Olen yrittäjä, ja ottanut työntekijöilleni Skandian eläkevakuutukset. Olen tehnyt työntekijöiden kanssa sopimukset vapaaehtoista eläkevakuutusta koskien, joissa on sovittu, että jos työntekijän työsuhde päättyy ennen tiettyä päivämäärää, ei työnantajalla ole velvollisuutta siirtää eläkevakuutusta työntekijälle. Voinko päättää vakuutuksen takaisinostoon oli työntekijä irtisanottu tai irtisanoutunut kun määräaikaa on vielä voimassa. Miten Skandian sopimuksessa oleva määräaika takaisinostopyynnölle; kolmen kuukauden kuluessa työntekijän työsuhteen päättymisestä. Miten käy vakuutukselle jos tämä määräaika on mennyt jo umpeen?
Eläkevakuutuksen takaisinosto
3
1522
Vastaukset
- lappi2
Kannattaa kyllä kysyä suoraan vakuutusyhtiöstä !
- oxit
samaan aikaan pitkän maksusitoumuksen esim 25v. Vekkulihomma Skandikissa että vaikka palkkioiden maksimipläni on 20v voidaan maksusitoomus tehdä esim 30 vuodeksi.
Yrityksellä on oikeus eläkevakuutuksen takaisinnostoon työntekijän työsuhteen päättymisen johdosta, ellei erikseen tehty edunsaajanmääräys sitä kiellä.
Ole asiassa yhteydessä vakuutusyhtiöön- Rouva Tietäväinen
Moni täällä kertoo asioita tosi tosina, lukekaa vakuutusehdot ennen kuin alatte huulia heiluttamaan. Maksusitoumusaika on enintään 20 vuotta. Ja ihan oikeasti kannattaa soittaa vakuutusyhtiöön jos jokin asia on epäselvä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse33656SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo1933579Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv1283310Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky713281Korpelanvaara
Korpelanvaaran alle tulee uusi hevosurheilu keskus monen miljoonan investoinnit202166Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?
Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv251748- 281469
- 321451
- 861345
- 151303