Suurin osa hoitajista on tietääkseni kullut. Ja varmaan heille on tullut virheitä. Srk ei voi vasta yksityisen henkilön tekemistä virheistä ja synneistä. jokaisen on itse vastattava teoistaan. Niin jokaisen tähän kirjoittavankin. Ei kai nyt kukaan voi nimettömiltä kirjoittajilta ja jotka vaihtavat nimimerkkiä yhtenään, pyytää anteeksi. Tekstin sävy vain pysyy samana. Pankaa niitä väärin hoidettuja nimeltä tälle palstalle ja samoin paikkakunta tähän listalle, niin luultavasti siltä paikkakunnalta saa tarkempaa tietoa henkilöstä ja hänen edesottamuksistaan tai siitä, että on ollut tosi kiltti ja tosi kristitty ja kuitenkin on heitetty ulos. Jos hoitaja ja hoidettu on elossa, niin asiastahan voi keskustella ja sopiakin. Nythän siihen on vielä mahdollisuus. Kohta ovat kaikki kuolleet ja sitten se ainakin on myöhäistä. Tämänkin palstan kirjoittajien keski-ikä on aika korkea muutamaa poikkeusta lukuunottamatta. Se ilmenee aikakuvauksista. Voihan sitä antaa anteeksi niille väärin hoitaneille, vaikka he eivät ymmärrä sitä pyytäkää. Tämän päivän tekstithän puhuvat ehdottomasta anteeksiantamisesta ja siitä joka ei anna sydämessään anteeksi, niin sille ei Jumalakaan anna anteeksi.
Keneltä Srk pitäisi pyytää anteeksi
Anteeksi antakaa
1231459
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 123
Vanhimmat
On turhaa puhua SRK:n anteeksipyytämisestä. Opilliset harhat pitää korjata ja puhua auki ja niihin liittyneet menettelytavat käsitellä. Se riittää. Totuus tekee vapaaksi.
jos ei todellakaan itse keksi riittävän kattavaa mediaa anteeksipyynnölleen. Sieltä löytyy varmasti apu tähän asiaan.
on yksin vastuussa hoitokokouksista ja voisi alkaa vaikka maksaa itsemurhiin ajamiensa omaisille korvauksia sekä samaten hulluiksi hoidettujen hoitokustannukset yhteiskunnalle ja jorvauksen kärsineille miljoonabudjetistaan ja omaisuusmassastaan - nykyinen johtokunta ja jäsenet vaitiollen hyväksyessään ovat kaikki vastuussa kaikista vahoistakin sovittamattomista teoistaan eli keräämään kolehtia uhreille!
Suurin osa hoitajista on tietääkseni kullut. *’ Onneksi, jos tarkoitat kuollut, eivät enää tuo sielunvihollista saarnapaikan ovenpieleen, ja jopa puhujan paikalle.
Ja varmaan heille on tullut virheitä.** Niin, mielestäsi, varmaan,,,, epäiletkö jotain, he olivat saatanasta suoraan.
Srk ei voi vasta yksityisen henkilön tekemistä virheistä ja synneistä. jokaisen on itse vastattava teoistaan. ** Onko sinulla se käsitys, että yhtä äkkiä koko VL kansa pantiin löysään hirteen, vain siksi, kun joku saatananpalvoja huomasi lähteä kentälle, mukanaan hoitomiehiä. Ei, kaikki oli SRK;n työvaliokunnan mobilisoimia vainoja uskovia VL;iä kohtaan. He olivat suoraan saatanan käytössä, ja silloin lähti pois Jeesus ja Pyhä Henki, mutta hirttäytyneitä tuli tilalle kyllä satoja. Samoin mielisairaalat täyttyivät lahkon hoidetuista. Kysyit vielä, kenen syy.
Niin SRK, kun hoitomiehet tekivät sopimuksen saatanan kanssa ja sitoivat kaveriinsa elävässä Kristuksessa eläviä ihmisiä. Kysyn, ylistääkö enää kukaan Jeeusta, kuten ennen mummut tekivät. Taitaa olla sinullekin aika outo juttu.
Ei kai nyt kukaan voi nimettömiltä kirjoittajilta ja jotka vaihtavat nimimerkkiä yhtenään, pyytää anteeksi. ** Älä esittele niitä omia vl anteeksi pyyntöjä, joka on kun hevosen veteen ulostaminen, vain pelkkää muodollisuutta.
Pankaa niitä väärin hoidettuja nimeltä tälle palstalle ja samoin paikkakunta tähän listalle, niin luultavasti siltä paikkakunnalta saa tarkempaa tietoa henkilöstä ja hänen edesottamuksistaan tai siitä, että on ollut tosi kiltti ja tosi kristitty ja kuitenkin on heitetty ulos. ** Kyllä ne nimet palstalta löytyy, mutta tämähän kertoo sen, että heillä ei ole elävää uskoa, KUN ITSE EIVÄT REAGOI.
Jos hoitaja ja hoidettu on elossa, niin asiastahan voi keskustella ja sopiakin. Nythän siihen on vielä mahdollisuus.** Niitä istuu eduskunnassakin, joten ei se niin vaha juttu ole, ja kysymyksessähän on SRK lahkon saatanan palvontaa, jonka mukaan hoiturit lähtivät., Sieltä se on alettava.
Kohta ovat kaikki kuolleet ja sitten se ainakin on myöhäistä. ** Mutta SRK ei vielä, miten se?
Tämänkin palstan kirjoittajien keski-ikä on aika korkea muutamaa poikkeusta lukuunottamatta. Se ilmenee aikakuvauksista. Voihan sitä antaa anteeksi niille väärin hoitaneille, vaikka he eivät ymmärrä sitä pyytäkää. Tämän päivän tekstithän puhuvat ehdottomasta anteeksiantamisesta ja siitä joka ei anna sydämessään anteeksi, niin sille ei Jumalakaan anna anteeksi.** Etkö tunne Jeesusta, Hänellä se anteeksi anto on.
vastaus. Varmaan suoraan saatanasta. Ei muuten voi kirjoittaa tällaista.
kaikki hoitokokoukset ympäri Suomea ja lähetti psykopaatti-hoitomiehet paikan päälle.
Mitä arvelet, ovatko kaikki kuolleet vl-hoitomiehet helvetissä ja odottaako helvetti vielä elossa olevia hoitomiehiä?
