RAW ja TIFF

ANTTI20__V

Mitä eroa on kun tallennan RAW-fileen TIFF ja tarkkuus on normaalis ohjelmassa 350pixel/inch tai sitten 450pixel/inch? Kuvan koossa ei tapahtunut mitään - mitä eroa asialla on vai onko mitään? Kamerani on Canon 40D(10.1milj.pix).

Suurentaa kuvihan tietysti voi silloinhan käyteään image size -toimintaa ADOBE PE:ssä. Muistaakseni olen lukenut, että hyvää kuvaa tulostaessa olis hyvä pyrkiä 300ppi tarkkuuteen, mutta kamerallani ei taida sillä tarkkuudella saada kuin noin A4 kuvia,.

4

467

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Yllätys tulossa.

      Unohda DPI. Se on vain verrokkiarvo, eikä se sano kuvanlaadusta yhtään mitää.
      Kamerasi tuottamat pikselit on ainut realiteetti, joka määrää laadun ja suurennusmahdollisuudet.

      Suurin kuva, mitä kamerallasi saat on (3888 x 2592 pixeliä)>>>Vaakasuoraan 3888pixeliä/300dpi = 12,96 tuumaa > 12.96 tuumaa*2,54 cm = 32,9 cm. Se on siis suurin kuvakoko, mitä kamerallasi saat 300 dpi:n tarkkuudella.
      Kuvan koko on maksimissaan 32,9x21,9 cm. Riittää siis nipin napin A4:n 300 dpi:n tarkkuudella!

      Tietenkin voit suurentaa kuvaasi lisäämällä siihen pikseleitä, mutta laadun kustannuksella. Yksityiskohdat ei siitä lisäänny. Kirjoitat kuvalle minkä dpi-arvon tahansa ei sen laatu siitä ollenkaan muutu.
      Vasta paperilla tulostettuna on dpi:llä merkitystä, sillä se kertoo, montako kuvapistettä on käytetty tuuman pituiseen kuvanosaan. siinä on sitten erotettava kuvapisteiden määrä käytettyjen tulostusväripisteiden määrästä, jotka on täysin eri asioita.

    • 2x4

      Kamerastasi saa esim. kirjapainotarkoituksiin hyvälle päällystetylle paperille n. A4 -kuvia
      (yhden kirjapainopisteen tekemiseen tarvitaan n. 6 kuvapistettä). Sanomalehteen tuo riittää vaikka kokosivun kuvaksi.

      Muuhun tarkoitukseen tuosta 10,1mpix voi suurentaa interpoloimalla esim A1 -kokoisen julistekuvan.

      • 300 dpi tarvita kuin oikeastaan vain lehtiin ja lyhyille katselu etäisyyksille.

        Todellakin kannattaa huomioida katselu etäisyys, koska silmä erottaa vain tietyn määrän alueelta, riippuen etäisyydestä. Eikä sitä voi oikeastaan liikaa korostaa sen merkitystä.


      • lm
        sfinski80 kirjoitti:

        300 dpi tarvita kuin oikeastaan vain lehtiin ja lyhyille katselu etäisyyksille.

        Todellakin kannattaa huomioida katselu etäisyys, koska silmä erottaa vain tietyn määrän alueelta, riippuen etäisyydestä. Eikä sitä voi oikeastaan liikaa korostaa sen merkitystä.

        Olen menestyksellisesti saanut hyviä kuvia 6M-kamerallani otetuista kuvista käsiteltyäni otokset photshopissa 30cmx42cm/300p/inch. jpeg:ksi sekä tiff:ksi ja myynyt ne hyvällä omallatunnolla asiakkaille täydellä hinnalla.Luonnollisesti olen valaissut otokset siten,että sävyt ovat kohdallaan.

        Ei mitään eroa analogisesti ottamiini kuviin silmämääräisesti tarkasteltuna läheltä ja kaukaa!Ainoa mikä tökkii, on objektiivin laajakulmapuoli zoomissa.Tarvitsen siis paremman linssin tähän tarkoitukseen.

        En tosiaankaan ymmärrä.Kannattaako edes vaihtaa suuremman Mp:n runkoon?

        Vuosikymmenien aikana monet ammattikuvauskurssit sekä laboratoriotyöskentelyt läpikäyneenä olen sitä mieltä, että tällä palstalla tulee liikaa teoriapaskaa ja näin hämmennetään innokkaiten kuvaajanalkujen mielet.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      138
      6032
    2. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      184
      3704
    3. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      29
      2673
    4. PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä

      Toivottavasti on   s  i  n  i  v  u  o  k  k  o    nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w
      Maailman menoa
      467
      2647
    5. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      201
      2335
    6. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      184
      1968
    7. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      129
      1469
    8. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      58
      1274
    9. Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi

      Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.
      Tunteet
      37
      1274
    10. Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen

      Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha
      Ikävä
      72
      1056
    Aihe