Merikapteeneja koulutetaan Suomessa ensi kertaa ruotsinkielisessä ammattikorkeakoulussa Englannin kielellä.
Siinä hieno esimerkki ruotsinkielen aseman järkkymisestä. Ruotsinkielinen Novia sijaitsee Turussa, kävelymatkan päässä ruotsinlaivojen satamasta …. siis mahdollisimman lähellä Ahvenanmaata, joten sieltä on kätevä ja lyhin mahdollinen etäisyys, etteivät svedut joudu kulkemaan pitikiä matkoja, sehän saattaisi rasittaa heitä. Käsittääkseni ruotsinkielisen koulun sijainti Turussa on esimerkki siitä, miten RKP on onnistunut omaetu politiikallaan (lehmänkaupoillaan) sijoittamaan koulun heille hyvään paikkaan. Suomenkielistä vastaavaa koulutusta saa Suomenkielellä muistaakseni Raumalla, mutta sehän olisi Ahvenanmaalaisille aivan liian kaukana.
Siinä hieno esimerkki ruotsinkielen aseman järkkymisestä. Ruotsinkielinen Novia sijaitsee Turussa, kävelymatkan päässä ruotsinlaivojen satamasta …. siis mahdollisimman lähellä Ahvenanmaata, joten sieltä on kätevä ja lyhin mahdollinen etäisyys, etteivät svedut joudu kulkemaan pitikiä matkoja, sehän saattaisi rasittaa heitä. Käsittääkseni ruotsinkielisen koulun sijainti Turussa on esimerkki siitä, miten RKP on onnistunut omaetu politiikallaan (lehmänkaupoillaan) sijoittamaan koulun heille hyvään paikkaan. Suomenkielistä vastaavaa koulutusta saa Suomenkielellä muistaakseni Raumalla, mutta sehän olisi Ahvenanmaalaisille aivan liian kaukana.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Sit vois ehkä joku uskoakin.
Mikä on, ettei maailmankielenä tunnettu räkäruotsi riitä näille Länsimeren lauttureille?
Yllättäen ruotsinkielinen ammattikorkeakoulukoulu sijaitsee siellä missä ruotsinkielisetkin. Ammattikorkeakoulu Novialla on toimipisteet sekä Raaseporissa että Turussa.
http://www.novia.fi/
Eiköhän ne ahvenat sitä paitsi opiskele sellä Maarianhaminan merenkulkuoppilaitoksessa jos eivät halua kotoaan kauas lähteä.
Englanninkieliseen koulutukseen voi tietysit hakeutua kuka vaan joka osaa riittävästi englantia.
Jos sinulle tulee liian pitkä matka sinne Raumalle etkä osaa riittävästi eglantia opiskellaksesi Noviassa niin suosittelen että hakeudut Kotkan merenkulkuoppilaitokseen se lienee sinua lähinnä.
P.S.
Viestisi kilpailee tänään sarjassa: "Päivän typerimmät kirjoitukset"
Voi voi, taisi tehdä kippeetä svedulle. Ei saisi kolhia toista arkaan kohtaan, siinä saattetaan pilata svedun hyvin alkanut päivä.
Kommenttisi voitti tämän päivän typerimmän kommentin palkinnon!
Ei tällä ole mitään tekemistä kieliaseman heikentymisen kanssa, katsos ruotsinkielisissä oppilaitoksissa lisätään englanninkielellä opettamista ja suomalaisille halutaan lapsesta lähtien ruotsinkielenkylpyjä sekä lisätä ruotsinkielen opetusta jo alusta asti että emme varmasti saisi samaa kansainvälistä kielietua mitä surut saavat.
Tämä on vain yksi surullinen esimerkki vahvan ruotsin etua ajavien kaksinaamaisuudesta, näitä on nähty jo pitkän aikaa joten tässä ei ole mitään uutta.
"...ruotsinkielisissä oppilaitoksissa lisätään englanninkielellä opettamista ja suomalaisille halutaan lapsesta lähtien ruotsinkielenkylpyjä sekä lisätä ruotsinkielen opetusta jo alusta asti että emme varmasti saisi samaa kansainvälistä kielietua mitä surut saavat.ämä on vain yksi surullinen esimerkki vahvan ruotsin etua ajavien kaksinaamaisuudesta, näitä on nähty jo pitkän aikaa joten tässä ei ole mitään uutta."
Että suomenkieliset saisivat saman kansainvälisen kieliedun suruihin nähden tulisi suomenkielisten opinto-ohjelmasta poistaa yksi kieli.
Tasa-arvo toteutuu kun kun surut osaavat kolmea kieltä ja suomenkieliset kahta?
Olenko ymmärtänyt oikein?
Ymmärrä sitten tahallisesti väärin että pääset kirjoittamaan samaa ympäripyöreää mihinkään johtavaa pakkoruotsin opetusta suomalaisille puoltavaa propagandaa, voitte sitten rautalapion ja rautaako ( lieneekö sama henkilö ) kanssa jatkaa samaa linjaa mitä olette tähänkin mennessä tehneet.
"Olenko ymmärtänyt oikein?"
Kyllä. Saatte pitää räkäruotsinne ihan kokonaan, mutta pitäkää siitä hyvää huolta, ettei suomalaisten tarvitse enää ottaa osaa sen hoitokustannuksiin. Me suomalaiset emme räkäruotsia tarvitse edes närppesissä.
"Tasa-arvo toteutuu kun kun surut osaavat kolmea kieltä ja suomenkieliset kahta?
Olenko ymmärtänyt oikein?"
Olet ymmärtänyt väärin.
Kun suomalaiset saavat valita vapaasti, molemmat voivat opetella kolmea kieltä.
Kielivalinta vapaaksi. Suomalaiset haluavat opetella suuria kieliä.
"Kielivalinta vapaaksi. Suomalaiset haluavat opetella suuria kieliä."
Ruotsinkielisistä lukiolaisista 40 % opiskelee vapaaehtoista toista vierasta kieltä, suomenkielisistä vain 10%.
Pakollisten kielten määrä on molemmilla täsmälleen sama, suomenkieliset eivät siis vapaaehtoisestikaan halua opiskella edes niitä "suuria kieliä".