Otsikolla: "Näin ei voi toimia
..johdolta kaivataan jo anteeksipyyntöä.
..kiukkua, epätoivoa ja itkua.
Ketään ei pidä pakottaa kokemaan sellaista nöyryytystä, jollainen oli"..
http://www.kaleva.fi/uutiset/PÄÄKIRJOITUS/173
http://www.kaleva.fi/uutiset/PÄÄKIRJOITUS/173
jonottamisesta Oulussa.
"Pankaa niitä väärin hoidettuja nimeltä tälle palstalle ja samoin paikkakunta tähän listalle,"
Oisko kuitenkin parempi, jos SRK panis Sinun nimen tänne ja pyystäisi Sinulta anteeksi, niin pöljä oli ehdotuksesi.
Miksi hoitomiehet eivät tule tänne nimillään, me kaikki tiedämme keitä he ovat ja niitä elää vielä paljon, jopa SRK:n huipulla.
SRK:n osalla yleinen anteeksipyyntö siitä, että mentiin opillisesti vikaan ja sen perusteella uskovaisia ihmisiä kohdeltiin väärin -henkisen ja hengellisen väkivallan keinoin.
Tuo, että keksitte jatkuvasti esteitä prannuksenteolle, on vain sielunvihollisen kuiskutusta korvaanne. Sulkekaa rakkaat ihmiset korvanne sielunvihollisen ääneltä ja nöyrtykää Jumalan väkevän sanan alle. Rukoilemme teille nöyryyttä.
Tee ensin selväksi, mitä ovat srk, Srk ja SRK.
Sitten mieti väläystäsi "Ei kai nyt kukaan voi nimettömiltä kirjoittajilta ja jotka vaihtavat nimimerkkiä yhtenään, pyytää anteeksi." Palstalla on jo ehdotettu, että kokosivun anteeksipyyntö valta- ja maakunnallisiin ykköslehtiin. Anteeksipyytäjien nimet ja kuvat selkeästi esiin. Minulle se riittäisi, varmaan monelle muullekin.
Olen SRK:n johdon ja lyylerin kanssa samaa mieltä, että jokainen ihminen luonnostaan alistaa ja nöyryyttää toista jos toinen antaa vaan siihen tilaisuuden. Vika on siis siinä, joka antoi nöyryyttää itseään -ei tekijässä!
tämän täytyy olla vitsi, eikö vaan? Ei silti naurata. onko mielestäsi esim. koulukiusatut itse syyllisiä nöyryytyksiinsä koska "antavat siihen tilaisuuden"?
Kun hoitomies nöyryyttää vanhusta seurakunnan edessä, vastuu henkisestä ja hengellisestä väkivallasta on koko ajan vanhuksella itsellään. Hoitomies ei toisten asioista huolta kanna. Näin sanovat SRK ja lyyleri!
Hoitomiehellä ei ole MITÄÄN selvitettävää asiassa, vaan uhrin asia on selvittää asiansa hoitomiehen kanssa jos haluaa.
Isien pahat teot heijastuu jopa kolmanteen polveen asti.
Tyhmän pään vuoksi kärsii koko roppa, mutta myös suku.
Kehtaat vielä tännen julkisesti kirjoittaa - älyttömän mielipiteesi.
...ryhtyy toisia kiusaamaan ja pilkaamaan toisten omatuntoja ja vielä nauttii siitä. Ei täällä turhaa ole keskusteltu psykopaateista ja narsisseista. Siihen kyllä täytyy joidenkin hoitjien osalla liittää vielä patologinen valkehtelija. Tunnen ainakin yhden juoruakan ja -ukon.
...ja muka uskovaisia omasta mielestään. Muut näkevät kyllä hiilihangon ja hännän.
ja yhtyi siihen, niinkuin seurakunnan kuuluukin yhtyä.
kaikki yhtyy yhteen siis yteis yhdyntää.
vanhat miehet saa nuorta....
sisältäpäin nääkkään, vai mitä tuomarilyyeri?
pitää päässtä ulos siitä helvetistä ja ensin tervehtyä jotta sen kaiken valheen pystyy näkemään
Toisten kiusaajat/hoitajat ovat marginaalisia persoonallisuuksia, joita löytyy yhteisöstä vain muutamia. Se köaani erottui erityisesti hoitokokouksissa ja -tilaisuuksissa. Ei kannata yleistää, että me ihmiset, koska eihän se pidä paikkaansa. Jokainen tietää, miten rikollinen käyttäytyy oikeudessa.
Meillä on siionissa yhteinen käsitys siitä, että vastuu hoitokokousten ylilyönneistä kuuluu Jumalan sanan mukaan nimenomaan näille poishoidetuille. Sisaremme lyyleri on asiaa täälläkin kalliisti meille kirkastanut. Eivät hoitomiehet olleet heikkoja, vaan hoidettavat!
tekstiä tänne latelet.
Peittääkseen omat heikkoutensa ja syntielämänsä hoitajina toimineet valitsivat jonkun, jonka kautta kanavoida omia tekojaan. Pahentuminen ts. kadehtiminen uskonnon varjolla oli hoitajien ase, kun he yrittivät otta pois toiselta sen mitä itseltä puuttui. Päämääränä hoitajilla oli häpäistä "uhri", vaikka he omasta mielestään puhuttelivat rakkaudella levittämällä perättömiä puheita ja vlheita uhristaan, vaikka oli kysymys heidän omista teoistaan.
Tiedän tapauksen, jossa yliseksuaalisuudesta kärsivä hyvin kateellinen nainen puhutteli toista - järjestäen puhuttelutilanteita jos millä kokoonpanolla - sanomatta koskaan syytä. Tapahtumaketjussa naishoitaja kerskui "piirakallaan" uhrilleen, kun hoitaja seurasi kateellisena "uhriksi" valitsemansa naisen suosiota vastakkaisen sukupuolen keskuudessa. Eli vain siitä on pääteltävissä, että hoitosyy, mitä ilmeisemmin liittyi hoitajan seksiin ja irstaisiin seksifantasioihin ja kateuteen eli hoitajan syntielämään. Keskustelu juuri tästä asiasta ja tapauksesta on hyvällä alulla, mutta tuunustusta vailla.
...että vielä julkisesti annettava selvitys väärien ja valheellisten tietojen levittämisesta. Hoitajalla olisi varmaan aikoinaan ollut helpompaa tehdä ihan hiljaisuudessa parannusta omista synneistään. Nythän tilanne on toinen.
"uhrin" on hyvä ottaa yhteyttä hoitajaansa ja ottaa asia puheeksi, jotta hoitaja voi pyytää anteeksi..Onko tämä hirveän vaikea tehtävä..silloin asialle olisi oikea kohde, jos ihan sen asian osaiset keskustelevat ja hoitavat toinen toistansa. Näinhän Raamatun mukkaan pitäis toimia...suoraan kohti, eikä takanapäin.
voi sitten ottaa puheeksi ja nuhdella ja kysyä hoitajalta, oliko näin..?! Kaikki asiat, mitkä vaivaavat on hyvä ottaa puheeksi. Ei mielellään täällä niitä revitellä...onhan se jo kaikille lähimmäistään rakastavalle selvääkin. Vaikka heikkouksineen, rakastamme lähimmäisemme kuolematonta sielua ja otamme suoraan yhteyttä, ettei mene juoruiluksi.
kuullu näistä levitettävän mitään tietoja, paitsi tällä palstalla niiden, jotka ovat hyljänneet tämän armon.
Hoitajat opettelevat puhumaan ja kirjoittamaan myöhäis keski-iällä. Vielä vie jonkin verran aikaa.
Tällä palstalla on monista asioista juuri se oikea ja viimekäden tieto. Se on totta. Hassua on todeta, että hoitajina toimineet ovat täälläkin ensimmäisenä kauhistelemassa tapahtumia ja miten uskovaisia pilkataan ja häväistään. Todellisuudessa kertomukset ovat tosielämäsät ja heidän menettelyistään. Täällä he tutkivat asioita ja ottavat niihin kantaa ikäänkuin ulkopuolina - taas hämätäkseen. Eli sama kierous ja toisten päähän valehteleminen jatkuu.
Kovin kevytmielisesti sinä täällä kuittailet ihmisten vakaumuksia - "En o kuullu näistä levitettävän mitään tietoja, paitsi tällä palstalla niiden, jotka ovat hyljänneet tämän armon". Armon hylkäämistä ei ole se, että haluaa totuuden tulevan julki. Jos hoitaja on vielä syyllistynyt julkiseen häpäisemiseen ja perättömien juorujen levittämiseen, tämä on juuri se oikea paikka keskustella asiasta. Olen sitä mieltä ainakin muutamien tuntemieni hoitajien osalta, ettei heidän toimissaan ole ollut eikä edeleenkään ole Pyhä Henki mukana. Eli pidän heitä ulkopuolisina. Totuus ei pala tulessa.
...tälläkin palstalla esille tulleet "suurimmat" vääryydet. Monissa väkivaltatapauksissa on ollut puhujiakin, niin että tietoa on.
Kaikki tapauksesta olemassa oleva tieto esille ja käsittelyyn.
täällä kirjoittava oo toiminu hoitajana, sellaisena, mitä tarkoitat.. Kukaan tällä palstalla kirjoittava ei puolustele vääränlaista hoitoa.. Mistä me tiedetään kukkaan, millainen on ollut kunkin hoito...Täällä puhutaan toisen kuulemaa joskus varmaan oletettuakin. Kukaan ei missään tapauksessa puolusta minkäänlaista julmuutta ja painostusta.. Joitakin kohtaan on saattanut selllaista tapahtua..Toivottavasti niistä on heti menty puhumaan ja vieläkin pittää mennä puhumaan ja nuhtelemaan ja korjaamaaan omakin kohta...ainakin, jos on tullut sitten puhuttua ulos, mikä ei oo Jumalan sanan mukaista.
se on. Nämä ovat vain minun mielipiteitäni ja kokemuksiani ja toisilla on omansa...siksi ei kenenkään pidä yleistää.
On tapauskohtaista varmaakin varmempaa tietoa.
kerran kertoi, että aasioita tutkitaan. Ja kaikkein paras on, jos semmonen , jolle näitä on tapahtunut , itse ottaa yhteyttä...taitaa olla paljon toisenkäden tietoa, mikä joskus paisuu luuloiksi.
olla puhujiinkin yhteydessä..ainakin asianosaiseen..Muut eivät tietenkään tiedä.
on näitä kerättynä, niin se jo auttaa varmaan asiaa eteenpäin.
Neuvosta ylen kiitollinen.
valehtelija. Ryöttäsyntinen.
sinähän varmaan tiedät itse ! Tutkittu tieto ! Todisteineen ! Mistä olet tähänastiset saanut..? Toki siellä tiedetään !
Heikot menivät ansaan.
ts. ei ole suostunut kertomaan järjestämänsä puhuttelun syytä. Kaikki ne muut ilmeisesti tietävät.
"Muut eivät tietenkään tiedä"
ennemmin tai myöhemmin, niinhän sitä sanotaan. Raamattu kädessä tekivät Pyhän Hengen pilkkaa ja sama meno näyttää jatkuvan. Kuinka kauan tämän pelleilyn annetaan jatkua?
Hoitajien toiminta perustui suurimmaksi osaksi ja joissakin tapauksissa täysin toisen käden tietoon eli keksittyihin juttuihin, mutta puhuteltavien tieto on ensikäden tietoa ja totta. Keskustelut ovat nyt hyvällä alulla. Varmaan jokainen haluaa tietää, mistä häntä on puhuteltu - vain hoitaja tietää sen. Mielenkiintoista - kyllä se vähitellen alkaa valkenemaan.
...mitään. Ihminen, joka on epärehellinen, se on aina epärehellinen. Puhumattomuuden ja uhkailujen ilmapiirissä kaikki onnistui. Hoitajille on koittanut tilityksen aika.
kannattaa olla auttamassa selvitystyössä...ehkä muuten liian vaikeaa hakea kaukaa tietoa.
toisenkäden tiedoilla eivätkä puhutelleet kahden kesken kuten ohje on? kerroppa miksi piti saapua ry:lle ja julkisesti väännettiin mitä nyt silloin väännettiin.
Eikös se korjausliike pidä alkaa juuri hoitajien tai srk johdon taholta koska koko toiminta oli vastoin siionin ohjeita.
