Siis jos päädyit siihen vaihtoehtoon horroksen sijaan. 22 astetta taitaa olla liian lämmin, jotta konna rauhoittuisi?
Minne laitoit maakonnasi talvilevolle?
4
423
Vastaukset
- konna22
terraarioonsa.lämpötila huoneessa on sellaiset 18-19 astetta.ihan hyvin on nukkunut, talvilevossahan konna heräilee välillä joka tapauksessa aina välillä kävelemään oli lämpötila sitten 22 tai 15 astetta.konnalle on todella vaikeaa löytää viileää horros paikkaa koska yleensä ne tosiaan viettävät talvileponsa omassa terraariossaan ja harva alkaa kylmentämään huoneitaan sen vuoksi kovin viileäksi.olisihan se tietenkin ihanne olosuhde jos saisi konnan talvilevolle viileämpään paikkaa kuin huonelämpöön.
- kuunauta
Konna valitsi itse paikkansa normaalista huoneenlämmöstä, vaikka valittavana oli myös viileä paikka. Se kokeili syksyn mittaan useampaa paikkaa, mutta päätyi lempipaikkaansa, missä on torkkunut usein. Eli sinne CD -telineen alimmalle hyllylle. Laitettiin sille fleecekangas verhoksi eteen. Välillä se kuoputtaa ja viimeksi oli kääntynyt ympäri. Laitoin kokeeksi salaatinlehden nenän eteen, ja kun hetken päästä katsoin, se nukkui pää salaatinlehden päällä :)
- turtle WAX
konna syö vähemmän, valmistautuu horrostamaan, hakeutuu viileisiin paikkoihin huoneessa josta nostan sen terraarioonsa josas ei ole mitään lämmittimiä päällä, ainoastaan spotti joka on sijoitettu seuraavaan hämähäkin terraariota valaisemaan.
turtle WAX kirjoitti:
konna syö vähemmän, valmistautuu horrostamaan, hakeutuu viileisiin paikkoihin huoneessa josta nostan sen terraarioonsa josas ei ole mitään lämmittimiä päällä, ainoastaan spotti joka on sijoitettu seuraavaan hämähäkin terraariota valaisemaan.
Omat konnani horrostavat, koska ovat täysin terveitä ja tekevät niin luonnossakin. Jos jostain syystä joutuisin kuitenkin tyytymään talvilepoon horroksen sijasta, niin kyllä se huonelämpö laskisi 15 asteeseen. Näin se toki tekeekin jo horrosta edeltävän paaston loppupuolella, jotta horroslämpötiloihin siirtyminen tulee luonnollisemmalla tahdilla. Kun on lemmikikseen konnan hankkinut, niin sen olojen eteen tulee olla valmis tekemään myönnytyksiä. Ihminen voi aina pitää sisällä päällään paksumpaa hupparia ja villasukkia. Huonelämpöä laskemalla lasketaan myös sähkölaskua ja vähennetään omaa ekologista taakkaa :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja18022376Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant779579Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.377567Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va846375SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1886066Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot465065HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.1134704Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1034445Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo942175Marin vetäs lopullisesti maton alta hallitusyhteistyöltä Kepun kanssa
Kurvinen on jo ennättänyt kommentoimaan, ettei Kepu ole koskaan enää kiinnostunut vasemmiston kanssa hallituspaikasta, k821439