MS -> Äärimmäisen hyvä vastustuskyky?

mäsänäkö?

Minulla epäillään olevan MS-tauti. Onko MS-taudin yksi oire äärimmäisen kova vastustuskyky? Minulla on yli 30-vuoden elinikäni aikana ollut kerran 38 astetta kuumetta ja muuten ei ole tainnut nousta kuin ripauksen yli 37 asteen... En ole "ikinä" sairaana, joskus flunssa päivän/pari. En edes muista milloin olin viimeksi kunnolla sairaana, ehkä jotain 20-25 vuotta sitten (jolloin oli tuo 38 astetta kuumetta).

Eikös MS-tauti johdu juuri tästä, vai miten se menee? Eikös ne MS-taudin lääkkeetkin heikennä vastustuskykyä juuri tämän takia ja sen seurauksena alkaa flunssat yms? Tarvisin lisätietoa asap,..

2

722

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MS on osa elämääni.

      Itselläni ms-lääke ei heikennä vastustuskykyä vaan pidentää pahenemisjaksojen väliä. Flunssa pari kertaa vuodessa, mutta ei tule aina pahenemista. Kai tuo vastustuskyky on jokaisella erilainen; joku saa pahan flunssan toinen taas ei. Se pitää paikkansa, että virustulehdus saattaa laukaista pahenemisvaiheen, mutta ei aina.

    • tohtori tohelo

      Sinulla on jokin muu syy ms epäilyille kuin äärimmäinen vastustuskyky. Sillä perusteella en ole kuullut koskaan ms:ää epäillyn. Yleensä ihmisillä on hyvä vastustuskyky, muutenhan ne olisi koko ajan sairaita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      89
      7627
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      105
      5522
    3. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      266
      4738
    4. Haluun sua niin paljon

      ❤️🥰🥹 Miehelle
      Ikävä
      48
      4662
    5. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      65
      3382
    6. Mitä palveluita mies..

      Haluaisit tilata minulta? -N
      Ikävä
      50
      2768
    7. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      58
      2447
    8. Olet oikeasti ollut

      Niin tärkeä mulle ja kaikki meidän väliltä on pilattu ei yksistään sinun toiminnalla vaan minun myös.
      Ikävä
      22
      2408
    9. Kuuluu raksutus tänne asti kun mietit

      Pelkäätkö että särjen sydämesi vai mikä on? En mä niin tekisi mies koskaan 😘
      Ikävä
      29
      2372
    10. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      41
      2244
    Aihe