Ole lyyleri esimerkillinen uskovainen ja pistä tämä korjausliike liikeille olet selvästi johtaja tyyppiä
(vuosien hyysääminen täällä sen osoittaa)
tällaisista väännöistä...en oo nähny ketään väännetyn väkisin. Näin vain itse vapaaehtoisesti seurakunnan eteen asetuneita. En kyllä pakotuksista tiedä, joten en voi ottaa kantaa..mutta aina asiat selviää, jos haluaa rakkaudella lähestyä loukkaajaa.
##Näin vain itse vapaaehtoisesti seurakunnan eteen asetuneita##
koko vl-herätysliikettä ajatellen täyttä puppua.
sinähän paremmin tiedät. Käytä tietosi viisaasti.
...kokouksen järjestäjälle pari kuukautta sitten. Minulla on todistajat, että parikymmentä vuotta sitten suoraan kysyin ja yritin saada "äijän" tunnustamaan, miksi hän järjesti kokouksen, mutta hän ei suostunut kertomaan. Kohta lähtee toinen kirjallinen selvityspyyntö ja sen jälkeen katsotaan tehokkaampia tapoja. Kirjalliseen pyyntöön tulee vastata kirjallisesti.
että on tehnyt väärin, koska SRK on ilmoittanut, että hoitokokoukset olivat siunauksellisia.
...ja heidän korjaamatonta syntielämäänsä.
...tällaisen asian käsittelyssä. Henkilö on ihan itse vastuussa tekemisistään. Puhumattomuuden ilmapiiri on ollut jonkinlainen "turva" hyvin epärehellisille ihmisille.
ongelmana, etää koska koko liike oli väärässä 70-luvulla, niin kaikkien pitäisi tehdä parannus ja kenelle sitten? Minun mielestäni vl-liikkeessä ei taida nykyisin olla uskovia ollenkaan, sillä jos joku olisi oikein uskomassa, hän alkaisi vaatia kurssin oikaisemista. No, Ankka taitaa olla ainut joka on sanoutunut irti hoitokokouksista.
...niin ainoa oikea tapa on levittää hoitajasta asiaa mahdollisimman laajalle, koska Hoitsu ymmärtää vain omaa kieltää. Keskustelen nykyään jokaikisen asiasta jonkinverran tietävän kanssa aina kun vain saan siihen tilaisuuden ja vielä ihan nimillä.
...syntielämänsä. Tällä hetkellä alkaa olla jo vahva kuva siitä, että jos todella suurista synneistä ei omatunto sano mitään, niin mitä kaikkea korjaamatonta muuta syntiä ja salattavaa heidän elämässään on.
...olisi hyvä, nimenomaan omista synneistä puhuttaessa.
uskovaisen ihmisen sydämessä asuvan Pyhän Hengen sijasta jonkun kuolleen saarnaajan mukaan nimetyn väärän hengen!
Jumala ei anna tuntoa Pyhän Hengen pilkasta. Siksi hoitomiehetkin elävät paatumuksen rauhassaan...
... tilanteeseen hyvin sopivaa karskia sanontaa, että hautoo kui jäärä muniaan.
tiedät, miten siinä käy.
Tosi tyhmä.
...niin hyvin siinä käy.
...kuvaamaan väkivallantekoihin syyllistyneisiin hoitomiehiin ja -naisiin.
"että hautoo kui jäärä muniaan"
Niin pahasti, ettette muista yhtään saatanalle heittämäänne... Itsekö saatana?
Parantuminen on pitkä prosessi, mutta ei mahdoton.
"Piruäijä on vienyt kielen, ettei omista synneistä tarvi parannusta tehdä."
Miten on pakkula ja lyyleri?
Kun SRK jotain päättää, on se Jumalan sanaa vanhempi!
lyyleri ja pakkula julistavt SRK:n sanaa -eivät Jumalan.
Kaikilta niiltä ihmisiltä joitten aviopuolisot huoraa eivätkä he saaa erota !!!!
ihmisoikeustuomioistuimen eteen - niin laajat ja vanhentumattomat ovat sen rikokset!
Siionin sisäisistä asioista netissäkin puhuvat tuomitaan siitä viimeisenä päivänä -ja ankarasti. Jumalan valtakunnan salaisuudet eivät ulkopuolisille kuulu.
kuuluvat jokaiselle. Suomessa on Ry:lle omat lakinsa.
.., mikä valtasi koko silloisen SRK:n ja Rauahanyhdistykset. Siis tuo on se anteeksipyynnön aihe. Tuolloinhan syntyi massiivinen eriseura Ry:n sisälle. Mitään ei olla vieläkään peruttu, ei hengistä parannustentekoja, aiheettomia syyttämisiä, nöyryyttämisiä, häpäisemisiä yms. On puhuttu vain joistakin epämääräisistä ylilyönneistä, mutta muuten yhä vielä kehutaan hoitokokousten siunauksellisuutta.
SRK muiden yhdistysten tavoin koostuu ihmisistä. Varsin monet 70- luvulla "hoitaneet" ovat yhä niin johtotehtävissä kuin saarnaajinakin. Myös rivi-ry:läisissä on sankka joukko tuon opin nielleitä ja itsekin aktiivisia tyhjästä syyttäjiä, kyttääjiä ja ilmiantajia ja tietysti henkiparannusten tehneitä. Jokainen nuo ajat kokenut on, jos ei muuten, niin hiljaa olemisellaan hyväksynyt kaiken tuon.
Me itsekukin joudumme tilille omista synneistämme ja laiminlyönneistämme. Myös se on laiminlyöntiä, kun ei ole puuttunut niihin vääryyksiin, mitä Rauhanyhdistyksillä näki ja kuuli. Silloin on ainakin "luvusta osallinen".
Keskustelemisiin! T. Sirkka
sirkka tiedät perumisista ja parannuksista, kun et oo ollu matkassa..!! Kuinka vanahaa tietoa sulla on ..tai kuvitelmaa..mene Ry.......:lle kyselemään ja kuuntelemaan..., missä mennään...ei ainakaan menneissä synneissä.
Tuopa olisi ilouutinen, jos nuo menneet vääryydet olisi korjattu, MUTTA kun asiat pitää Raamatun mukaan korjata niin laajasti kuin pahennustakin on aiheutettu, uskotko sinä noin?
