diesel pumppuko hajos

6,2d-89 aj.280000km .lähin ajelee ja muutaman sammumisen jälkeen meno loppu tykkänään ja aikani tutkittuani sain sen verran selvää,että polttoaine suodattimelle tulee ainetta,mutta kun otin suuttimen irti ja laitoin testiin polttoa.putkeen ja sahasin startil ni ei letäny polttoainetta.
oisko pumppu sökö tahi joku muu ja miten ton pumpun sais varmistettua ,että onko se todella sökö.
ja oisko tietoo paljon peruskorjattu pumppu maksaa?
voisko ite vaihtaa vai tarviiko erikois työkaluja ja työ tarvii tehä taivasalla.
52656
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Sähköinen moottorin sammutin meni rikki.Magneetti venttiili. (Itsellä oirehti samalla tavalla..Peugeot 88 dsl
Ei tavallisesti kummoinen vika .Jos ei sangen erikoinen laite.
Ja tämä on vain arvaus..
Dieselin ruisku pumppu hajoaa harvoin...Mikä ettei ..mutta noilla km määrillä..
Mutta diesel asentaja antaa varmuuden mikä mättää.
Ja anna heidän hoitaa korjaukset.Kunnostettuja varmaankin löytyy jostakin...ja taas jos ei sangen erikoinen ruiskupumppu.

Äänestä
  • joo, eiköhän noita 6.2:n pumppuja ole myynnis kunnostettuina ja uusina vaikka kuinka, mutta ensin toki epäilisin sitä sammutussolenoidia, otappa ja mittaa tuleeko pumpun kylkeen tulevaan johtoon KUNNOLLA!!! jännite virran ollessa päällä, jos tulee, irroita ja kytke sitä johtoa siihen liittimeensä ja kuuntele hiljaa kuuluuko pumpusta vaimea napsaus, jos ei solenoidi on rikki, ei anna polttoainesta koneelle.

    Äänestä

testasin juuri että nakse kuuluu .
oisko muita mahollisuuksia vikaan .

Äänestä
  • testasit että naksuu, ja virtaa tulee, ja yhtään ei suutinputkesta tavaraa tule, ettei vaan olisi päässy vetään pumppu itseään tyhjäksi, itsellä oli 5.7 dieselin kanssa tota ongelmaa joskus, polttoaine ei tullut aina pumpulle asti, aiheuttajana oli se kun siirtopumpun teho oli heikentynytiän myötä, eli jaksaa kyllä lykätä suodattimeen, mutta kun tarvis siitä sitten vielä saada painettua meneen eteenpäin niin ei jaksakkaan.

    ja tässävaiheessa kannataa sitten kyllä sitä vikaa syöttöpumpussa pitää aika todennäköisenä. yleisin syy punpun hajoamiseen on sen kuluminen, koska kotimainen dieselpolttoaine, etenkin talvilaatu on niin "kuivaa" ettei se voite, jonka takia tarviskin laittaa aina tankatessa desi tai pari hyvää kakstahtiöljyä tankkiin, pysyy pumppu ja suuttimet parempana...

    Äänestä

  • Itellä meni siirtopumppu joskus.Tarkista se tai
    vaihda ei maksa paljon.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ilppe kirjoitti:

6,2d-89 aj.280000km .lähin ajelee ja muutaman sammumisen jälkeen meno loppu tykkänään ja aikani tutkittuani sain sen verran selvää,että polttoaine suodattimelle tulee ainetta,mutta kun otin suuttimen irti ja laitoin testiin polttoa.putkeen ja sahasin startil ni ei letäny polttoainetta.
oisko pumppu sökö tahi joku muu ja miten ton pumpun sais varmistettua ,että onko se todella sökö.
ja oisko tietoo paljon peruskorjattu pumppu maksaa?
voisko ite vaihtaa vai tarviiko erikois työkaluja ja työ tarvii tehä taivasalla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu