Kuskin juominen ajon aikana?

Saako kuski juoda ajon aikana? Entä onko tuomittavampaa juoda kaljaa kuin vettä, olettaen että promilleraja ei ylity? Mistä tähän löytyy pykälä?
175114
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Kunhan ei 0,5 promillea ylity.

Äänestä
  • Onko fakta? Näin sen kyllä ajattelin olevan, mutta kaikki eivät ole samaa mieltä...

    Äänestä

Alkoholi ja autoilu ei sovi yhteen. Pitäisi harkita promille raja matkustajillekkin esim 1,0promillea, korkeammilla lukemilla kiinnisidottuna ja suukapulalla varustettuna.Teidän kaltaisten tähden on hyvä ottaa nolla linja.

Äänestä
  • 13v olen autoillut, enkä koskaan juovuksissa. Kysymys on esitetty ainoastaan mielenkiinnosta, koska kaveriporukassa oli erimielisyyttä asiassa.

    Äänestä

  • topperharley kirjoitti:

    13v olen autoillut, enkä koskaan juovuksissa. Kysymys on esitetty ainoastaan mielenkiinnosta, koska kaveriporukassa oli erimielisyyttä asiassa.

    on se 0,5 promillea, huom. ajon aikana.
    Sehän se ratkaiseva on, eikä pelkkä alkoholijuoman juominen ajon aikana.
    Mitähän epäselvää kinattavaa siinä on?
    Muutoinhan yhden tolpan kaljaakaan ei saisi juoda ajon aikana.

    Äänestä

  • öööh.. kirjoitti:

    on se 0,5 promillea, huom. ajon aikana.
    Sehän se ratkaiseva on, eikä pelkkä alkoholijuoman juominen ajon aikana.
    Mitähän epäselvää kinattavaa siinä on?
    Muutoinhan yhden tolpan kaljaakaan ei saisi juoda ajon aikana.

    Kai siitä rikesakko tulee, koska häiritsee ajoa (sama kun kännykkään puhuminen)? Joka tapauksessa monet tuntuvat olevan siinä uskossa, että alkoholin nauttiminen ajon aikana on suurempi rikos kuin veden nauttiminen.

    Äänestä

  • topperharley kirjoitti:

    Kai siitä rikesakko tulee, koska häiritsee ajoa (sama kun kännykkään puhuminen)? Joka tapauksessa monet tuntuvat olevan siinä uskossa, että alkoholin nauttiminen ajon aikana on suurempi rikos kuin veden nauttiminen.

    Eihän siitä tule rikesakkoakaan sen enempää kuin limsahuikan ottamisesta ajon aikana. Kännykän käyttö ajossa ilman handsfreeta on selvästi laissa kielletty, mutta juomisesta, syömisestä sen enenpää kuin nenän kaivamisestakaan ei ole määräyksiä..

    Äänestä

  • öööh.. kirjoitti:

    Eihän siitä tule rikesakkoakaan sen enempää kuin limsahuikan ottamisesta ajon aikana. Kännykän käyttö ajossa ilman handsfreeta on selvästi laissa kielletty, mutta juomisesta, syömisestä sen enenpää kuin nenän kaivamisestakaan ei ole määräyksiä..

    Seuraus havaitusta alkoholijuoman käyttämisestä ajon aikana saattaa olla lähinnä vain se, että voi joutua ratsiassa odottamaan ensimmäisen puhalluksen jälkeen toista puhallusta, kun poliisit haluvat todentaa, että lähtevätkö promillet nousuun? Itse kerran istuin poliisiautossa kauan. Promillet laskivat - hyvää matkaa..

    Äänestä

  • Ei tämä mikään mielipidekysely ole.

    Äänestä

Eli saahan sitä juoda ja vaikka syödä, ainakin toistaiseksi. Kunhan se ei haittaa autonajoa.

Eikä missään ole kielletty juomasta vaikka kaljaakin. Promilleja ei saa olla eikä tulla.

Viimeaikoina on ollut polemiikkia, että avattujen viinasten säilyttäminen auton matkustamossa kiellettäisiin jenkkien malliin. Jos se nyt menee läpi, sitten ei voi juoda kaljaa. En nyt kyllä tiedä ketään, joka todellakin joisi kaljaa ajaessaan autoa. Ilmeisesti nyt on jotenkin kyse nuorisosta ja siitä, että iloisesta pileporukasta voi kuski olla eniten kännissä. Ei se kieto kyllä asiaan paljoakaan voi vaikuttaa, yleensä kun lähdetään ravintolaan tai jonnekin sitten kun juomat on kämpiltä loppuneet.