Kun virallinen taho SRK puhuu vain muutamista ylilyönneistä ja muuten ylistävät hoitokokousten siunauksellisuutta, en ymmärrä, mitä tuo peruminen sitten on.
Vastauksia odotellen Sirkka
Miten sinä saat tehdyn tekemättömäksi ?? Sano se ! Voi että minullakin on elämässä tapahtunut paljon sellaista, josta haluaisin oman osuuteni saada tekemättömäksi.. Minun vain pittää jaksaa elää sen asian kanssa, että olen silloin ja silloin tehnyt virheitä. mahdollisuuksien mukaan niitä korjannut, mikäli on minusta riippunut. Uskon, että sinullakin ? Mutta näitä asioita puitiin sirkka jo heti silloin ja korjailtiin, ja onhan virallisestikin SRK esittänyt kantaansa näihin. Se vaan on vaikeaa, koska eri ihmiset ovat silloin vaikuttaneet. Siksi olisi tärkeää, että se, joka kokee tulleensa väärin kohdelluksi, ottaisi heti sen puheeksi.. ootko , sirkka, samaa mieltä..?? Mitä mieltä sinä olet siitä, että joku pyytää toisen puolesta anteeksi..? Onko siihen Raamatussa ohjetta ?
>>Mutta näitä asioita puitiin sirkka jo heti silloin ja korjailtiin, ja onhan virallisestikin SRK esittänyt kantaansa näihin.>Se vaan on vaikeaa, koska eri ihmiset ovat silloin vaikuttaneet.>Siksi olisi tärkeää, että se, joka kokee tulleensa väärin kohdelluksi, ottaisi heti sen puheeksi..>Mitä mieltä sinä olet siitä, että joku pyytää toisen puolesta anteeksi..? Onko siihen Raamatussa ohjetta ?
Tietämäni mukaan 70 luvun tilanne oli vl:ssä hyvin sekainen. Ja kun monta hoitajaakin oli turmellut itsensä, ja hoitajissa oli uudesti heränneitä, x vl. läisiä, niin tulos oli se mikä oli. Kun armo ja anteeksiantamus katoaa sydämestä, niin lain miekka alkaa heilumaan ja todella pahaa jälkeä tulee. Pitäisikö SRK pyytää anteeksi sitäkin, että osa hoitjista oli ainakin sydämestään ja osa muutenkin irti SRK:sta. Muistini mukaan Srk on omalta osaltaan joissakin valtakunnan isomissa lehdissä pahoitellut asiaa ja pitänyt ylilyöntejä vääränä ja tuomittavina ja esittänyt pahoittelunsa tapahtuneista. Olen samaa mieltä monien kirjoittajien kanssa, että jos on kannetta jotakin hoitajaa kohtaan, niin asianomaisen pitää ottaa yhteyttä hoitajaansa, jos hän on elossa. Kuolleitten puolesta asioiden hoito on ohitse. Kirjoitelkaapa ja tutkikaapa, onko Raamatussa nuhdeltu, neuvottuvai onko se ihmisten keksimää ja Raamatun vastaista. Kuulustelu ja möykkääminen ei ole oikein.Toki vastaukset on hyvä perustella Raamatulla. Yksioikoise tokaukset eivät vie asioita mihinkään päin ehkä ovat enemmänkin haitoksi keskusteluille ja antavat tietyn kuvan kirjoittajista.
yhdistys kyllä siellä täytyy olla pöytäkirjat mitä on päätetty, ja mitä on sitten tehty? en ole varma sietääkö ne päätökset päivänvaloa, jossa on päätetty hoitokokouksista?
Ei sellanen , joka jättäytyi silloin ulkopuolelle, tiedä näistä myöhemmistä tapahtumista...He ovat jääneet jumittammaan siihen sammaan tilanteeseen.. Se on sääli !
nämähän asiat selkenivät sitten vuosien saatossa...saattoi olla virheitä paljonkin, mutta niitä korjailtiin kauan...kauan..jälkeenpäin.. Ne, jotka jättäytyivät pois aluksi, eivät näistä sitten tulleet osaliseksi.
ei ainakaan ry:llä, jossa hoitokokoukset järjestettiin.
Voi sinnuu ollii, olet niin hyvä keksii selityksii, ettei voi muuta ku nauraa.
asiaa toisin kuin se todellisuudessa on. Se on valehtelemista. Minä ainakin tiedän hoitajia, jotka eivät 100 %:n varmasti ole korjanneet asioitaa, yksi on vielä muka puhujanakin.
"Ei sellanen , joka jättäytyi silloin ulkopuolelle, tiedä näistä myöhemmistä tapahtumista."
Hoitajat olivat ja ovat ulkopuolisia, vaikka näyttelevätkin sisälläasujaa, siitä on moni samaa mieltä. Tiedän hoitajia, jotka eivät tänäpäivänäkään ole sanoneet ääneen mistä puhuttelivat. He eivät ole kertoneet mistä heidän syntielämästään puhuteltavan tultisi tehdä parannusta.
Hoitajat ovat omilla väkivallanteoillan traumatisoineet itsensä niin, etteivät kykene hoitamaan omia asioitaan - vie aikansa - joten keskustelua on hyvin tärkeä jatkaa. On hirvittävä ristiriita siinä, että he olivat hyvin innokkaita järjestämäään itse keksimiensä syntisyiden perusteella kaikenmoisia kokouksia ja halusivat olla aina esillä suupaltteina joka paikassa, siihen nähden, että kun nyt pitäisi lähteä korjaamaan asioitaan on kieli kadonnut valtavan häpeän myötä. On hyvä rukoilla Jumalalta puhetta syntielämän tunnustamiseen.
>>Ei sellanen , joka jättäytyi silloin ulkopuolelle, tiedä näistä myöhemmistä tapahtumista...He ovat jääneet jumittammaan siihen sammaan tilanteeseen.. Se on sääli !
niitä korjailtiin...ainakin meilläpäin. Myös julkisissa seuroissa puhujat kertoivat omasta osuudestaan ja tekivät parannusta, niinkuin muutkin osalliset.. Sitä kesti kauan.
auttaisin kysyjää ? Mutta kysyjän kannattaa mennä itse paikan päälle..Täällä ei tunneta eri tapauksia. Mihinkään ei ole yleisluontoista ohjetta. Mutta onko vaikea mennä Jumalan sanan lähteille ? Jumalan sana on ylin ohje kaikkeen välirikkoon. Missä ihmisen mahdollisuudet loppuvat , siellä Jumalan alkavat.
paikalle?
jäsenet toivottiin tulevan , ainakin meilläpäin. Monia kertoja seurasalit täyttyivät, kun ihmiset halusivat peilata omaa kohtaansa Jumalan sanan valossa.. Monia mutkiakin varmaan oli ja virhetikkejä.., mutta Jumalalla oli oma aikansa ite kunki kohdalla. Osa ei tietenkään halunnut tulla.., ehkä tunnolla oli jotain, jota ei jaksanut panna pois.Mutta siellähän aina kaikui etusijalla armoevankeliumi kaikille.Vuosia jälkeenpäin moni sitten vasta vapautui taakastaan..mutta tietenkin jotkut loukkaantuivat ja pahentuivat, sillä raadolliset ihmiset olivat nämä, jotka näitä kokouksia johtivat ja jakoivat puheenvuoroja. Pyhäin kärsivällisyyttä ja rakautta vaditaan kaikilta Jumalan lapsilta joka tilanteessa.
Hoitajien parannuskokouksia ei ole varmasti pidetty! Tunnen monia vl puhujia ja pappeja ja yksikään ei tunnusta, että tämmöisiä kokouksia olisi pidetty!
Jos puhuisit totta, niin näin hyvän uutisen uskaltaisit ihan varmasti kertoa niin, että mainitsisit paikkakunnan, jossa ns. kokous on pidetty. Eli nyt lyyleri, kerro paikkakunta, tai laita minun sähköpostiini tästä tieto, niin tarkistan, kerrotko, eli puhutko totta.
On selvää, että tämmöisiä liirumi laarumi kokouksia on pidetty, jossa hoitajat ovat yleistä syntisyyttään pyytäneet anteeksi, mutta eivät anteeksi hoitokotuksiin johtanutta henkioppia, väärää rippioppia ja jumalanvaltakunnan hallitusoppia.
Miksi sinä lyyleri aina haluat peitellä tehtyjä vääryyksiä ja ennen kaikkea opillista eksymystä, tiedät aivan hyvin, että näistä harhaan menoista ei kukaan selviä peittelemällä ja tekemällä parannusta, jostain ”ylilyönnistä”.
1. Oletko kuullut, että joku olisi tehnyt parannusta siitä, että on teettänyt ja/tai tehnyt parannuksia erinimisistä vääristä hengistä?
2. Onko parannuksia tehty siitä, että on syyttömästi syyttänyt ja/tai vastoin Raamatun ohjetta lähestynyt toisia uskovaisia?
Toivottavasti ymmärsit kysymykseni ja vastaat! Muiltakin odottelen vastauksia ja kommentteja. Kiitos!
T. Sirkka
et lyylerillä ei ole vastauksia eikä haluja selvittää srk.pimitä asioita! Sirkka sulle jaksamisia ja tsenppiä sekä vinkkinä! lyyleri jos kuka on metsässä ajatuksineen joten ei pidä noteerata hänen kirjoituksia.
Opastaa ja ohjata häntä pitää jotta löyräisi taas rakkauden ja armon tielle.
parannuksen tekoon ja asioiden korjaamiseen mitään korvamerkittyä kokousta tarvi pitää. Seuroissa , Jumalan sanan alla asiat selkeentyvät. Monille selkiintyi aikaisemmin, toisille myöhemmin..vuosien saatossa. jumalalla oli oma aikansa. Pääasia oli, että ei jättäytynyt pois seuroista ja uskovaisten yhteydestä. Kun oli nöyrää mieltä hoitaa oma asiansa, niin Jumala antoi voimaa ja ymmärrystä. Mutta tietenkin, jos vain jäi oottelemaan, että tuon toisen nyt pittää tulla kyllä minulta pyytämään anteeksi, niin silloin oli kyllä vaivalloisen tien alussa. Aina Jumala on se, joka sanassaan lähestyy ihmistä...siinä peilautuu oma tila...oonko oikealla tiellä. Ei kukkaan , Heino, halua peitellä mitään vääryyksiä. Sinullakin on mahdollisuus mennä keskustelemaan sinua loukanneen kanssa .
Olen lukenut monia kirjoituksiasi ja ymmärrän nyt, että olet nykyisen opin kasvatti, opin joka on tänä päivänä vallalla ry uskovissa. Tämän takia sinä et voikaan käsittää, mikä on eriseura! Eriseura tehdään aina väärän opin vaikuttamana.
Katsopa, kun Paavali selvitti Galatalaisille uskoville, heidän eksymistään, niin Paavali vakuuttaa, etteivät he ole Paavalia tällä eksymyksellään loukanneet:
Gal. 4:12 ”Pyydän teitä, veljet: tulkaa sellaisiksi kuin minä olen, koska minäkin olen tullut samanlaiseksi kuin te. Ette te ole minua millään tavoin loukanneet.”
Nyt on niin, että kaikki ne haukut ja väärät syytökset, joita olen saanut niskaani ry:n uskovien taholta, eivät ne minua ole loukanneet! Miksi on näin? Tämä selittyy sillä, että kaikki nämä haukut ja vääryydet joita olen saanut kokea, ne ovat tämän väärän opin hedelmiä.
Enhän minä voi olla semmoiselle uskovalle vihainen, joka on eksynyt! Minun käy niin sääliksi teitä ja haluaisin näyttää tien takaisin Jeesuksen luokse. Jos oikea uskonymmärrys aukeaisi ry:n uskoville, niin ei tarvitsisi ketään neuvoa: ”Mene pyytämään väärintekosi anteeksi”!
Eriseura on semmoinen synti, että sieltä ei tahdo selvitä pois, koska väärät opettajat, väärillä saarnoilla jatkuvasti ruokkivat ihmisoppia. Paavali selittää eriseuran olemusta käyttäen esikuvana Abrahamin kahta poikaa:
Gal. 4:22 Pyhissä kirjoituksissa kerrotaan, että Abrahamilla oli kaksi poikaa, joista toisen synnytti orjatar, toisen vapaa nainen.
Katsopa nyt lyyleri, kun minä kirjoitan, että tulisi tehdä julkinen parannus eksymisestä väärään oppiin, niin tässä ei ole ollenkaan kysymys Heinon loukkaamisesta. On aivan luonnollista, että orjattaren lapset vainoavat myös Heinoa! Toisin ei voisi ollakaan ja kun tämän tiedostaa – vihan tunteet haihtuvat!
Luetaanpa, miten Paavali tätä selittää:
Gal. 4:28 ”Veljet, te olette lupauksen lapsia, niin kuin Iisak oli. 29 Niin kuin luonnonjärjestyksen mukaisesti syntynyt silloin vainosi Hengen vaikutuksesta syntynyttä, niin on laita nytkin.
30 Mutta mitä pyhät kirjoitukset sanovatkaan? "Aja pois orjatar ja hänen poikansa, sillä orjattaren poika ei saa jakaa perintöä vapaan naisen pojan kanssa."
Huomaatko, että Paavali muistuttaa Galatalaisille, mitä Jumala käskee tekemään! Ei Jumala käske tehdä sovintoa eriseuran kanssa, vaan käskee: "Aja pois orjatar ja hänen poikansa, sillä orjattaren poika ei saa jakaa perintöä vapaan naisen pojan kanssa."
Miksi näin? Siksi, että orjan lapsi ei ole perillinen, ainoastaan lupauksen jälkeen syntynyt on oikea perillinen. Gal: 4:28 ”Veljet, te olette lupauksen lapsia, niin kuin Iisak oli.”
Kun tulee eksyminen eriseuraan, niin kuin Galatiaan tuli, niin siitä ei selviä sillä lailla, että tehdään parannusta toisten eksyneitten kesken. He ovat kaikki samassa kuopassa:
Matt. 15:13 Hän vastasi: "Jokainen istutus, joka ei ole minun taivaallisen Isäni istuttama, revitään juurineen pois.14 Älkää välittäkö heistä, he ovat sokeita sokeiden taluttajia. Ja kun sokea taluttaa toista sokeaa, molemmat putoavat kuoppaan."
Siinä olet oikeassa, kun kirjoitat: ”Aina Jumala on se, joka sanassaan lähestyy ihmistä...siinä peilautuu oma tila...oonko oikealla tiellä.”
Jumala on sinua lähestynyt kirjoitusteni kautta, tutki kirjoituksiani ja pyydä, että Jumala antaisi ymmärryksen uskoa oikein.
"Seuroissa , Jumalan sanan alla asiat selkeentyvät. Monille sel..."
Tätä toimintatappa kuvaa hyvin seurapenkkiuskovaisuus. Eli voit tehdä mitä tahansa, kunhan vain kyykähdtä seurapenkkiin ja kuuntelet saarnoja omien tulkintojen mukaan itselle edullisella tavalla. Mitään asioita ei tarvitse korjata ja tehdä saa mitä tahansa kaikki on anteeksi etu ja jälkikäteen.
epärehellisyyden takia koko seurakunta tulee hajoamaan.
Lyylis kirjoittaa näin:Ei Heino parannuksen tekoon ja asioiden korjaamiseen mitään korvamerkittyä kokousta tarvi pitää.
Vain ihmisten erottamiseen erilaisten väärien oppien mukaan tarvittiin erillinen kokous.
Tässä on srk osalta aikamoinen ristiriita.
ihan itse eikä kuunnella puhujaveljien vääritelyä raamattua! alkuperäinen on aito!.
julkisesti tiedotusvälineissä ja koko kansalta sekä irtisanoutuminen "vain me" pelastumme opista yms. omista oudoista opeista.
http://www.youtube.com/watch?v=BeOBOPpC2DI
http://www.youtube.com/watch?v=sJXjsH9NnCw&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=_UZvzqbD8BY&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=INnbSq7GHpg&feature=related
http://www.youtube.com/watch?v=n8SPanIFcT8&feature=related
Näin SRK on tiedottanut ulospäin, koska mitään anteeksipyydettävää heillä ei ole keneltäkään.
SRK todellakin toivoo hälyn vaimenevan sillä, että se ei ota kantaa mihinkään asiaan julkisesti, vaikka usempi vl-uskova on sitä SRK:lta toivonut jopa sanomalehtien keskustelupalstoilla esim. Kalliokoski ja Ilola.
Aluksi SRK ilmoitti, että heitä pitää lähestyä omalla nimellä, kun nämä henkilöt ovat kirjoittaneet omalla nimellä ja pyytäneet SRK:lta keskustelua asioista, niin SRK ei ole vastannut mitään.
Nyt lyyleri vierittää syyn hoidettujen niskaan, että hedän pitää ottaa yheteyttä hoitajiin ja nuhdella hoitajia.
Mitä jos uloshoidetut kirjoittaisivat esim. Kalevaan ja Kotimaahan, ja kertoisivat mitä hoitokokouksissa tapahtui ja kertoisivat, ketkä heitä hoitivat ja kehottaisivat hoitajia tekemään parannuksen asiasta.
Mitä SRK siihen sanoisi????
Uskon, että vaikenisi edelleen ja lyyleri keksisi taas uuden tavan syyttää muita siitä mitä hoitokokouksissa tapahtui.
viisainta on mennä ry:lle . Siellä tapaa asianosaisia..ja voi keskustella. Sehän ei tarkoita syyn vierittämistä, jos täytyy mennä toista puhuttelemaan . Kuten , että loukkaantunut menee puhuttelemaan loukkaajaa...eikö sen jälkeen vasta löydy syyllinen.....se loukkaaja...Totta haluat näin asioiden korjaantuvan.?
anteeksipyynnössä varsinaiset rikkojat saavat peiton ja jäävät ite korjautumatta. Jokkaisen on hyvä omalta osaltaan aina korjata..ja se tapahtuu yleensä, kun loukattu tulee loukkaajaansa puhuttelemaan..En oo kyllä muunlaisesta kuullut. Ei taida muutoin korjaantua...noin maalaisjärjelläkin ajateltuna.
Ilman, että uhrit ottivat yhteyttä tekijöihin...
