jos on masennukseen jo hyvissäajoin saatu lääkitys, sekä stressiä lievittämään tarvittaessa rauhoittavia, voisiko olla että esim. mahdollinen skitsofreniankaltainen sairaus ei tulisikaan?
vakavien mielisairauksien
todennäköisyydestä
6278
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Eikö se riitäkkään, että lopettaa kahvinjuonnin?
Miksi täällä ei olla tosissaan? joku kuitenkin kaipaa ihan oikeita vastauksia...kahvin juomisen lopetus yms?? miksi ?? oletko ilkeä??21
en osaa kysymykseesi vastata, mutta epäilen, ettei ainakaan pelkät rauhottavat pysty sairautta pidättelemmän piilossa?!
Ei se varmasti ilkeyttä ollut. Palstalla kuitenkin on kirjoittelija, jonka mukaan kaikki ongelmat poistuvat kun lopettaa kahvinjuonnin. Niin masennus kuin skitsofreniakin, varmaan pian syöpäkin.
itsestään, pystyy säilyttämään pitkälti terveytensä. Kaikkia höpinöitä sairauksien periytymisestä ei kannata uskoa. Yleensä sairaus voi olla ihan jotain muuta, kuin luullaan. Ja ihminen leimataan, oikeasti hän kärsii siitä, eikä sairaudesta.
Masennuksen sairastaminen ja stressi tuskin lisäävät merkittävästi alttiutta sairastua skitsofreniaan. Muuten kasvaneet masennusluvut heijastuisivat myös kasvaneina skitsofrenialukuina. Nämä sairaudet ovat vakavuusasteeltaan myös hyvin eri luontoisia, joten pelko skitsofreniaan sairastumisesta on turha.
ei ole lisääntynyt(Terveys2000-tutkimus)