Meneehän siinä pitempi aika ratsiassa, jos on just juonut vähän kaljaa ennen puhallusta, tympeä poliisisetä saattaa laittaa vaikka verikokeisiin.

Nojaa, eipä noita aseitakaqan saa kuljettaa matkustamossa, sitä kieltoa kai kukaan ei riko. Voihan sitä juoda pilsnerin vaikka tauon aikaan huoltoasemalla, jos toi alkkohoolikielto sattuu tulemaan voimaan. Eli ei sillä ole yhtään mitään merkitystä koko rattipuoppous asiaan, tulee vaan lisää duunia poliisille kirjoitella matkustajille sakkoja, kun voisi samalla puhallutella kuskeja. Niin siis yoi kieltto koskisi kaikkia auton kyytiläisiä. Haiskaa varmaan jossain lapissa matkustella muutaman sadan likometrin päähän paariin kun viiden kilsan välein pitää mennä parkkiin, että kyydittävät voivat käydä peräkontilla ryypyllä.

Äänestä

Ei saa kuski juoda tippaakaan alkoholia ajon aikana, autossa ei saisi olla edes avattua pulloa.

Äänestä

Jokke moi.
Itse tuolla näitä lännikaloja tutkiessa, eli selvä tapaus olkoon. Mutta keksin, miksei veden tai rajallisen oluen läyttö ei olisi sallittua. Veden jionnissa, kuten oluen, yoinen tai toinen läsi iryi. Siksi älkää tehkää hatkityua kiusaa vedellä, pilli ja letku mukaan kavetille kanssa. Mirlesyäni laki on nyt niin kuin se laitetaan, eilä lueta. Taitaa monella....olla b, andra inhemska.
Uskokas pois kulöä kiemurat voi kiertää.
Kaikille hauskaa ja ihanaa tulevaa kesää
T jokke , and Hey lets be carefull out There.

Äänestä

Jos haen autolla kaupasta kaljaa tai Alkosta viinaa, ostan yleensä jonkun kylmän tölkin, jonka avaan kotimatkalla. Olen siis selvin päin ostosreissulla. Ei nouse promillet yli rangaistavaan rajan, joten ei ole ongelma.

Äänestä

Taitaa Henna Virkkuselle yhä tarjotut drinksut maistua. Eikös ollut tuomityu vaiko kova nainen ainakin juomaa . Muuta mainetta ei komissaarina saakaan. Hyvä suomi, olen onnekas, kun en ketään äänestänyt. Suomi tuhoon tuomittu jo ennen Virkkusta

Äänestä

Itse kun haen kaljaa kaupasta ostab vain 0,5litran A oluita ja lonkeroita. Kun pääsen lähenmäksi kotia niin avaan auton ratissa jo yhden tölkin ja juon sen nopeasti. Sitten pihaan päästyä toisen nopeasti. Kun menen sisään avaan yhden vaimon nähden ja vaimo luulee näin sen olevan ensimäinen. Sitten laitan 4 tölkkiä vielä kylmään. Jätän usein vielä 3 tölkkiä autoon jos haluan juoda 10 isoa. Mutta arkisin usein tuo 7 isoa on ihan sopiva. Kun aloittaa klo 16 niin aamulla 8 aikaa on jo hyvin ajokunnossa. Eipä noista kunnolla humalaan edes tule.

1Äänestä
  • Tämä mies (oletettu) on sen verta suunnitelmallinen kaveri, etten epäile, etteikö pärjäisi elämässä ihan mukavasti. Ymmärtää myös parisuhteen realiteetit siitä, että asioiden kannattaa antaa näyttää paikoitellen siltä, miltä puoliso niiden toivoo näyttävän - kaikki voittavat.

    Äänestä

Ihan ok juoda alkoholia ja ajaa! Rajana pitäisin 17 anosta, sen jälkeen ei enää kannata ajaa!

T Nuori Lääkäri

Äänestä

Kommentoi aloitusta


topperharley kirjoitti:

Saako kuski juoda ajon aikana? Entä onko tuomittavampaa juoda kaljaa kuin vettä, olettaen että promilleraja ei ylity? Mistä tähän löytyy pykälä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu