 LR MiniMag HS
-Federal .22 LR American Eagle
-Federal Lightning .22 LR


Toivoisin, että jatkatte listaa, niin saan tilattua kaikki ehdokkaat sitten kerralla.

6

1402

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • valkoinen vyötiäinen

      Veikkaan että reikäpääluodit (HP) eivät ole massaltaan ihan 40 grainia.

      Kokeileminen on ainoa keino selvittää patruunan tarkkuus omassa aseessa, seikka jonka sensei Korhonen varmaan tietääkin. Nopeimmat kakskakkoset tuskin kuitenkaan kaikkein tarkimpia koska ymmärtääkseni luoti alkaa olla jo hiukan epävakaa noissa nopeuksissa tavallisesta piekkarista ammuttuna.

      • Piekkari ei nyt ole ihan tavallinen ja uskoisin sen syytävän jonkun hv paukun ihan siedettävällä tarkkudella pidemmillekin matkoille. Löylyä saisi olla, kun matkarumpu näyttäisi yltävän 175 jaardiin asti.


    • ammuskelija.

      Itse käytän CCI peruspaiukkua. Se toimii useimmilla aseilla, on tasalaatuinen, kohtuuhintainen, löytyy lähes joka kaupasta, eikä sotke asetta.

      • varomääräys

        Joissain high velocity pateissa on normaalia pitempi hylsy joka saattaa jättää lukon osittain auki.
        Eli kannattaa katsoa ensin meneekö lukko kunnolla kiinni ennen kuin alkaa paukuttelemaan...


      • No ei enää Erää....
        varomääräys kirjoitti:

        Joissain high velocity pateissa on normaalia pitempi hylsy joka saattaa jättää lukon osittain auki.
        Eli kannattaa katsoa ensin meneekö lukko kunnolla kiinni ennen kuin alkaa paukuttelemaan...

        Federalin Champion harvinaisen tarkkakäyntinen Anshutz kiväärissäni ja -Exemplar pulttilukkopistoolissani.


    • Jussi 1234

      Olen pudonnut pois 22 kerhosta jo 80-luvulla. Nopeuden puolesta silloin oli kinginä CCI Stinger. Siinä taisi olla lähtönopeus jotain 400m/s tai lähemmäs 500. Tarkkuus riittää hyvin rotta-ammuntaan ym peltipurkki performanssiin. Hinta ei liene ihan halvimmasta päästä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      339
      7683
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      75
      5446
    3. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      110
      4614
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      22
      4403
    5. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      142
      4279
    6. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      52
      3937
    7. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      156
      3817
    8. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      77
      3717
    9. Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto

      Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava
      Maailman menoa
      29
      3606
    10. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      85
      3451
    Aihe