RAW ja TIFF

ANTTI20__V

Mitä eroa on kun tallennan RAW-fileen TIFF ja tarkkuus on normaalis ohjelmassa 350pixel/inch tai sitten 450pixel/inch? Kuvan koossa ei tapahtunut mitään - mitä eroa asialla on vai onko mitään? Kamerani on Canon 40D(10.1milj.pix).

Suurentaa kuvihan tietysti voi silloinhan käyteään image size -toimintaa ADOBE PE:ssä. Muistaakseni olen lukenut, että hyvää kuvaa tulostaessa olis hyvä pyrkiä 300ppi tarkkuuteen, mutta kamerallani ei taida sillä tarkkuudella saada kuin noin A4 kuvia,.

4

475

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yllätys tulossa.

      Unohda DPI. Se on vain verrokkiarvo, eikä se sano kuvanlaadusta yhtään mitää.
      Kamerasi tuottamat pikselit on ainut realiteetti, joka määrää laadun ja suurennusmahdollisuudet.

      Suurin kuva, mitä kamerallasi saat on (3888 x 2592 pixeliä)>>>Vaakasuoraan 3888pixeliä/300dpi = 12,96 tuumaa > 12.96 tuumaa*2,54 cm = 32,9 cm. Se on siis suurin kuvakoko, mitä kamerallasi saat 300 dpi:n tarkkuudella.
      Kuvan koko on maksimissaan 32,9x21,9 cm. Riittää siis nipin napin A4:n 300 dpi:n tarkkuudella!

      Tietenkin voit suurentaa kuvaasi lisäämällä siihen pikseleitä, mutta laadun kustannuksella. Yksityiskohdat ei siitä lisäänny. Kirjoitat kuvalle minkä dpi-arvon tahansa ei sen laatu siitä ollenkaan muutu.
      Vasta paperilla tulostettuna on dpi:llä merkitystä, sillä se kertoo, montako kuvapistettä on käytetty tuuman pituiseen kuvanosaan. siinä on sitten erotettava kuvapisteiden määrä käytettyjen tulostusväripisteiden määrästä, jotka on täysin eri asioita.

    • 2x4

      Kamerastasi saa esim. kirjapainotarkoituksiin hyvälle päällystetylle paperille n. A4 -kuvia
      (yhden kirjapainopisteen tekemiseen tarvitaan n. 6 kuvapistettä). Sanomalehteen tuo riittää vaikka kokosivun kuvaksi.

      Muuhun tarkoitukseen tuosta 10,1mpix voi suurentaa interpoloimalla esim A1 -kokoisen julistekuvan.

      • 300 dpi tarvita kuin oikeastaan vain lehtiin ja lyhyille katselu etäisyyksille.

        Todellakin kannattaa huomioida katselu etäisyys, koska silmä erottaa vain tietyn määrän alueelta, riippuen etäisyydestä. Eikä sitä voi oikeastaan liikaa korostaa sen merkitystä.


      • lm
        sfinski80 kirjoitti:

        300 dpi tarvita kuin oikeastaan vain lehtiin ja lyhyille katselu etäisyyksille.

        Todellakin kannattaa huomioida katselu etäisyys, koska silmä erottaa vain tietyn määrän alueelta, riippuen etäisyydestä. Eikä sitä voi oikeastaan liikaa korostaa sen merkitystä.

        Olen menestyksellisesti saanut hyviä kuvia 6M-kamerallani otetuista kuvista käsiteltyäni otokset photshopissa 30cmx42cm/300p/inch. jpeg:ksi sekä tiff:ksi ja myynyt ne hyvällä omallatunnolla asiakkaille täydellä hinnalla.Luonnollisesti olen valaissut otokset siten,että sävyt ovat kohdallaan.

        Ei mitään eroa analogisesti ottamiini kuviin silmämääräisesti tarkasteltuna läheltä ja kaukaa!Ainoa mikä tökkii, on objektiivin laajakulmapuoli zoomissa.Tarvitsen siis paremman linssin tähän tarkoitukseen.

        En tosiaankaan ymmärrä.Kannattaako edes vaihtaa suuremman Mp:n runkoon?

        Vuosikymmenien aikana monet ammattikuvauskurssit sekä laboratoriotyöskentelyt läpikäyneenä olen sitä mieltä, että tällä palstalla tulee liikaa teoriapaskaa ja näin hämmennetään innokkaiten kuvaajanalkujen mielet.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      262
      4606
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      132
      3003
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      44
      2797
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      76
      1761
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1624
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1493
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      59
      1360
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      94
      1253
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      212
      1138
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1129
    Aihe