Vistan ongelmat valhetta!

Totuus netistä

Ottakaa aloittelijat huomioon seuraava seikka:

Kaikki tälläkin palstalla esitetyt väittämät Windows Vistaan muka kohdistuvista ongelmista ja toimimattomuudesta ovat Linux-kiihkoilijoiden levittämää propagandaa Yhdysvaltalaista Microsoftia kohtaan. Nämä väitteet eivät perustu faktaan vaan niiden levittäjien mustavalkoiseen maailmankuvaan, mitä tulee tietoteknologiaan.

Vista on hieno käyttöjärjestelmä, sen ainoa ongelma oli vain se että lehdistö hetkellisesti muutaman marginaalisen ongelman johdosta alkoi uskoa Näitä Linux-paasaajia. Tiedä vaikka kyseessä olisi ollut kilpailijoiden salaliitto Microsoftia kohtaan.

10

448

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ai saman -
    • Pege81

      Vistan saama kritiikki on yleensä ollut ihan aiheellista. Laitteiden toimimaan saaminen on voinut olla ongelmallista, koska ajureita ei ole enää ollut saatavilla, ja XP-versio ei ole toiminut. Melkein jokaisesta käyttäjän toimesta valittava UAC (User Account Control), ja sen pystyi/pystyy ottamaan pois käytöstä. Silloin tietoturva heikkeni oleellisesti, UAC:ia ei saanut muistamaan yleisimpiä toimintoja, vaan aina jouduit vastailemaan sallin/en salli.
      Aero työpöytä, suuresti mainostettu, mutta ei toiminut läheskään kaikilla integroiduilla näytönohjaimilla. Virustorjunta/palomuurisovellukset menivät pitkälti uusiksi, ja päivityksiä tuli tiheästi, koska Vista oli arkitehtuuriltaan täysin erilainen, kuin XP.

      Ajureissa oli ongelmia ainakin Vistan alkutaipaleella. SP1 ja viimeisin SP2 on luoneet Vistasta lähes valmiin käyttiksen. Tosin vain liian myöhään, sillä Windows 7 tuli markkinoille, ja se on saanut osakseen paremmin suosiota. On toiminnoiltaan muutenkin parempi, jo RC-versiot antoivat odottaa parempaa käyttistä. Yrityksistä vain harvat siirtyivät Vistaan, juuri näiden kaikkien ongelmien takia. Yritykset odottivat 7:aa, ja nyt on siirtyminen edessä. XP:llä kirjoittelen tässä edelleenkin, mutta 7 pitäisi jaksaa asennella koneelle.

    • MinäIte.

      Kyllä ongelmia on ollut. Minulla on vista ollut kohta 3 vuotta ja tiedän mitä puhun.

      • penafani

        Ollut kolme vuotta vista ja ei mitään ongelmia, ei minkäänlaisia!


      • muri5
        penafani kirjoitti:

        Ollut kolme vuotta vista ja ei mitään ongelmia, ei minkäänlaisia!

        Vista on hyvä käyttis jos sitä ei kuormita liikaa ja jos sitä osaa käyttää!


      • jatkuvasti
        muri5 kirjoitti:

        Vista on hyvä käyttis jos sitä ei kuormita liikaa ja jos sitä osaa käyttää!

        ja bootata päivityksen jälkeen, todella hieno käyttis, ei voi parempaa olla.


      • MinäIte.
        penafani kirjoitti:

        Ollut kolme vuotta vista ja ei mitään ongelmia, ei minkäänlaisia!

        Vista oli 3v sitten vielä beta-versio ja vasta joulukuussa tuli normaali versio. Minä ostin sen juuri silloin kun se ilmestyi.


      • sininen lenkki
        MinäIte. kirjoitti:

        Vista oli 3v sitten vielä beta-versio ja vasta joulukuussa tuli normaali versio. Minä ostin sen juuri silloin kun se ilmestyi.

        ton aloituksen on pakko olla vitsi. Vistan käyttö on yhtä painajaista. Kone huutaa äärirajoilla.. pakko kytkeä visuaaliset ominaisuudet pois ettei emo lopullisesti kyrvähdä.. ei ikinä enää winukkaa.


    • oonhyvä

      Ei ongelmaa ole ollut vistan kanssa , eikä muunkaan järjestelmän kanssa. Ongelmat on painottueet käyttjän omiin ongelmiin. Pitäis olla logiikka kunnossa ensteks.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      121
      8676
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      430
      7927
    3. Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?

      Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-
      Maailman menoa
      10
      5518
    4. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      82
      5159
    5. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      29
      4989
    6. Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa

      Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?
      Ikävä
      237
      3487
    7. Mitä haluaisit sanoa tänään hänelle?

      Rakastamallesi ihmiselle.
      Ikävä
      125
      3204
    8. Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?

      Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os
      Tv-sarjat
      35
      3096
    9. Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin
      Maailman menoa
      85
      3089
    10. Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?

      Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps
      Tv-sarjat
      25
      2690
    Aihe