98Se:n aikaan asiakaskoneella olevalla Mandrakella pääsi nettin ilman virittelyitä. Nyt yhteyskoneessa on XP eikä Mandrakella pääse nettin ilveelläkään, XP:llä kylläkin. Mikä mahtaa nyypalla mättää?
Mandrake9.1&XP:n intternet yhteyden jako
linux nyyppa
4453
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Mikäs oli tuo ohjelmasi, jolla reititit Win98SE:n kautta Mandraken?
Arvauksena vain, että XP:n palomuuri tai muu palomuurisi ei päästä Mandrakea verkkoon.
Loogisinta tosin olisi tehdä Mandrakesta (tai Linux:sta ylipäätään) palomuuri/reititin, jonka kautta _hallitusti_ päästettäisiin Windows:it nettiin. Jo Mandrakessa on toimivat softat ko. operaatioon (iptables). (Toivottavasti Mandrakesi on päivitetty tämänpäivän vaatimusten tasalle?)
joku kysyy. Jako tapahtui 98SE:n omalla softalla.
XP:n oma palomuuri on pois päältä,ja palomuurisoftan (PCcilling)olen ottanut pois käytöstä testin ajaksi.
Loogisinta olisi varmasti tehdä niinkuin sanot, mutta kun tuo Mandrake on vain syrjähyppy Linuxin opetteluun. Sitä ei ole päivitelty imuroinnin jälkeen, kun tuo nettiin pääsy tyssäsi. Mieli kyllä tekisi.
Mulla on näin ja on toiminut samallalailla niin Red Hatin kuin Mandraken kanssa. XP on mullakin yhteydessä nettiin.
XP:llä nettiinyhteydessä olevassa kortissa on nettiyhteydenjako päällä ja hakee IP-osoitteen automaattisesti. Linuxiin lähtevään korttiin IP-osoite 192.168.0.1 ja aliverkonpeitteenkin olen laittanut 255.255.255.0.
Linuxissa IP-osoite 192.168.0.2, aliverkonpeite sama ja lisäksi oletusyhdyskäytävä 192.168.0.1.
Palomuurien kanssa ne ongelmat yleensä on ollut, muuten toimii moitteettomasti.
En tiedä oliko tästä apua, kirjoitin kuitenkin.
PELITTÄÄ! Aikani näprättyä lähiverkko asetuksia Drak Connectissa pyyteli CD1.stä, asensi jotain ja nyt toimii. Taitaa olla nyypan tuuria. Kiitos kuitenkin avusta!