Auto 1
Audi A4 2.0 TDI e 136 hp
Matka 272 km
Keskikulutus 4,7 l.
Keskinopeus 57 km/t (tavoite 57 km/t)
Kulutus 10,94 litraa dieseliä
Auto 2
Audi A5 2.0 TSFI Sportback 180 hp
Matka 412 km
Keskikulutus 5,7 l.
Keskinopeus 67 km/t (tavoite 62 km/t)
Kulutus 24,74 litraa bensaa
Auto 3
Audi S4 3.0 V6 T 333 hp
Matka 481 km
Keskikulutus 9,1 l.
Keskinopeus 71 km/t (tavoite 65 km/t)
Kulutus 46,94 litraa bensaa
http://www.iltasanomat.fi/autot/1750217
Audi A4 2.0 TDI e 136 hp
Matka 272 km
Keskikulutus 4,7 l.
Keskinopeus 57 km/t (tavoite 57 km/t)
Kulutus 10,94 litraa dieseliä
Auto 2
Audi A5 2.0 TSFI Sportback 180 hp
Matka 412 km
Keskikulutus 5,7 l.
Keskinopeus 67 km/t (tavoite 62 km/t)
Kulutus 24,74 litraa bensaa
Auto 3
Audi S4 3.0 V6 T 333 hp
Matka 481 km
Keskikulutus 9,1 l.
Keskinopeus 71 km/t (tavoite 65 km/t)
Kulutus 46,94 litraa bensaa
http://www.iltasanomat.fi/autot/1750217
Vastaukset 12
Vanhimmat
Mun Audi A6 4,2 , keskikulutusmittari näyttää 13,7l/100km. Talvella todennäköisesti kulutus nousee 15-16l/100km tasolle, viime talven tapaan.
Vain saksalainen insinööri voi saada noin pienen moottorin viemään noin paljon bensaa.
vikaa. 333 heppanen S4 vei testin mukaan 9.1 litraa/ 100km, joten et osaa vain ajaa taloudellisesti.
Varmasti mun ajotyylissä on vikaa, enkä ole ikinä edes yrittänyt ajaa taloudellisesti.
Toi testi on mitattu matka-ajosta, kun taas mun oma keskikulutusnäyttämä on sekalaisesta ajosta, enimmäkseen n10km työmatka-ajoa Tampereen keskustan läpi.
Puhtaassa maantieajossa kulutus on n. 10l/100km, mutta sillä ei ole mulle merkitystä, kun hyvin harvoin ajan pelkkää maantieajoa edes yhtä tankillista.
Mutta mua lähinnä ihmetyttää kun Audin pitäisi olla jotenkin kehittynyttä teknikkaa, mutta kuitenkin vaimoni Firebird (5,7l LT1) 1996, kuluttaa keskimäärin litran vähemmän sekä maantiellä että kaupungissa. Firebirdin kulutus pysyy samana ajaa sitä vaimoni tai minä.
Varmaan ostetaan S4 sen takia että sillä ajetaan taloudellisesti.
mutta kuluttaa silti vähän nopeaksi autoksi, se on sitä kehittynyttä tekniikkaa. Esim. BMW 335i kuluttaa vähän enemmän kuin Audi, vaikka Audissa on n. 30 heppaa enemmän.
Audin malli? Paljonko autot painaa?
Auto 1:n lukemat tarviis laskea uudelleen.
No joo , oli luotettava ja totuuspohjainen testi. Kun itsekkin lähden matkalle tyhjennän autoni tavarat kaverini autoon ja käännän peilit koria vasten ja ajelen ilman valoja. Noinhan sitä normaalisti ajellaan...just joo
et tainnut tajuta? Jotkut toimittajat tekivät noin, ei suomalaiset. Nuo kulutus lukemat on suomalaisten toimittajien ajamia. Lue se juttu uudelleen, niin ehkä ymmärrät.
kun en maininnut onko suomalaisia vai saksalaisia, mainitsin vain että noin voi tehdä kun normaalisti ajellaan, et tainnut ymmärtää. Sitä paitsi tossa oli kyse bensansäästökisasta jolla ei ole mitään tekemistä normaalin ajelun kanssa, ymmärrät sen itsekkin sitten kun saat auton ja lähdet liikenteeseen.
Sulla ei ole nopeuden mukaan säätyvää alustaa, tai spoileria? Autostasi myös puuttuu ajovaloautomatiikka ja ledit?
puuttuu koko auto, sinisissä busseissa ei taida alustat säätyä nopeuden mukaan , säätyykö sinun mopossasi?