Haista!
hieno asia , että kokonainen valtio pyytää anteeksi...Oliko koko valtio syyllinen vaiko vain jotkut?? Helppoa onkin varmaan toisen puolesta pyytää...! Mutta en halveksi tällä tällaisten valtioiden anteeksipyyntöjä..vaikka vastuuhenkilöt ehkä vain ovat tämmöseen laittomuuteen syyllistyneet.. Mutta jotenkin tuntuu oudolta, että muidenkin puolesta..Mutta ihan mahtava tällainen tavallaan tunnustus, että on toimittu väärin. Jumala on se , joka loppuviimmein palkitsee kunkin tekojensa mukaan. Se meitä lohduttakoon.
Teetkaikkesi saadaksesi vastuun hoitokokousjulmuuksistanne sälytettyä uhrille. Sinnikkyyttä sinänsä, mutta sielunvihollisen aikaan saamaa.
niin kovat paukut hoitokokouksissa, että hän ei tule koskaan elämänsä aikana tunnustamaan syyllisyyttä hoitokokouksiin.
Hän vierittää syyn viattomien niskaan, niinkuin on aina käynyt heille, jotka eivät halua nähdä itsessään vikaa.
Toisten kärsimysten pilkkaaminen on saatanasta. Ei se ainakaan Jumalasta ole!
saattaisi synnintunto murskata koko ihmisen.
Srk:n pitäisi pyytää anteeksi Jumalalta!
Kertoi että hotikokoukset oli siunauksellisia! Kysymys kuuluu eikö siionissa tarvita siunausta jatkuvasti joten sitä kokoustamista voisi olla kokoajan mutta ne on lopetettu.
Eikö siis siunausta tarvita enää.
Suurin osa hoitajista on tietääkseni kullut. Ja varmaan heille on tullut virheitä. Srk ei voi vasta yksityisen henkilön tekemistä virheistä ja synneistä. jokaisen on itse vastattava teoistaan. ** Niin kirjoittaakin, mutta jos kastomme mikä on diplomaattinen ja hyväksyttävä käytäntö, sen voi ammentaa tiedostusvälineistä.
Onko kaikki Natsit hengissä ja he pyysivät meiltä juutalaiselta anteeksi, SAKSAN VALTIONA, onko kaikki Roomalaiskatolliset paavit hengissä ja he pyysivät anteeksi INSTITUTIONA, mutta kun kysymyksessä on SRK siihen on aivan eri syy, ja se on seuraava.
On tiedostettu, ettei ”Jumalan valtakunta” erehdy, eikö vaan, mutta kun kaikki meni pielen, KOKO SRK;N OPPI KAATUU. He pelkäävät kuollakseen, että Jeesuksen mainitsema, TIE, TOTUUS, ja ELÄMÄ paljastuu.
Tie on itse Jeesus, ei SRK
Totuus on saatanallisuus, joka johti hoitokokousta
Nämä puuttuu nämä kumoutuen kokonaan ja tilalle tulee ihmisen säännöt.
Anteeksi pyyntöön ei heillä ole yhtään miestä, eli marionetteja kaikki.
Vl kirjoittajat vain huolehtivat kirjoittajan persoonasta, vain ani harva pystyy hengelliseen keskusteltuun.
. Jos hoitaja ja hoidettu on elossa, niin asiastahan voi keskustella ja sopiakin. ** Miksi SRK syyttää pelkästään hoitajia, sehän oli koko lahko, koko Työvaliokunta asian takana, joten anteeksipyyntö pitää tulla firmalta, sitten elossa olevat hoitajat käyvät itse läpi tekemisensä ihmisten kanssa.
Shalom.
...höyrypäisimmät ja esiintymishaluisimmat. En tunne yhtään hienotunteista ja hyvin käyttäytyvää hoitajaa, vaan kaikki ovat varustetut "hölösuilla". Jokainen on yksin vastuussa teoistaan eikä asioita voida yleistää, sillä harvat ryhtyivät hoitajiksi ja siihen heillä oli aivan muut syyt kuin huoli hoidettavan autuaaksi tulemisesta.
ja omahyväisimmät= sairaimmat päästään
Juoruiluun tapuvainen ihminen tuntee olonsa sairaaksi, jos hän ei saa tietää uteliaisuuttaan johokin toiseen liittyvää asiaa. Se pani monet sairaat hoitokokouksisa/-tilaisuuksissa toimimaan.
"Voi mikä saasta, voi tuota pimeyttä, olet Raamatulla sekoittanut itsesi..."
Tuo lainaus kuuluu oppineelle, fiksusta perheestä lähtöisin olevalle nykyiselle(kin) saarnamiehelle. Olen sen omin korvin kuullut rinnakkaispuehlimesta, kun ko. henkilö möykkyytti puolisoani tämän kysyessä Raamatun perusteita mm. hengistä parannustenteoille.
Toinen lainaus nykyisenkin vaikuttajan suusta ristiäisiin aikovalle kummille: "Antaa kuolleitten haudata kuolleensa". Tuo lausahdus on toisen käden tietoa, mutta ilmeisen tosi, koska tuo Ry:llä kulkeva kummi ei osallistunut pikkutyttäremme ristiäisiin v. -78.
***
Siis kyllä todella monista paljastui se pimeinkin puoli!
olivat kaikki srk:n nokkamiehet ja paikallisseurakuntien johtokunnan jäsenet etupäässä.
Ei sitä ole kukaan poistanut.
Silloin kun saatana ottaa seurakunnan käyttöönsä, se tapahtuu juuri näin kun kerroit.
Mutta seurasin hyvin läheltä ko tapahtumaa ja aina oli asialla Työvaliokunnan miehet, joskin paikalliset luuserit olivat aina myös noyristemässä, miten muuten He olisivat Jeesuksen opetuslapset tienneet.
Mistä Hailuodon Lepistö tiesi tulla Tyrnävälle ja sormella osittaa ihmisiä? Siinä oli saatanalla suuri joukko, jota johti SRK;n Työvaliokunta, He ovta vastuussa ja nykyinen työvaliokunta hyväksyy nämä rikoslaissa kriminalisoidut seikat.
Asiaa tutkitaan nyt viranomaispiireissä.
...vaikka tuo ilmaisusi etupäässä on varmasti paikkansapitävä.
...tekojensa kanssa. Ja vielä niin, etteivät ole edes selvittäneet väkivallantekojaan.
Juuri rämä on kristinuskon opetus anteeksi saamisesta.